نامه نگاری فدارسیون واردات با ساداتی نژاد؛

وزارت جهادکشاورزی موانع توسعه تجارت محصولات کشاورزی را برطرف کند

وزارت جهادکشاورزی موانع توسعه تجارت محصولات کشاورزی را برطرف کند

فدراسیون واردات ایران در نامه ای به وزیر جهاد ضمن بیان مشکلات حوزه تولید و تجارت و واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه، خواهان رفع تحریم های داخلی و اصلاح این بخش شد.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، فدراسیون واردات ایران در نامه ای خطاب به سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی خواهان بهبود فضای کسب وکار در بخش کشاورزی، تعامل سازنده دولت و بخش خصوصی در این عرصه، کاهش چشم گیر موانع تولید و تجارت، توسعه تجارت خارجی و تقویت توانمندی کارشناسی وزارتخانه مذکور در حل و فصل مسائل مبتلابه تجارت محصولات کشاورزی شد.
در این نامه آمده است: حوزه کشاورزی و صنایع غذایی با اهمیت ترین موتور رشد و توسعه اقتصادی کشور است. ایران برای گذر از بحران های عدم توسعه باید در امتداد رشد تولید و توسعه تجارت این بخش گام بردارد. البته افزایش تقاضا برای آب و مواد غذایی از یک سو و از طرفی بروز خشکسالی برای کشوری که در ناحیه خشک و نیمه خشک دنیا واقع است، منجر شده تا فشار بر ذخایر آب های سطحی و زیرزمینی افزایش یابد و سیمای کشاورزی کشور، چهره ناپایداری به خود گیرد. حال در وضعیت حساس فعلی کشور، توسعه تجارت آب مجازی و تامین و تنظیم بازار نهاده های تولید و کالاهای اساسی بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. برای اینکه حفظ آرامش روانی جامعه، در گروی تعادل در بازار است و هر غفلتی ولو کوچک، می تواند نتایج نامطلوبی به همراه داشته باشد.
این نامه می افزاید: امروز در زمینه کشاورزی و صنایع غذایی بخش کوچکی از مشکلات به تحولات سیاست خارجی مرتبط می باشد و سوء مدیریت و تحریم های داخلی بمراتب اثرگذارتر از تحریم های خارجی بوده است. بر این اساس نیز امروز تامین کالاهای اساسی و مواد اولیه کارخانجات صنایع غذایی و تجهیزات صنعتی مورد نیاز، گرفتار چالش اساسی شده، بی گمان ادامه روند فعلی جامعه را برای تامین مواد اولیه و کالاهای مصرفی، گرفتار عسرت می کند.
فدراسیون واردات در این نامه تاکید می کند: امروز ما با شما فقط از بروکراسی مزاحم واردات که آنرا مختل کرده، سخن نمی گویم، برای اینکه چالش های پیش روی تولید و صادرات را نیز تصویر می نماییم که اقتصاد کشور و زنجیره ارزش افزوده را در معرض خطر قرار داده است. بر این اساس این بخش نیازمند اصلاحات جدی است. در این میان بهره مندی از ظرفیت های بخش خصوصی تخصصی می تواند در شکل گیری تصمیمات صحیح تر و جامع تر راهگشا باشد.
این نامه می افزاید: فدراسیون واردات ایران بعنوان تشکلی بالا دستی در زمینه واردات از سال ۱۳۹۴ با ۲۱ تشکل رسمی وارداتی در اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تأسیس شد؛ امسال باتوجه به ماهیت وجودی و عملکرد این تشکل طی نامه ۲۹۳۸/۱/۱۰/ ص (پیوست)، از طرف ریاست اتاق تجاری، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در امتداد اجرای مواد ۲ و ۳ قانون بهبود محیط کسب وکار در خصوص ضرورت مشورت دولت و دستگاههای اجرائی ذیربط در پروسه سیاست گذاری و اصلاح و تدوین مقررات، بخشنامه ها و رویه های اجرائی با اتاق ها و تشکل های ذی ربط و نظر به اهمیت موضوع واردات به وزیر سابق جهاد کشاورزی معرفی شد؛ تا نقطه نظرات این تشکل در جریان مدیریت واردات کشور در کارگروه ها مرتبط، گرفتن و مورد استفاده قرار گیرد.

1400/06/15
11:02:54
5.0 / 5
51
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web