رجبی مشهدی خبر داد

افزایش واردات برق برای دور زدن خاموشی

افزایش واردات برق برای دور زدن خاموشی

به گزارش ایزو وب سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: صادرات و واردات برق برابر چارچوب های قراردادی با کشورهای همسایه انجام می شود اما در وضعیت کمبود، اولویت با تامین برق داخل است. البته پیش بینی ما این است که امسال نسبت به سال قبل برق بیشتری وارد نماییم.


مصطفی رجبی مشهدی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به افزایش بیش از پیش مصرف برق در کشور و کمبود ظرفیت تولید برق آبی ها، اظهار نمود: در وضعیت فعلی مدیریت مصرف مهم ترین رکن برای تامین برق پایدار کشور است بنا بر این از تمام مشترکان تقاضای همکاری بیشتر ی داریم.
وی ادامه داد: در صورت نیاز به افزایش واردات، این اقدام در سطح مقدورات کشورهای همسایه هماهنگ خواهد شد.
سخنگوی صنعت برق با اشاره به افزایش مصرف برق در کشور اظهار داشت: فروردین امسال ۲۲ درصد انرژی بیشتری نسبت به فروردین سال قبل در کشور مصرف شد که قسمتی از آن به گرمای زودرس و کم آبی و بخشی هم با رمزارزهای بدون مجوز مرتبط بوده که به شدت دنبال می شود اما بخش عمده به تحرک تولید برمی گردد.
رجبی مشهدی با اشاره به راهکارهای جایگزین برای جبران این میزان کمبود تولید اظهار داشت: همیشه بیش از ۶۰ درصد از مصرف برق در ماه های گرم سال به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.
وی با اعلان اینکه بمنظور بهره گیری از این پتانسیل برای مدیریت مصرف برق، در اقدامی پیش دستانه تصمیم گرفته شد که استفاده از کولر در شرکت های آب و برق زیرمجموعه وزارت نیرو ممنوع و در سایر شرکتها و ادارات دولتی نیز با همکاری استانداران، محدود باشد، اضافه کرد: بر طبق این ابلاغیه که به شرکت های تابع وزارت نیرو ارسال شده است، این شرکتها باید مصرف برق خودرا نسبت به سال قبل ۵۰ درصد کاهش دهند.
سخنگوی صنعت برق این اقدام را الگویی برای سایر شرکتها و نهادهای دولتی دانست و اضافه کرد: این اقدام می تواند به شکل گسترده مورد توجه و اجرا قرار گیرد.
رجبی مشهدی با اعلان اینکه اگر دمای کولرگازی را یک درجه افزایش دهیم، حدود ۳ درصد از مصرف برق آن کم می شود، افزود: به عبارت دیگر اگر کولرهای گازی یا دستگاه های سرمایشی روی ۲۵ درجه قرار گیرند، حدود ۲۰ درصد از مصرف برق کاهش پیدا می کند.
بگفته وی امسال پایش ها از دستگاه های اجرائی را تشدید خواهیم کرد و در عین حال بوسیله کنتورهای هوشمند و بکارگیری اینترنت اشیا(IOT) مصرف برق ادارات کنترل و بعد از ساعات کار اداری، برق سیستم های سرمایشی آنان قطع خواهد شد.
منبع:

1400/02/24
13:11:44
5.0 / 5
594
تگهای خبر: تولید , شركت , صادرات , كنتور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web