روابط نفتی جدید میان ایران و هند

روابط نفتی جدید میان ایران و هند

به گزارش ایزو وب هند همواره از مشتریان نفتی ایران بوده و علاقه خویش را برای حضور در پروژه های نفتی ایران ابراز كرده است؛ به طوریكه یكی از محورهای اصلی مذاكرات در سفر اخیر رییس جمهور به دهلی نو مسائل نفتی و گازی بوده است و انتقال مجانی نفت ایران به هند در مهم ترین این مذاكرات به حساب می آید.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، هند كه یكی از بزرگ ترین مشتریان نفت خام ایران است، جزو چهار كشور آسیایی است كه در دوران تحریم، خرید نفت از ایران را قطع نكرد. باآنكه آمریكا برای كم كردن خرید نفت از ایران فشار زیادی بر دهلی نو وارد كرده بود اما این كشور آسیایی در دوران تحریم بارها از آمریكا خواسته بود به علت وابستگی شدید به نفت خام ایران، كشورش را از تحریم های ایران معاف كند.
از طرف دیگر هند یكی از بازارهای رو به رشد نفت در آسیاست. پالایشگران هندی در سال ۲۰۱۷، به صورت میانگین ۴۵۰ هزار بشكه از ایران نفت خریدند. ركورد این كشور در خرید نفت از ایران در سال ۲۰۱۷ در ماه ژوئیه به ثبت رسید و شركت های پالایشگر هندی در این ماه ۵۰۰ هزار بشكه از ایران نفت خریدند. هم اكنون هفت شركت هندی خریدار نفت ایران هستند كه از اسار و ریلاینس بعنوان معروف ترین آنها می توان نام برد. با عنایت به رشد بالای تقاضا انرژی در هند، این كشور می تواند بازار خوبی برای ایران چه در بخش نفت و چه در بخش گاز باشد كه نباید از آن غفلت كرد.
البته همكاری ایران و هند تنها به خرید نفت شركت های هندی از ایران ختم نمی گردد. علاقه مندی هند به حضور در طرح های نفتی ایران همواره یكی از محورهای مورد گفت وگوی دو كشور بوده است. یكی از قدیمی ترین مذاكرات هم به توسعه میدان گازی فرزادB برمی گردد. دریافت پول از هند در ازای فروش نفت باآنكه در دوران تحریم با مشكلاتی همراه بود، اما شركت های خریدار نفتی هندی بعد از لغو تحریم ها و اجرای برجام، پول نفت را در موعد مقرر به حساب های بانك مركزی ایران در اروپا و به یورو پرداخت می كنند و مشكلی برای دریافت پول ندارند.
در راستای تعاملات مذكور در سفر اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری به دهلی نو برای گسترش روابط میان ایران و هند، انرژی و نفت نقشی بسزایی داشت و رئیس جمهوری اعلام نمود كه ایران از مشاركت هندی ها در توسعه منابع نفت، گاز و انرژی استقبال می كند.به گفته وی ذخایر ایران در زمینه نفت، گاز و انرژی غنی است و از مشاركت هندی ها برای توسعه این ذخایر استقبال می كند.
روحانی همینطور در دیدار با نخست وزیر هند با بیان این كه ایران می تواند انرژی مورد نیاز این كشور را در قالب قراردادهای راهبردی بلندمدت تامین كند، اظهار داشت: این قراردادها در حوزه های انرژی و حمل و نقل، دو كشور را به شركای راهبردی و مطمئن تبدیل می كند.
در راستای این تعاملات، ایران در جهت رقابت فزاینده با صادركنندگان بزرگی مانند عربستان سعودی و عراق برای كسب سهمی از بازار، تخفیف حمل محموله برای فروش نفت به هند را در قبال توافق دهلی نو برای افزایش واردات بالا برد. ایران تلاش می كند مشتریان نفت خود در آسیا را حفظ كند و امیدوار است امتیازاتی كه عرضه می كند جذابیت نفتش را حتی با وجود تهدید تحریم های بیشتر آمریكا ضد تهران، در مقایسه با سایر صادركنندگان خاورمیانه ای افزایش دهد.
از زمان لغو تحریم های غربی در سال ۲۰۱۶ ایران تخفیف حمل باری به هند عرضه نموده كه در رابطه با فرمولی است كه مطابق با ارزیابی های پلاتس به ۱۰۵ درصد می رسد.سه منبع مطلع از این مورد به رویترز گفتند: تهران برای سال مالی ۲۰۱۷ – ۲۰۱۸ تخفیف خویش را از ۸۰ به ۶۲ درصد این فرمول كاهش داده، اما پیشنهاد كرده در صورت افزایش خرید پالایشگاه های هندی، این میزان را تغییر دهد.یكی از این منابع آگاه گفت اكنون ایرانیان تخفیف ۱۰۰ درصدی می دهند كه به معنای مبلغی معادل با ۱۰۵ درصد ارزیابی بار پلاتس است.ایران اعلام نموده انتظار دارد خرید هند افزایش پیدا كند.
بیژن زنگنه - وزیر نفت كشور - بعد از دیدار با دارمندرا پرادهان، همتای هندی خود در دهلی نو به خبرنگاران اظهار داشت: شركت های هندی دولتی سطح خرید نفت ایران را افزایش خواهند داد.
زنگنه كه در هیات همراه رییس جمهوری ایران در سفر به هند حضور داشت، اظهار داشت: پالایشگاه های دولتی و خصوصی هند حدود ۵۰۰ هزار بشكه در روز نفت ایران را در سال ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ خریداری خواهند كرد.
در فاصله آوریل تا ژانویه كه ۱۰ ماه نخست سال مالی جاری است هند خرید نفت ایران را حدود ۱۷ درصد كاهش داده و به حدود ۴۴۲ هزار و ۸۰۰ بشكه در روز رساند.
واردات نفت هند از ایران از جانب پالایشگاه های دولتی كه حدود دو سوم از تقاضای حدود پنج میلیون بشكه در روز نفت این كشور را به خود اختصاص می دهند، در اعتراض به عدم اعطای حق توسعه میدان گازی فرزاد B به یك كنسرسیوم هندی كاهش یافته است.
وزیر نفت هند بدون عرضه جزئیات بیشتر به خبرنگاران اظهار داشت: ما مشوق های خوبی در مقایسه با سایر تولیدكنندگان بزرگ دریافت كرده ایم و اگر از ایران خرید نماییم سود خواهیم برد. ما واردات نفت مان از ایران را در مقایسه با سال مالی جاری افزایش خواهیم داد. ایران كه سابق بر این دومین صادركننده بزرگ نفت به هند پیش از تحریم ها بود به تدریج سهم بازار خود در سومین كشور مصرف كننده بزرگ نفت در جهان را بالا می برد.
به گفته یك منبع آگاه، تخفیف باری عرضه شده از جانب ایران به معنای تخفیف حداكثر یك دلار در هر بشكه است.
پرادهان اظهار داشت: هند همینطور به دنبال سهمی در میدان نفتی آزادگان جنوبی خواهد بود. تهران به درخواست هند قولی نداده، اما مایل است آمار مربوط به برخی میادین را به هیات هندی كه هفته آینده به تهران سفر می كند، نشان دهد.
زنگنه هم اظهار نمود كه من نسبت به آینده روابط میان دو كشور و شركت هایمان به خصوص برای توسعه میادین نفتی و گازی خوش بین هستم.


 

1396/11/30
13:36:08
5.0 / 5
2226
تگهای خبر: مشتری , واردات , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web