معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان:

خوزستان در خشكسالی خطرناك و شدیدی قرار دارد

خوزستان در خشكسالی خطرناك و شدیدی قرار دارد

ایزو وب: اهواز - معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: خشكسالی این دوره خوزستان بسیار شدید و خطرناك بوده و بسیار نادر است.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، هوشنگ حسونی زاده پیش از ظهر امروز در نشست خبری در مورد خشكسالی استان خوزستان برای سال جدید با تاكید بر ضرورت هوشیاری برای نحوه مصرف آب ادامه داد: نگرانی هایی اعلام گردید ولی تصور نمی كردیم در بحث منابع آبی به چنین مرحله ای برسیم. با عنایت به سابقه دیرینه ای كه در این بخش داریم و انجام كارهای مطالعاتی حقیقتا این دوره را جزو نادرترین دوره می دانم؛ در وضعیت بسیار خطرناك و شدیدی قرار گرفتیم.
وی اضافه كرد: متأسفم اعلام كنم كه یكی از شدیدترین خشكسالی این قرن را در خوزستان، ایران و منطقه پشت سر می گذاریم؛ در آخرین خشكسالی كه ۸۶ بود كاهش ۴۰ درصدی را در سال داشتیم و امسال كاهش ۵۰ درصدی را داریم؛ این وضعیت در استان های مجاوری كه برای ما تولید آب دارند (مثل كهگیلویه و بویراحمد، لرستان و چهارمحال و بختیاری) با كاهش ۶۰ درصدی است.
حسونی زاده خاطرنشان كرد: ۱۰ سال است كه با خشكسالی دست و پنجه نرم می نماییم و هرساله میزان بارش ها، آورد رودخانه و روان آب های مصرفی هم به شدت كاهش پیدا كرده است؛ در كنار این كاهش به علت تغییر اقلیم و گازهای گلخانه ای در خوزستان دو درجه افزایش حرارت داشتیم.
معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان با تاكید بر اینكه باید یك بازنگری اساسی در برنامه ها داشته باشیم، اظهار داشت: باید در پروژه های توسعه ای، مصرف و حتی بخش كشاورزی كه بیشترین مصرف را دارد باید تغییرات اساسی در مصارف و نحوه استفاده از منابع آب داشته باشیم و این تنها وظیفه آب و برق نیست و به فرهنگ سازی نیاز دارد.
حسونی زاده با بیان این خبر كه میزان ورودی به مخازن ۶۵ درصد كاهش داشته است، خاطرنشان كرد: در استان خوزستان ۱۴۷ میلیمتر بارندگی داشتیم در حالیكه باید ۲۹۱ میلیمتر بر مبنای سال نرمال بارندگی می داشتیم. باید ۱۶.۵ میلیارد مترمكعب وارد مخازن می شد در حالیكه ۵.۶ میلیارد مترمكعب وارد شده است. از مهر ۹۶ تابحال با وجود كاهش شدید ورودی ها تلاش كردیم وضعیت كشت فعلی را به شكلی مدیریت و تأمین آب كنیم؛ به نظر هم در این زمینه موفق بودیم و نیازهای حوزه كرخه، دز، كارون و قسمت اعظم مارون را تأمین نماییم تا كشت مردم دچار آسیب نشود. بر مبنای اعلام سازمان هواشناسی در ادامه بهار كه امروز ۲۱ روز از آن گذشته متأسفانه تا اواسط اردیبهشت و اوایل خرداد وضعیت بسیار خشك پیش بینی شده است.
وی با بیان این خبر كه حدود ۱۲ میلیارد مترمكعب از مخازن مفید سدهای استان خالی است، ادامه داد: امیدوار به بارش ها هستیم تا كمی از این كسری ها جبران شود. در دو هفته گذشته شوری آب در آبادان و خرمشهر به هفت هزار رسید چون در بالادست رعایت سهمیه و مصارف را نكردند و مثل یك سال پرآب واقعا اصراف داشتند؛ كار آنها بلافاصله در كیفیت آب شهرستان آبادان و خرمشهر تأثیر گذاشت.
معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان اظهار داشت: بار تمام مشكلات بیكاری، تولید و كار را برعهده منابع آب و تولید شغل در بخش كشاورزی گذاشته اند؛ متأسفانه این واقعیت اكنون در مملكت رخ داده و طی ۳۰ سال اخیر تمام مسائل تولید و اشتغال را به بخش كشاورزی مرتبط و در نهایت آن را به تأمین آب ارتباط دادند. این تفكرات سبب انجام یك سری كارهای مجاز و دریافت مجوز شده و یك سری هم به موازات كارهای غیرمجاز و بدون مجوز انجام می دهند؛ متأسفانه در این حوزه به بخش كارشناسی توجه نشده و امروز میراث دار آن وضعیت هستیم.
معرفی كشت جایگزین
حسونی زاده گفت با یادآوری اینكه با وجود كمبود آب توانستیم با مدیریت صحیح از برخی تنش ها عبور نماییم، ادامه داد: زیاده خواهی و مصرف های بی رویه در بالادست حوزه مارون سبب تولید مشكل برای شادگان شد. تعریف كشت جایگزین برعهده جهاد كشاورزی است و باید محصولات جایگزین مثل باقله، كنجد و لوبیا را به كشاورزان معرفی كنند؛ البته در صورت انجام باید نگرانی آنها رفع و جهاد كشاورزی خرید تضمینی محصولات جدید را به مردم وعده دهد.
وی اضافه كرد: تأثیرات منفی انتقال آب را به همه مسئولان استان اعلام كردیم ولی تصمیم گیری در این حوزه برعهده مسئولان ملی است؛ تعیین اثرات یكی از وظایف این سازمان هست كه آن را انجام دادیم.
حسونی زاده با اشاره به اینكه به وزارت اعلام شده نمی توان كشت برنج را در خوزستان ممنوع اعلام و برای اصفهان آزاد بدانند، اظهار داشت: بر سازمان های بالادست اعلام جرم و آنها را دادگاهی كردیم كه چرا آب مخازن سدها را خالی نمی كنند تا ما برای شرب از آن استفاده نماییم.
معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان در مورد تأمین برق استان اظهار داشت: با كارشناسان برق منطقه ای، وزارت نیرو و قائم مقام وزیر نیرو مكاتبات بسیاری داشته و از آذر ماه اطلاع رسانی كردیم كه به علت خشكسالی امكان تأمین ۱۰۰ درصد برق را نداریم و احتمال تولید كمبود در این زمینه وجود دارد.
حسونی زاده با اشاره به اینكه در صورت رعایت برنامه مصرف آب، كار به جیره بندی نمی رسد، ادامه داد: برای كاهش مصرف با عنایت به اینكه ۷۵ درصد مصرف در حوزه كشاورزی است اگر راندمان بین ۵ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا كند خیلی از صدمات و صدمه ها كاسته می شود. باید هرچه سریعتر و با دقت میزان بهره وری آب در بخش كشاورزی را افزایش داد چون در غیر این صورت با مشكلات بسیاری روبرو خواهیم شد.
وی با اشاره به اینكه از بارور كردن ابرها نباید بعنوان یك روش برای حل مشكل كم آبی تكیه كرد، عنوان كرد: تحقیقات بارور كردن ابر را كشورهایی انجام دادند كه خودشان از آب غنی هستند؛ كشور روسیه مبدع این طرح بوده و در نهایت به كشورهای دچار كم آبی رسید. در استان خوزستان پس از آب شرب اولویت صنایع برای صنایعی است كه در خدمت تولید انرژی و همینطور كشت های دائم كشاورزی هستند. بهترین مصرف كننده ای كه خیلی خوب به ما اعتبارات مصارف خویش را از قبل هم پرداخت می كند، نیشكر است و از این كاهش مصرف برای آنها خودمان هم بطور قطع ناراحت هستیم.
حسونی زاده در مورد آب شرب مسجدسلیمان اظهار داشت: یكی از باكیفیت ترین آب ها را در دروازه مسجدسلیمان تأمین كردیم كه انتقال و توزیع آن در سطح شهرستان با ما نیست؛ این آب را از سد گدار (مسجدسلیمان) تأمین كردیم و در صورت كمبود آب شرب شهرستان شاید شبكه توزیع آنها مشكل دارد.
وی در ارتباط با احداث حوضچه های میگو و ماهی در خوزستان اظهار داشت: از این مورد اطلاعی ندارم، به هیچ كسی برای این كار مجوز نداریم و در صورت صحت می توان اظهار داشت: این هم یكی دیگر از مصیبت های ما می گردد.


1397/01/21
14:22:04
5.0 / 5
2480
تگهای خبر: تولید , سازمان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web