وام ۱۵ میلیونی ازدواج به كدام زوجین می رسد؟

وام ۱۵ میلیونی ازدواج به كدام زوجین می رسد؟

ایزو وب: با اجرایی شدن دستورالعمل پرداخت وام ازدواج ۱۵ میلیون تومانی در اردیبهشت ماه سال جاری تمامی زوجینی كه از سال قبل و برای وام ۱۰ میلیونی ثبت نام كرده بودند، مشمول مبلغ ۱۵ میلیونی برای هر یك می شوند.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، وام ازدواج تا سال ۱۳۹۴ با مبلغ سه میلیون تومان برای هر زوج پرداخت می شد كه این رقم سال ها بود تغییر نكرده بود تا اینكه مجلس در قانون بودجه سال ۱۳۹۵ رقم ۱۰ میلیونی را مصوب و لازم الاجرا دانست. با اینكه بانك ها با عنایت به كاهشی كه در منابع قرض الحسنه آنها وجود داشت، با افزایش یكباره سه برابری مبلغ وام ازدواج مخالف بودند، اما در هر صورت موظف شدند كه این تسهیلات را با تامین منابع از محل جاری پرداخت كنند.
با این وجود وقتی جریان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۷ در مجلس اجرایی شد، نمایندگان بار دیگر افزایش مبلغ وام ازدواج از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان را مطرح نمودند و طولی هم نكشید كه با موافقت رئیس جمهوری و تصویب قانون بودجه وام ازدواج از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان برای هر زوج افزایش یافت.
بانك مركزی امسال وام ازدواج ۱۵ میلیونی را به شبكه بانكی ابلاغ و از چندی قبل بانك ها در این مورد اقدام نمودند.
متقاضیان وام ازدواج كه از پیش از اجرایی شدن سیاست جدید ثبت نام كرده اند هم شامل وام ۱۵ میلیونی می شوند یعنی مبلغ پرداختی به آنها به جای ۱۰ میلیون ۱۵ میلیون تومان خواهد بود.
در شرایط جدید مهلت بازپرداخت وام ازدواج ۶۰ ماهه شده و البته به مانند گذشته شامل كارمزد ۴ درصدی خواهد بود.
در سال قبل با عنایت به طولانی شدن صف وام ازدواج كه به بیش از ۵۰۰ هزار نفر می رسید، طرح ضربتی وام ازدواج به مرحله اجرا درآمد و بانكها به صورت مضاعف این تسهیلات را پرداخت كردند و در این مدت صف وام ازدواج به كمتر از ۵۰ هزار نفر رسید.
طبق آخرین آمار اعلامی بانك مركزی سال قبل با اجرای طرح ضربتی در مجموع تسهیلات ازدواج در اختیار یك میلیون و ۱۸۰ هزار نفر قرار گرفت كه سقف این وام هم ۱۰ میلیون تومان بود در نتیجه صف متقاضیان وام ازدواج از میان رفت. به جز این، ظرف مدت سپری شده از سال ۱۳۹۷ كه بخشنامه افزایش سقف وام ازدواج تا ۱۵ میلیون تومان ابلاغ گردیده، ۲۰ هزار فقره وام ازدواج به مبلغ ۲۸۳ میلیارد تومان پرداخت شده است و ۲۱۸ هزار نفر هم در حال تكمیل پرونده خود هستند.1397/02/13
18:49:55
5.0 / 5
1821
تگهای خبر: بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web