آئین نامه اجرایی ماده ۱۰ ارتقا راندمان نیروگاه ها در صف ابلاغ

آئین نامه اجرایی ماده ۱۰ ارتقا راندمان نیروگاه ها در صف ابلاغ

به گزارش ایزو وب، معاون وزیر نیرو اظهار داشت: توسعه ظرفیت تولید با تنوع بخشی به سبد تولید برق کشور، افزایش ظرفیت تبادل انرژی برق با کشورهای همسایه، بهینه سازی مصرف و... از مهم ترین برنامه های، برنامه هفتم است.


به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت نیرو، یزدان رضایی" امروز، یکشنبه در آئین تجلیل از خورشیدبانان گمنام (زحمتکشان تولید نیروی برق کشور) که هم زمان با سالروز ولادت حضرت زینب کبری سلام الله علیها در سالن خلیج فارس پژوهشگاه نیرو برگزار شد، اهتمام و کوشش همه تلاشگران عرصه خدمت در صنعت برق به منظور تأمین برق پایدار و مطمئن بخصوص در اوج بار مصرف تابستان سال قبل و سال جاری و گذر از دو زمستان سخت را قابل تقدیر دانست و اظهار داشت: دستیابی به این مهم نشانگر اعتقاد و التزام همه تلاشگران بخصوص کارکنان صنعت برق کشور در جهت پیشرفت کشور است. معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو در ادامه به تشریح اقدامات وزارت نیرو در دولت سیزدهم به منظور رفع ناترازی های موجود در صنعت برق کشور پرداخت و اضافه کرد: این ناترازی ها با تحمیل کمبود و محدودیت های برق به بخش های مختلف و در ادامه با نارضایتی مردم همراه شده بود. در کنار آن وزارت نیرو در دولت سیزدهم در شرایط وجود ناترازی مالی ناشی از اختلاف قیمت های تکلیفی و واقعی برق و هم ناترازی ناشی از تغییرات اقلیم در قسمت آب و کمبود جدی سوخت زمستانه، فعالیت خویش را شروع کرد. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برنامه ای که برای دولت سیزدهم در سطح وزارت نیرو تنظیم شده بود، بسیار بلندپروازانه بود و با فاصله قابل توجهی نسبت به عملکرد دوره های گذشته تنظیم شد. تنها ابزار و سرمایه جدی وزارت نیرو برای تحقق برنامه های پیشبینی شده، کارکنان صنعت آب و برق بود که توانستند به شایستگی، برنامه های پیشبینی شده را محقق کنند. وی خاطرنشان کرد: بر این اساس برای اولین بار در تاریخ صنعت برق، در دولت سیزدهم میزان انرژی تحویلی در ۶ ماهه اول و تابستان به صنایع از بخش خانگی پیشی گرفت؛ همینطور بالاترین ضریب آمادگی نیروگاه های کشور در تابستانی که گذشت برقرار و بالاتر از نرم های جهانی شد. رضایی از پیشبینی اهداف ویژه در برنامه هفتم توسعه برای صنعت برق کشور سخن به میان آورد و اظهار داشت: با اتکا با ظرفیتهای خوب سرمایه انسانی این صنعت، بی گمان همه این اهداف محقق می شود.

آئین نامه اجرایی ماده ۱۰ با هدف ارتقای راندمان نیروگاه ها و کاهش تلفات شبکه های برق در صف ابلاغ معاون وزیر نیرو اضافه کرد: توسعه ظرفیت تولید با تنوع بخشی به سبد تولید برق کشور، افزایش ظرفیت تبادل انرژی برق با کشورهای همسایه، بهینه سازی مصرف، کاهش شدت انرژی، توسعه بورس انرژی و توسعه شبکه برق از مهم ترین برنامه های هدف گذاری در دوره پنج ساله برنامه هفتم است. رضایی اضافه کرد: در قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق که در شروع دوره دولت سیزدهم مصوب و ابلاغ گردید، آیین نامه اجرایی ماده ۱۴ برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر در هفته های گذشته ابلاغ شد؛ آیین نامه اجرایی ماده ۴ برنامه توسعه برق تولیدی صنایع به میزان ۱۰ هزار مگاوات مصوب و ابلاغ گردید و هم آیین نامه اجرایی ماده ۱۰ با هدف بهینه سازی در سمت عرضه، ارتقای راندمان نیروگاه و کاهش تلفات شبکه های توزیع و انتقال برق در دست پیگیری و بزودی اقدام خواهد شد.
رضایی ضمن اشاره به دستاورد دیگر صنعت برق کشور در جهت افزایش بهره وری و ارتقای راندمان نیروگاه های، به دستاوردهای صنعت آب هم طی فعالیت دولت سیزدهم اشاره و افزود: در قسمت آب اهداف بسیار والایی درنظر گرفته شد، به صورتی که در دو سال نخستین فعالیت دولت مردمی به صورت اعجاب آوری این اهداف و برنامه ها تحقق یافت.

تکمیل ۳۰۰ درصدی طرح های آبرسانی و تصفیه خانه ها در انتهای دوره چهارساله دولت سیزدهم وی افزود: این مهم در قسمت آب آشامیدنی با تکمیل طرح های آبرسانی و تصفیه خانه ها همراه شد و به میزان ۷۰۰ میلیون مترمکعب در سال هدف گذاری شده بود که تا هفته دولت سال جاری، ۱۵۰ درصد برنامه چهارساله محقق شد و امید است در انتهای دوره دولت سیزدهم در سایه پیشبرد برنامه ها ۳۰۰ درصد اهداف برنامه دوره چهارساله محقق شود. معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر نیرو اضافه کرد: در حوزه بهره برداری از تأسیسات فاضلاب ۱.۲ میلیارد مترمکعب پساب جدید را برنامه ریزی کرده بودیم که در هفته دولت سال جاری ۵۵ درصد این برنامه محقق شد و با پیشبرد اقدامات تا پایان دولت سیزدهم ۱۰۷ درصد محقق می گردد. رضایی به طرح جهاد آبرسانی هم اشاره و اظهار نمود: طرح آبرسانی روستایی اقدامی جهادگرایانه بود که برای ۱۰ هزار روستا برنامه ریزی شد و تابحال این طرح در ۳۱۰۰ روستا به صورت کامل اجرایی شده است و این تعداد روستا از آب آشامیدنی سالم و پایدار بهره مند شده اند.

1402/08/28
21:32:07
5.0 / 5
84
تگهای خبر: اقتصاد , بورس , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web