توسعه مشاغل خانگی زمینه ساز توسعه اقتصاد كشور

توسعه مشاغل خانگی زمینه ساز توسعه اقتصاد كشور

به گزارش ایزو وب مرکزی یک تولیدکننده فعال در عرصه مشاغل خانگی اظهار داشت: عدم موفقیت در اتصال درست به بازار از با اهمیت ترین موانع پیش روی توسعه مشاغل خانگی است که امید است با اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی این اتصال به درستی و بصورت مستمر عملیاتی شود.


ابوذر کریمی متولد ۱۳۶۶ و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت است و در زمینه معرق کاری و پیکرتراشی چوب فعالیت می کند.
وی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در این کارگاه که در روستای آقداش شهرستان خنداب قرار دارد، برای چهار نفر بصورت مستقیم و ۱۰ نفر بصورت غیرمستقیم فرصت شغلی به وجود آمده است.
وی درباب ظرفیت تولیدی این کارگاه اظهار داشت: میزان تولید این کارگاه بسته به نوع محصول و میزان سفارش متغیر است ولی برخی از محصولات در تیراژ بالا قابل ارائه در بازار مصرف است. محصولات تولیدی بیشتر غزال و لک لک است که در تیراژ بالا تولید می شود به عنوان مثال ماهانه افزون بر هزار عدد لک لک تولید و روانه بازار مصرف می شود.
کریمی در ادامه به موانع پیش روی تولید در زمینه صنایع دستی اشاره نمود و اضافه کرد: به حوزه صنایع دستی آنطور که باید و شاید توجه نشده و بها داده نمی گردد، ولی در مجموع در قبال اینطور کارهای تولیدی مانع تراشی نشده و مخالفتی صورت نمی گیرد، گرچه این عرصه نیازمند توجه بیشتر است.
وی به وجود مشکلاتی نظیر نبود یک بازار فروش مشخص، عدم حمایت های لازم از واحدهای مربوطه و نداشتن بیمه بعنوان با اهمیت ترین موانع توسعه ای اشاره نمود و اضافه کرد: اتصال به بازار یکی از با اهمیت ترین موانع است که امیدواریم با طرح جهاددانشگاهی بتوانیم بصورت مستمر این اتصال به بازار را عملیاتی نماییم و این مشکل رفع و منجر به اشتغال پایدار و تقویت انگیزه در میان تولیدکنندگان شود. اﺯ ﺳﻮﻱ ﺟﻬﺎﺩﺩاﻧﺸﮕﺎﻫی ﺑﺮاﻱ ﻛﺴﺐ و ﻛﺎﺭ ﻣﺎ ﺩﺭ ﺩﻭ ﺑﺎﺯاﺭ ﻣﻜﺎﻥ ﻣﻠی، ﻓﺮﻭﺷﮕﺎﻩ اﻳﻨﺘﺮﻧﺘی ﺭاﻩ اﻧﺪاﺯﻱ ﺷﺪﻩ اﺳﺖ.
وی درباب تامین مواد اولیه نیز اظهار داشت: باتوجه به پتانسیل بالا و کشش خوب منطقه، در زمینه تهیه مواد اولیه مشکلی وجود ندارد و ظرفیت های این منطقه منجر به سهولت در تامین مواد اولیه شده است.
این پیشران طرح توسعه مشاغل خانگی درباب نحوه فروش محصول نیز اظهار داشت: فروش بصورت حضوری یا بوسیله ﻓﺮﻭﺵ در فضای مجازی و ﻓﺮﻭﺷﮕﺎﻫ ﻬﺎﻱ اﻳﻨﺘﺮﻧﺘی صورت می گیرد که امید است با فراهم شدن زیرساخت های لازم بتوانیم از بازار مصرف مناسب تری برخوردار شویم. گرچه بازار فروش حضوری نیز برخی مواقع با برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی، نمایشگاه مبلمان و فرشگاه های صنایع دستی و... برقرار است.
وی اظهار داشت: برطرف شدن مشکلات بوسیله طرح مشاغل خانگی بستگی به حمایت های لازم از جانب واحدهای مربوطه دارد و نباید در حد یک طرح ﺑﺎﺷﺪ بلکه حمایت و پشتیبانی باید در فاز اجرائی قرار گیرد تا شاهد رونق و جهش در تولید این محصولات باشیم.
او درباب مزیت توسعه فعالیت مشاغل خانگی بیان کرد: توسعه مشاغل خانگی منجر به گردش توسعه اقتصاد کشور در سایه تقویت بنیه اقتصادی خانوارها شده و بستری برای افزایش تولید و شکوفایی اقتصادی خواهد شد و دروازه ای به سمت ورود افراد غیرفعال به بازار کار و تولید باز می کند.
کریمی اشاره کرد: جهاددانشگاهی یک بازار اینترنتی تحت عنوان چیگل را راه اندازی کرده است که عملیاتی شدن آن منجر به ایجاد و تقویت بازار مصرف شده و نتیجه آن افزایش میزان تولید و اشتغال خواهد بود.
وی خواهان حمایت در حوزه اعطای تسهیلات ارزان و حمایت واقعی برای برون رفت از مشکلات و برآوردن خواسته های تولیدکنندگان مشاغل خانگی شد و اضافه کرد: امید است جهاد دانشگاهی که مسئولیت پیاده سازی و اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی را با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر عهده دارد بتواند با یک سازوکار و اقدام عملی بر مشکلات پیش رو فائق آید و اعتماد پیشران ها نیز برای توسعه فعالیت ها، تقویت شود.
او همین طور به صاحبان مشاغل خانگی سفارش کرد که در سایه فراگیری آموزش های لازم به مهارت کافی دست یابند تا بتوانند در سایه حمایت هایی که صورت می گیرد در طرح ﻣﻠی توسعه مشاغل خانگی به افراد پیشران تبدیل شوند که نتیجه آن افزایش درآمدزایی برای خانواده خواهد بود.
گفتنی است، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعد از لطمه شناسی طرح های قبلی و انجام مطالعات داخلی و خارجی در سال ۱۳۹۶ طراحی شد و به تصویب رسید.
به منظور اجرا و پیاده سازی این طرح، جهاددانشگاهی بعنوان یک نهاد توسعه ای، واسطه ای و تسهیلگر، مکلف به شناسایی و توانمندسازی (آموزش و مشاوره) اشخاص حقیقی و حقوقی و پایدارسازی مشاغل خانگی با اتصال به بازار با بهره مندی از شبکه های افقی و عمودی شد.
به گفته مسئولان جهاد دانشگاهی، این نهاد با بهره گیری از شبکه کارشناسان، مشاوران و تسهیلگران خود در سراسر کشور در نظر دارد با بهره مندی از ظرفیت های تمامی سازمان های دولتی و غیر دولتی به ویژه بخش خصوصی، حلقه های مفقوده و خلاء طرح های مشابه قبلی را شناسایی و نقش و جایگاه مشاغل خانگی در اقتصاد کشور را توسعه دهد.
منبع:

1400/03/19
10:30:02
5.0 / 5
546
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(5)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web