مرغ گران و مسؤلان بی تفاوت!

مرغ گران و مسؤلان بی تفاوت!

ایزو وب: چندین ماه است که فعالان صنعت طیور در مورد افزایش مجدد قیمت مرغ به علت بالا رفتن هزینه های تولید اخطار می دهند ولی به نظر می آید مسؤلان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی و وزرات صمت خودشان را به خواب خرگوشی زده اند و هشدارهای داده شده را در نظر نمی گیرند.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۹ سال پرفراز و نشیبی برای بازار مرغ بود. سالی که به علت کمبود نهاده های دولتی، افزایش قیمت سویا، ذرت و جوجه یکروزه در بازار آزاد، کاهش جوجه ریزی و انحراف در توزیع، قیمت مرغ به ۳۰ هزارتومان هم رسید و عرضه مرغ تنظیم بازاری به قیمت هرکیلو ۲۰ هزار و۴۰۰ تومان در میادین، بسیاری را روانه صف های طولانی کرد. صف هایی که تا روزهای پایانی سال ۱۳۹۹ ادامه داشت و البته به ابتدای سال ۱۴۰۰ هم کشیده شد.

در فروردین ۱۴۰۰ دولت تصمیم گرفت برای ساماندهی بازار مرغ قرارگاهی تحت عنوان قرارگاه ساماندهی مرغ کشور به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگانی از ارگان های مختلف همچون قوه قضاییه و وزارت صمت تشکیل دهد. قرارگاه هم برای ساماندهی بازار مرغ و ایجاد ثبات در آن، نرخ مصوب مرغ را که از مدتها قبل تولیدکنندگان نسبت به آن انتقاد داشتند، افزایش داد؛ به صورتی که قیمت مرغ منجمد در سرد خانه کیلویی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ منجمد برای مصرف کننده کیلویی ۱۹ هزار و ۸۰۰ تومان، قیمت مرغ زنده در کشتارگاه کیلویی ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان، قیمت مرغ آماده طبخ در میدان بهمن تهران کیلویی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ برای مصرف کننده کیلویی ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.

در حالی که به نظر می رسید اقدامات این قرارگاه ثبات را به بازار مرغ بازگردانده و مرغ در سال جدید با قیمت های منطقی تر به دست مصرف کننده می رسد اما طولی نکشید که افزایش قیمت جوجه یکروزه خواب آرام بازار مرغ را آشفته کرد و صدای تولیدکنندگان را هم درآورد. افزایش قیمتی که بعضی از فعالان این صنعت علت آن را خروج جوجه های تولیدی توسط واحدهای مرغ مادر به صورت غیرقانونی از کشور در سایه نبود نظارت، کمبود جوجه ریزی و حضور دلالان در بازار عنوان کردند.

این فعالان و تولیدکنندگان بارها در صحبت های خود اعلام نمودند که مرغداران نمی توانند جوجه یکروزه را با قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان تهیه کنند و قیمت جوجه یکروزه در بازار به ۲ برابر نرخ مصوب رسیده و با قیمت های ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ خرید و فروش می شود. آنها همینطور به افزایش هزینه های دیگر همچون کرایه های حمل و نقل، دستمزد کارگر، دارو، واکسن، نهاده ها و... اشاره و از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت درخواست نمودند که برای شرایط پیش آمده تدابیری اتخاذ کنند. آنها همینطور اخطار دادند که اگر بر بازار جوجه یکروزه کنترل و نظارت جدی تری صورت نگیرد یا با کمبود مرغ در ماههای آینده مواجه خواهیم شد یا قیمت مرغ افزایش خواهد یافت.

هشدارهای داده شده از جانب تولیدکنندگان اما جدی گرفته نشد و برپایه آخرین مشاهدات میدانی خبرنگار ایسنا از بازار، قیمت مرغ باردیگر به ۳۰ هزارتومان بازگشت. یعنی همان قیمتی که اسفندماه سال قبل این کالای پروتیئنی پرمصرف را از سفره های برخی خانواده ها حذف یا بسیاری را برای خرید یک کیلو مرغ دولتی روانه صف های طولانی در شرایط کرونایی کرد.

با این حال، نوسانات فعلی قیمت مرغ نشان داده است که هنوز مشکلات صنعت طیور به صورت کامل و ریشه ای حل نشده و همچنان گوش شنوایی برای مشکلات تولیدکنندگان وجود ندارد.

منبع:

1400/03/07
15:24:17
5.0 / 5
498
تگهای خبر: آینده , بازار , تولید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web