یك مقام مسئول اعلام كرد:

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

به گزارش ایزو وب در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و شعار سال ۹۷ و به منظور تامین مالی صنعت برق، سلف موازی استاندارد برق در بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.


به گزارش ایزو وب به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، محمودرضا خواجه نصیری، درباره مشخصات اوراق سلف موازی استاندارد برق اظهار داشت: در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و شعار سال ۹۷ و به منظور تامین مالی صنعت برق، سلف موازی استاندارد برق در بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.
وی با اشاره به اینكه قیمت پایه بعنوان مبنای محاسبات قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی، قیمت اعمال اختیار خرید تبعی و همینطور قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه قرار خواهد گرفت اظهار داشت: قیمت اعمال در اختیار خرید تبعی قیمت دارایی پایه اوراق در عرضه اولیه به علاوه سود معادل ۱۹ درصد سالیانه و قیمت اعمال در اختیار فروش تبعی به قیمت دارایی پایه اوراق در عرضه اولیه به علاوه سود معادل ۱۸.۵ درصد سالیانه است.
به گفته خواجه نصیری، قیمت خرید بازارگردان در معاملات ثانویه هم قیمت دارایی پایه اوراق در عرضه اولیه به علاوه سود معادل ۱۷ درصد سالیانه به صورت روزشمار است.
خواجه نصیری در زمینه بازده این اوراق خاطرنشان كرد: در صورتی كه قیمت دارایی پایه در سررسید بیشتر از ۱.۱۹ ضربدر قیمت دارایی پایه در عرضه اولیه باشد ناشر می تواند از اختیار خرید بهره برده و نسبت به خرید قرارداد برق به قیمت ۱.۱۹ ضربدر قیمت دارایی پایه در عرضه اولیه از دارندگان اوراق اقدام نمایند كه دراین صورت بازدهی سالانه اوراق سلف حداكثر ۱۹ درصد خواهد بود اما در صورتی كه قیمت دارایی پایه در سررسید كمتر از ۱.۱۸۵ ضربدر قیمت دارایی پایه در عرضه اولیه باشد سرمایه گذاران می توانند از اختیار فروش بهره برده و نسبت به فروش قرارداد به قیمت ۱.۱۸۵ ضربدر قیمت دارایی پایه در عرضه اولیه به ناشر اقدام نمایند و در نتیجه بازدهی سالانه اوراق سلف حداقل ۱۸.۵ درصد خواهد بود.
معاون سابق سازمان بورس درباره چگونگی پرداخت سود این اوراق اظهار داشت: اوراق سلف موازی استاندارد سود بین دوره ای ندارد و خریدار می تواند در انتها دوره نسبت به تحویل فیزیكی یا تسویه نقدی با عنایت به قیمت برق در سررسید و بر مبنای قیمت اعمال اختیار فروش تبعی یا اختیار خرید تبعی اقدام نماید. مدت قرارداد یك سال از تاریخ شروع عرضه اولیه خواهد بود و دوره عرضه اولیه هم در اطلاعیه عرضه اولیه مشخص و اعلام خواهد شد.
وی اضافه كرد: بازارگردان بر مبنای مدل بازارگردانی تضمین حداقل قیمت، نقدشوندگی اوراق را پیش از سررسید تعهد می كند و اوراق سلف را طی دوره معاملاتی با نرخ سود ۱۷درصد سالانه به صورت روزشمار به علاوه قیمت پایه اوراق در عرضه اولیه، بازخرید خواهد نمود. كارمزد خرید و فروش اوراق هم بر مبنای مصوبه هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار تعیین می گردد.

 

1397/02/04
14:47:05
5.0 / 5
1595
تگهای خبر: اقتصاد , بورس , سازمان , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web