وزیر اقتصاد؛

هزینه زیادی برای سیاستگذاری انرژی دادیم اما کمتر درس گرفتیم

هزینه زیادی برای سیاستگذاری انرژی دادیم اما کمتر درس گرفتیم

ایزو وب: وزیر امور اقتصادی و دارایی در جمع صاحب نظران و اساتید اقتصادی دانشگاه های کشور، اشاره کرد ما در حوزه سیاستگذاری اصلاح نرخ حامل های انرژی، هزینه زیاد داده ایم اما درس کمتر گرفته ایم.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سید احسان خاندوزی طی سخنانی در نشست صاحب نظران و اساتید اقتصادی دانشگاه های کشور با موضوع وضعیت پیش روی حوزه انرژی اظهار داشت: اگر سیاست گذار، شجاعت به خرج ندهد و با ابتکار عمل، به استقبال مساله و حل آن نرود، آن وقت آن مساله است که خودش را تحمیل کرده و او را ناچار از پرداخت هزینه های اجتماعی و اعتباری خیلی بالاتری برای انجام اصلاح می کند.
وی اضافه کرد: این در شرایطی است که در تنگنای حاصل از تبعات اجتماعی و اعتباری ناشی از این تحمیل، ممکنست اجرای آن سیاست، کیفیت و نتایج لازم را نیز که می توانست را نداشته باشد.
وی تصریح کرد: ما متأسفانه در سالهای اخیر، همین تجربه را در عرصه اصلاح بخش انرژی داشته ایم.
وزیر اقتصاد اعلام نمود: ما در همان ۶ ماه اول آغاز به کار دولت سیزدهم، با همکاری افرادی که قبل تر با آنها در عرصه ایجاد بازار مبادله سهمیه انرژی برای همه ایرانیان کار کرده بودیم، پیشنهادی را به ستاد هماهنگی دولت بردیم و تا حد اجرای آزمایشی هم پیش رفتیم اما متأسفانه به جهت عدم موافقت دستگاه متولی، کار متوقف گردید.
خاندوزی اشاره کرد: چه بسا اگر طرح مزبور در آن نقطه متوقف نمی شد، تا امروز به یک نقطه بلوغی رسیده بودیم، چونکه به هر حال برای اجرائی کردن آن ناچار می شدیم بسیاری از زیرساخت های فنی را آماده نماییم و توسعه دهیم، ضمن این که تاکنون، قسمتی از راه را رفته بودیم و امروز هنوز در نقطه صفر نبودیم.
وزیر اقتصاد تصریح کرد: متأسفانه این مشکل که ما سیاست گذاران، از سر احتیاط، همیشه تا رسیدن به اجماع کامل در سطوح پایین، جهت ارائه طرح های اصلاحی به رده های بالاتر دولت، تعلل می نماییم، باعث شده است، در عرصه سیاست های انرژی، در موضعی منفعلانه قرار بگیریم.
خاندوزی با اشاره به برخی پیشنهادات صاحبنظران حاضر در جلسه در خصوص ذینفع ساختن مردم در اصلاحات غیر قیمتی و قیمتی انرژی و نیز اجرائی کردن هر چه سریع تر طرح هایی چون ارائه «گواهی صرفه جویی» حوزه انرژی مندرج در سند برنامه هفتم توسعه، اظهار داشت: اینها جز اتفاقات خیلی خوبی است که باید در دولت سیزدهم اجرائی شود و ما در وزارت اقتصاد برای یک مدل غیر قیمتی اصلاح بخاری ها وارد تعامل با اتاق تجاری شده ایم.
وزیر اقتصاد افزود: ما متأسفانه به علت تحریم های ظالمانه، همچون سالهای وفور درآمدهای نفتی نیمه دوم دهه ۸۰ خورشیدی، اعتبارات لازم بمنظور جبران افزایش نرخ حامل های انرژی برای مردم را نداریم اگر این طور بود، دست مان برای انجام اقدامات اصلاحی شامل اصلاح قیمتی یا توسعه انرژی ها تجدید پذیر، بازتر از امروز بود.
وی اظهار داشت: تلاش داریم با انجام تفاهم هایی در مساله خودرو های برقی، از ظرفیتهای بیرونی اقتصاد استفاده نمائیم تا قدری از تنگنای بودجه ای موجود درباب اجرای طرح های حوزه انرژی رها شویم.
این گزارش حاکی می باشد، در این نشست، اساتید دانشگاه و صاحبنظران حاضر به ارائه نظرات و پیشنهادات خود در عرصه انرژی پرداختند که همچون آنها پیشنهاد «اصلاح قیمت گذاری برق» به گونه ای بود که موجب ایجاد انگیزه برای سرمایه گذاری جدید توسط شرکت های خصوصی بمنظور تأسیس نیروگاه شود.
حذف انحصار شرکت توانیر در صادرات، واردات و فروش برق و اعطای امتیازات در این خصوص به بخش خصوصی و ورود به عرصه تولید برق خورشیدی همچون دیگر پیشنهادهای مطرح شده توسط اساتید و صاحبنظران در این نشست بود.
بنا بر این گزارش، کاهش مصرف بنزین بوسیله الزام استانداردهای الزامی به خودروسازان برای کاهش مصرف خودرو های تولیدی، معرفی منابع جایگزین بجای بنزین و نیز توسعه وسایل حمل و نقل عمومی و ایجاد مزیت جهت استفاده از آنها توسط شهروندان از دیگر پیشنهادهای مطروح شده در این نشست بود. راه اندازی بازار انرژی و ایجاد امکان خرید و فروش سهمیه بنزین از دیگر پیشنهادهای مطرح شده در جلسه فوق بود.


منبع:

1402/08/26
19:40:43
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web