قاچاق بیشتر از ۶ میلیارد نخ سیگار پارسال

قاچاق بیشتر از ۶ میلیارد نخ سیگار پارسال

به گزارش ایزو وب جدید ترین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) حاکی از کاهش حدود ۳۶ درصدی قاچاق سیگار و افزایش بیشتر از ۲ برابری صادرات سیگار پارسال است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، روند قاچاق سیگار در سال ۱۳۹۸ کاهشی بود، به صورتی که برآورد وزارت صمت از میزان قاچاق سیگار نسبت به سال ۱۳۹۷ حدود ۳۹ درصد کاهش یافته بود، اما پارسال با مشکلاتی که به علت عدم تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه در زمینه تولید این محصول ایجاد و منجر به توقف تولید در هشت واحد از ۱۵ واحد تولید محصولات دخانی شد، قاچاق سیگار رو به افزایش گذاشت، تا جایی که در اردیبهشت ۱۳۹۹ برآوردها از میزان قاچاق سیگار نزدیک به دو برابر دو ماهه اول سال ۱۳۹۸ بود. اما از بهمن سال قبل میزان افزایش قاچاق تک رقمی شد و در مجموع قاچاق سیگار در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ کاهش ۳۵.۹ درصدی داشته است.
بر اساس این آمار طی سال قبل ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون نخ سیگار ساخته شده که نسبت به تولید ۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نخ در سال قبلش ۷.۱ درصد افزایش داشته است.
در پی این افزایش تولید و با عنایت به این که میزان مصرف سالانه سیگار ۶۵ میلیارد نخ برآورد شده و همینطور توقف واردات رسمی سیگار از سال ۱۳۹۷، برآورد قاچاق سیگار هم با ۳۵.۹ درصد کاهش، از ۱۰ میلیارد و ۳۱۰ میلیون نخ سیگار در سال ۱۳۹۸ به شش میلیارد و ۶۱۰ میلیون نخ سیگار در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
همچنین آمارها نشان داده است طی سال قبل صادرات سیگار با افزایش ۱۳۱.۸ درصدی به ۳۵۷ میلیون نخ رسیده است. صادرات سیگار در مدت مشابه سال قبل ۱۵۴ میلیون نخ بوده است.
افزایش بیشتر از ۷۰ درصدی تولید تنباکو
در مورد تنباکو، آمار صادرات و واردات برخلاف ماه های قبل منتشر نشده، اما تولید این محصول دخانی با ۷۲.۵ درصد افزایش از ۲۵۶۲ تن در سال ۱۳۹۸ به ۴۴۱۹ تن در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
البته بر مبنای آمارهای قبلی، در ۹ ماهه سال ۱۳۹۹ صادرات تنباکوی معسل بیشتر از دو برابر و واردات آن نزدیک به دو برابر مدت مشابه سال ۱۳۹۸ شده است. همینطور بر مبنای آمارهای ۹ ماهه صادرات تنباکوی معسل با ۱۴۴.۹ درصد افزایش از ۵۶ تن در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۸ به ۱۳۷ تن در مدت مشابه ۱۳۹۹ رسیده است. اما صادرات تنباکوی سنتی با ۶.۲ درصد کاهش به ۹۱ تن رسیده است. صادرات توتون هم در این زمان با افزایش ۱۵ درصدی به ۲۰۳۳ تن رسیده بود. در زمینه واردات هم آمارها حاکی از افزایش ۹۹.۸ درصدی واردات تنباکوی معسل در ۹ ماهه نخست سال ۱۲۳۹۹ بود. به صورتی که واردات این محصول از ۶۴۳ تن در ۹ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ به ۱۲۸۵ تن در مدت مشابه ۱۳۹۹ رسیده بود.
این در حالی است که به تازگی رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی مصرف سالانه تنباکوی معسل را ۱۰ تا ۱۲ هزار تن عنوان کرده بود که بر مبنای گفته های وی تنها دو تا سه هزار تن از نیاز سالانه کشور در بخش تنباکوی معسل در داخل تأمین می شود و بیشتر از ۸۰۰۰ تن باید سالانه به کشور وارد شود که بر طبق این آمار میزان واردات در ۹ ماهه خیلی کم تر از نیاز بازار که از جانب انجمن اعلام شده، بوده است.
در سال قبل صدور و تمدید مجوزهای تاسیس و تولید تنباکو هم ۷۹.۶ درصد افزایش داشته و به ۱۶۷ مورد رسیده است.
چقدر از تولید و واردات محصولات دخانی به جیب دولت می رود؟
آمار انتشار یافته درباره واریزی اشخاص و شرکت ها جهت محصولات دخانی به خزانه دولت که شامل برچسب ایمنی، حق انحصار واردات، حق انحصار تولید، توزیع و واریزی بین راهی است هم نشان داده است که پارسال ۲۴۹ میلیارد و ۵۷۲ میلیون تومان در این بخش به خزانه دولت واریز شده که نسبت به مبلغ واریزی در مدت مشابه سال ۱۳۹۸ که معادل ۱۷۷ میلیارد و ۵۲۵ میلیون تومان بوده، ۴۰.۶ درصد افزایش داشته است.
گفتنی است که مبحث مالیات بر سیگار همواره مناقشاتی بین وزارت بهداشت و تولیدکنندگان سیگار به همراه داشته؛ چونکه مجموعه وزارت بهداشت و ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور معتقدند سیگار در ایران ارزان است و با افزایش مالیات بر سیگار مصرف کاسته می شود و برای خزانه هم یک منبع درآمد است. از سوی دیگر بر مبنای آمارهای مجموعه بهداشتی کشور، مصرف دخانیات سالانه نزدیک به ۶۰ هزار مرگ را در کشور رقم می زند و ضرر ۴۰ هزار میلیارد تومانی برای حوزه سلامت به دنبال دارد، اما در میان ۱۸۲ کشور عضو کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت، ایران حداقل میزان مالیات بر محصولات دخانی را دارد و بر این اساس خواهان اصلاح ساختار مالیات بر دخانیات در فصل بودجه هستند. اما تولیدکنندگان محصولات دخانی معتقدند سیگار به نسبت سرانه درآمد در مقایسه با کشورهای دیگر ارزان نیست و افزایش مالیات سیگار عمدتا منجر به افزایش قاچاق می شود؛ چونکه اساسا تولید در ایران گران تر از کشورهای همسایه تمام می شود. ضمن این که انتقاداتی هم به مصوبه جدید کمیسیون تلفیق درباره مالیات سیگار دارند که بیشتر به ضرر تولیدکنندگان داخلی و به سود برندهای بین المللی است.1400/03/09
10:23:56
5.0 / 5
362
تگهای خبر: بازار , تولید , سازمان , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web