وزارت نفت خارج از سازوکار بورس انرژی بنزین صادر نکرده است

وزارت نفت خارج از سازوکار بورس انرژی بنزین صادر نکرده است

به گزارش ایزو وب دغدغه اصلی وزارت نفت تأمین بنزین مورد نیاز کشور بوده و تنها محموله صادراتی از جانب وزارت نفت به قیمت ۷۰ سنت در ارتباط با فروردین ماه سال جاری و در رینگ صادراتی بورس انرژی بوده است.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت نفت، متولی صادرات بنزین امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران است و وزارت نفت خارج از رینگ صادراتی شرکت بورس انرژی هیچ محموله ای صادر نمی نماید. سال جاری تنها یک محموله در ۲۴ فروردین ماه و به مقدار ۲۹۵ هزار بشکه با اکتان ۸۷ درصد صادر گردیده است که بعد از رقابت در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران به بالاترین قیمت یعنی ۷۰ سنت به فروش رسید.
اخبار انتشار یافته درباره صادرات ارزان بنزین که در بعضی رسانه ها انتشار یافته است قاعدتاً در ارتباط با بنزین غیراستانداردی است که در پالایشگاه های کوچک مقیاس (Mini Refineries) خصوصی ساخته شده اند. این پالایشگاه ها میعانات گازی را به قیمت ۹۵ درصد فوب منطقه خریداری و سوخت تولید می کنند و به علت این که این پالایشگاه های کوچک مقیاس تأسیسات لازم برای تولید باکیفیت را در اختیار ندارند، عموماً سوخت تولیدی آنها غیراستاندارد و غیرقابل استفاده در داخل کشور است، ازاین رو خریدار این نوع سوخت عموماً کشورهایی هستند که مبحث استاندارد سوخت برایشان اهمیتی ندارد، یا برای بلندینگ و صادرات باردیگر از آن استفاده می نمایند، بالطبع این سوخت کم کیفیت به قیمت ارزان تر از فوب منطقه صادر می شود.
این نوع سوخت به علت آنکه غیراستاندارد است به وزارت نفت تحویل داده نمی گردد و در داخل هم توزیع نمی گردد، این سوخت در مبادی رسمی هم غیرقابل توزیع است.
در عین حال باید به این نکته هم دقت کرد که قیمت هایی که در برخی از سایت ها همچون Global Petrol Prices درج شده، قیمت های عمده فروشی نبوده، بلکه قیمت خرده فروشی است، بنابراین نمی تواند منبع مناسب و صحیحی برای قیمت گذاری بنزین صادراتی باشد.
باید تاکید کرد که مجموعه دولت و وزارت نفت، سال جاری بنزین ۲۷ سنتی صادر نکرده و از آنجائیکه مصرف بنزین در کشور افزایش داشته است در شرایط کنونی تنها دغدغه تأمین سوخت مورد نیاز کشور را دارد و تمرکزی بر صادرات بنزین ندارد.
بر این اساس تنها یک محموله آن هم در فروردین ماه سال جاری و با قیمت ۷۰ سنت صادر شده و بعد از آن هم صادرات بنزین تابحال از راه وزارت نفت متوقف شده است.


منبع:

1401/05/11
11:47:50
5.0 / 5
61
تگهای خبر: استاندارد , بورس , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web