دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی عنوان كرد

کاهش قدرت خرید مردم، معضل این سالهای صنعت لبنیات

کاهش قدرت خرید مردم، معضل این سالهای صنعت لبنیات

به گزارش ایزو وب دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی می گوید، صنایع لبنی کشور حتی اگر از فشار مداخلات دولتی خلاص شود، کاهش قدرت خرید مردم در بازار گریبانگیر آنها می شود.به گزارش ایزو وب به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، رضا باکری اظهار داشت: بعد از اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه ها که حدود ۱۰ سال از آن سپری شده، دولت ها شامل دولت های دهم، یازدهم و دوازدهم هیچ سیاست یا برنامه ای برای جبران خسارت هایی که از ناحیه تورم و سقوط ارزش پول ملی به تولید و درآمد سرانه خانوار وارد شده، عرضه نکردند. حال در شرایطی که تقاضا در اثر کاهش درآمد سرانه افول کرده است، صنعتی چون صنعت لبنیات چگونه باید رشد کند؟
ویبا بیان این که علاوه بر کاهش قدرت خرید، صنایع از ناحیه مداخلات دولتی و قیمت گذاری دستوری هم در تنگنا قرار گرفته اند، افزود: مسئله این است که درصورتیکه صنعت، از دخالت دولت در قیمت گذاری هم خلاص شود، در بازار با مسئله کاهش قدرت خرید مواجه می شود. دیدگاه من این است که بزودی مداخلات دولتی به خودی خود بی اثر خواهد شد. به این علت که تورم، هزینه های تولید و قیمت تمام شده کالا را آنچنان افزایش خواهد داد که عملاً نیازی به دخالت دولت در بازار نخواهد بود. در واقع افزایش قیمت کالاها و عدم تطابق آن با قدرت خرید خانوار، تقاضا را کاهش داده و به معضلی برای شرکتهای تولیدی تبدیل خواهد شد. فرض کنید که دولت هیچ گونه دخالتی در قیمت گذاری نداشته باشد، تولید کالا چنان گران تمام می شود که مردم قدرت خرید آنرا نخواهند داشت.
باکری اضافه کرد: این چالشی است که صرفا با اصلاح سیاست های پولی و مالی و برنامه ریزی برای توسعه اقتصادی قابل حل است که به باعث آن، رونق جای رکود را بگیرد. البته ظاهراً نه برنامه ای برای توسعه اقتصادی وجود دارد و نه اراده ای برای اصلاح سیاست های پولی و مالی مشاهده می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که مصرف سرانه لبنیات در اثر کاهش قدرت خرید به چه میزان کاهش یافته، توضیح داد: انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران، قراردادی را با انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور منعقد کرده است تا قدرت خرید چهار دهک کم برخوردار جامعه را مورد مطالعه قرار دهد که امیدواریم نتایج این مطالعات بزودی روشن شود. اما شاخص دیگری وجود دارد که نشان دهنده کاهش مصرف سرانه لبنیات در کشور است. صنایع لبنی سالانه، ۷.۲ میلیون تن شیر دریافت می کنند که یک میلیون تن آن صرف صادرات می شود و ۶ میلیون تن باقیمانده، در سبد مصرفی خانوار قرار می گیرد. اما به نظر می آید که این سبد درحال کوچک شدن است و جای آنرا تولید شیرخشک پر می کند.
دبیر انجمن صنایع فرآورده های لبنی اظهار داشت: ظرفیت کارخانجات تولید شیرخشک حدود ۱۰ سال پیش، روزانه ۱۵۰۰ تن دریافت شیر خام بوده که حالا این ظرفیت به ۷۵۰۰ تن افزایش پیدا کرده است. این نشان داده است از آن ۶.۲ میلیون تن شیر خام که باید در سفره خانوار قرار گیرد، کاسته شده و به تولید شیر خشک اختصاص پیدا کرده است. در واقع، مازاد مصرف به شیر خشک تبدیل گشته و از این شیر خشک حدود ۸۰ هزار تن در داخل مصرف شده و باقیمانده آن صادرات می شود.


منبع:

1400/06/05
16:03:45
5.0 / 5
138
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web