در جمع خبرنگاران عنوان شد:

سایه ركود به صورت كامل از بازار مسكن كنار نرفته است

سایه ركود به صورت كامل از بازار مسكن كنار نرفته است

ایزو وب: عضو انجمن انبوه سازان استان تهران اظهار داشت: علی رغم آنكه تقاضای سرمایه ای دیگر در بازار مسكن وجود ندارد، با این حال همچنان رونق واقعی در این بازار به چشم نمی خورد.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، امید علیجانی در حاشیه گردهمایی معرفی توانمندی های صنعت املاك و مستغلات در جمع خبرنگاران اظهار داشت: انبوه سازان باید به موضوعاتی همچون بافت های فرسوده، صنعتی سازی، سبك سازی، صندوق های زمین و ساختمان و مواردی از این دست هم ورود كنند؛ به خصوص این كه در سال های گذشته، به علت افزایش ساخت و ساز واحدهای تجاری، از یك سو شاهد افت ساخت واحدهای مسكونی و از جانب دیگر، شاهد اشباع واحدهای تجاری و اداری هستیم كه بنابراین احتمال كمبود واحدهای مسكونی در دو تا سه سال آینده وجود دارد.
این كارشناس صنعت ساختمان اضافه كرد: به دنبال ركودی كه سال های گذشته در بخش مسكن و ساختمان مواجه بودیم، هم اكنون صنایع سیمان و بتن كشور هم كه جزء با كیفیت ترین بتن های دنیا است، دچار چالش هایی هستند كه تنها راه برون رفت این صنایع از ركود، توسعه ساخت و ساز و تولید رونق در بازار مسكن برای به فروش رساندن این محصولات خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه بافت فرسوده، یكی از معضلات كلانشهرهای كشور به حساب می آید، تصریح كرد: باید این وضعیت به سامان برسد، چراكه اصلی ترین مشكل در بحش بافت های فرسوده، تملك اراضی است كه اگر نهاد حاكمیتی بتواند برای مبحث تملك اراضی بافت های فرسوده مدل و الگویی طراحی كند، بخش خصوصی هم می تواند در نحوه ساخت و ساز و فروش آنها مدل سازی نماید كه این اقدام، از ریسك مشكلات بافت فرسوده در بلایا طبیعی می كاهد؛ بر این اساس، می توان در این زمینه، از شركت های مشاور خارجی آلمانی و فرانسوی كه تحربه مفیدی در احیای بافت های فرسوده این كشورها دارند، استفاده نماییم.
عضو انجمن صنفی انبوه سازان درباره وضعیت بازار مسكن، خاطرنشان كرد: آمارهایی كه از بازار مسكن داده شده، عموما نشان داده است رونق در تقاضای مصرفی افزایش یافته كه شامل واحدهای مسكونی كمتر از ۵۰۰ میلیون تومان است؛ به نظر می رسد علی رغم افت و خیز جزئی در بازار از منظر افزایش تعداد معاملات و قیمت مسكن تا آخر سال ۹۷، اتفاق خاص و قابل ملاحظه ای كه به صورت چشمگیر باشد در صنعت ساختمان نمی افتد و رفتار بازار مسكن عمدتاً پیرامون نرخ تورم عمومی در نوسان خواهد بود.
به گفته این كارشناس اقتصاد مسكن، باآنكه هنوز رونق واقعی در بازار مسكن رخ نداده است، اما تقاضای سرمایه ای طی این سال ها از این صنعت، خارج و جذب بازارهای جایگزین شده است كه به علت ریسك بالای سرمایه گذاری در صنعت ساختمان جذابیت چندانی در آینده نخواهد داشت.
علیجانی درباره استقبال سازندگان بخش خصوصی از تأمین سرمایه ساخت و ساز از محل بازار سرمایه با استفاده از ابزار صندوق های زمین و ساختمان تصریح كرد: صندوق های زمین و ساختمان به علت مهندسی مالی مناسب، قابلیت انطباق مناسبی با جریان نقدی پروژه های ساختمانی دارند. از جانب دیگر این صندوق ها قابلیت سرمایه گذاری اقشار مختلف را با حداقل سرمایه در صنعت ساختمان فراهم می سازند. بر این مبنا بازار سرمایه می تواند بستری امن برای تامین مالی شركت ها و پروژه ها فراهم كند.

1396/11/06
17:48:48
5.0 / 5
1773
تگهای خبر: سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web