تحقق برداشت گاز حداکثری و بیشتر از قطر

تحقق برداشت گاز حداکثری و بیشتر از قطر

به گزارش ایزو وب، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی در رابطه با تاثیر راه اندازی فاز ۱۱ پارس جنوبی و استخراج گاز از این میدان پرداخت.علی اصغر عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در رابطه با تاثیر راه اندازی فاز ۱۱ پارس جنوبی و استخراج بیشتر گاز اظهار داشت: مهندسین و متخصصین ایرانی بخصوص در زمینه های ویژه اثبات نموده اند که در لبه دانش جهانی حرکت می کنند و اگر به آنها اعتماد شود، به لحاظ دانش فنی از جهات مختلف در دنیا برتری دارند.
وی در ادامه بیان نمود: متأسفانه در برخی از مقاطع عدم اعتماد به توانمندی ها و دانش فنی داخلی سبب شده است که خیلی از فرصت ها و مزیت هایی را که در اختیار داریم، از دست بدهیم.
این نماینده مجلس یازدهم توضیح داد: در حوزه توسعه میادین نفت و گاز و دانش در ارتباط با آن، به علت این که ایران کشور نفت خیزی است، در طول ۱۰۰ سال قبل این دانش بومی شده است و فرزندان و متخصصین ایرانی به لحاظ دانش فنی توسعه این میادین نفتی در سازه ها و شکل های مختلف جز سرآمدهای دنیا هستند.
این نماینده مجلس یازدهم افزود: متأسفانه در بعضی مقاطع شاهد آن بودیم که دولت ها علیرغم وجود این مزیت ویژه در کشور، به دنبال استفاده از شرکتهای خارجی برای توسعه میادین نفتی و گازی بودند که آنها هم در این حوزه اقدام خاصی را برای ما انجام ندادند.
عنابستانی اظهار داشت: بعنوان مثال توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به چند کشور مختلف از قبیل چین و برخی کشورهای اروپایی واگذار و قرارداد مربوطه هم با آنها منعقد گردید، اما آنها این کار را انجام ندادند و علی رقم تعهدی که داده بودند کار را در نیمه راه رها کردند. اما وقتی در این مساله به توانمندی داخلی اتکا شد، مهندسان و متخصصان داخلی کار را به نحو احسن خیلی زودتر از زمان بندی مشخص شده انجام دادند و فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را افتتاح کردند که می تواند گاز مصرفی ۲ استان را تولید نماید.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: این مورد افتخار بسیار بزرگی برای کشور است و از آن مهم تر یک حرف بزرگ پشت این افتخار است و آن اینست که ساختار مدیریت کشور در همه دوره ها باید باور کند که به توانمندی های داخلی کشور اتکا نماییم.
وی توضیح داد: در شرایط کنونی کشور، ما چاره ای جز این نداریم که به دانش فنی داخلی دقت کنیم تا ضمن حل مشکلات مختلف، فرایند توسعه کشور صورت گیرد. اگر این مهم صورت گیرد، تحریم ها بی اثر خواهد شد و در نتیجه خواهیم توانست از موضع قدرت با دنیا مذاکره نماییم.
این نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: در دولت کنونی فاز ۱۴ پارس جنوبی که نیمه تمام بود، تکمیل و توسعه فاز ۱۱ هم که در گذشته هیچ اقدامی برای آن انجام نشده بود، به صورت کامل انجام شد، در نتیجه میدان گازی پارس جنوبی به صورت کامل به بهره برداری رسید و در استخراج گاز از این میدان مشترک با قطر به شرایط خوبی رسیدیم.
وی توضیح داد: هرچند در سالهای گذشته این کشور بیشتر از ایران گاز از این میدان استخراج کرده بود اما حالا میزان گاز استخراجی ایران از این کشور بیشتر شده است.


منبع:

1402/06/09
13:14:37
5.0 / 5
248
تگهای خبر: تخصص , توسعه , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web