معاون وزیر خارجه مطرح كرد؛

باید به سمت تجارت ترجیحی با همسایگان برویم

باید به سمت تجارت ترجیحی با همسایگان برویم

به گزارش ایزو وب معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به ضرورت تجارت ترجیحی با همسایگان اظهار داشت: باید به سمت امضای توافق نامه ها و اسناد تعرفه ای برویم.به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت صمت، سید رسول مهاجر در نشست هم اندیشی برنامه های توسعه صادرات بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با فعالان اقتصادی، تصریح کرد و اظهار داشت: وزارت امورخارجه نقش خود در تسهیل گری صادرات را با اهتمام ویژه ای دنبال می کند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه در حوزه صادرات نقش تسهیل گر دارد، بیان نمود: هرچند وظایفی که بر عهده وزارت امور خارجه نهاده شده بیشتر سیاسی و امنیتی است، اما در چند سال قبل این وزارت خانه نقش خویش را در حوزه های اقتصادی پررنگ تر کرده است.
وی افزود: در این راستا ۲۸ دفتر استانی را در سرتاسر کشور راه اندازی کردیم که این دفاتر بر اساس دو محور اقتصادی و کنسولی امورات را جلو می برند.
مهاجر افزود: همینطور یک سایت اقتصادی را در پورتال وزارت امور خارجه راه اندازی کردیم که اطلاعات اقتصادی کشورهای دنیا را برای فعالان اقتصادی به معرض نمایش گذاشته و بزودی جهش اطلاعاتی را در این سایت شاهد خواهیم بود.
وی همینطور بیان نمود: در این سایت همینطور ایمیل کارشناسان اقتصادی وزارت امور خارجه برای ارتباط گیری فعالان اقتصادی و صادرکنندگان با سفارتخانه های کشورهای مختلف گنجانده شده است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همینطور افزود: با تعاملی که با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران داشتیم اطلاعات شرکتهای خصوصی را جمع آوری و در این سامانه بارگذاری کرده ایم تا در شرایط تحریم این کمک اطلاعاتی برای توسعه صادرات مثمرثمر واقع شود.
مهاجر با تکیه بر لزوم تقویت زیرساخت های تجاری و صادراتی کشور بیان نمود: مرزها و شرایط لجستیک باید هم راستا با توسعه صادرات تقویت شود و روابط اقتصادی با همسایه ها و دیگر کشورها توسعه یابد.
حضور فعالان اقتصادی در سفرهای وزیر امور خارجه
مهاجر همینطور افزود: در بعضی سفرهای وزیر امور خارجه، تجار و بازرگانان هم همراه ایشان حضور دارند تا با انجام مراودات و رایزنی های لازم زمینه را برای توسعه صادرات فراهم آورند.
وی همینطور بیان نمود: باید به سمت امضای توافق نامه ها و اسناد تعرفه ای برویم که کشور همسایه ما ترکیه از این موضوعات دستاوردهای خوبی داشته است. البته موافقت نامه اوراسیا ظرفیت خوبی برای کشورمان در این حوزه می باشد.
آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با فعالان اقتصادی
وی همینطور بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با فعالان اقتصادی برای توسعه صادرات تصریح کرد و اظهار داشت: در زمینه تحکیم اسناد پایه تجاری، حل مشکلات تجار، معرفی به شرکتهای خارجی، شرکتهای دانش بنیان و صادرات خدمات فنی و مهندسی اهتمام ویژه ای داریم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه همینطور بیان نمود: اگر در کشوری رایزن بازرگانی وجود ندارد کارشناس اقتصادی وزارت امور خارجه آماده همکاری، تعامل و پوشش مناسب برای پشتیبانی از فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان را دارند.


منبع:

1400/02/25
20:33:10
5.0 / 5
352
تگهای خبر: اقتصاد , تجاری , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web