چرا وام كرونا خیلی خریدار نداشت؟

چرا وام كرونا خیلی خریدار نداشت؟

به گزارش ایزو وب باوجود آنکه پرداخت تسهیلات کرونا با هدف پشتیبانی از صاحبان کسب و کارهای صدمه دیده پیشبینی شد اما گزارشها از آن حکایت می کند که تنها بخشی از متقاضیان به استقبال از این وام رفته و موفق به دریافت آن شدند و عوامل گوناگونی در کاهش استقبال از وام کرونا اثرگذار بوده است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، به دنبال شیوع کرونا در کشور و صدمه دیدن خیلی از کسب و کارها بخصوص صنوف خدماتی، دولت با پرداخت تسهیلات ویژه و وام های کم بهره در جهت پشتیبانی از صاحبان مشاغل و کسب و کارهای صدمه دیده گام برداشت و به منظور حفظ اشتغال موجود در بنگاهها و پشتیبانی از نیروهای کار، پرداخت وام کرونا با نرخ سود ترجیحی ۱۲ درصد را مصوب کرد تا در اختیار بنگاههای خدماتی و تولیدی صدمه دیده از کرونا قرار گیرد.

بر این اساس وزارت کار با هدف حفظ اشتغال بنگاهها و صیانت از نیروهای کار، ۱۴ رسته شغلی منتخب که بیشترین صدمه از انتشار کرونا را متحمل شده و دارای فهرست بیمه در چارچوب کارفرمایی یا خویش فرمایی بودند جهت استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا معرفی نمود تا مراحل ثبت نام خویش را از این طریق دنبال کنند.

کارگروه مقابله با نتایج اقتصادی کرونا هم برای کمک به صدمه دیدگان کرونا برنامه ریزی و درچند نوبت پرداخت وام کرونا به متقاضیان و فعالان اقتصادی را تمدید کرد.

در اولین مرحله پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا، نزدیک به ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات به کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا در کشور پرداخت و متقاضیان به ۱۹ بانک تعیین شده در این عرصه عرضه شدند که مبلغ مذکور در ۱۴ رسته و ۸۵۸ زیر رسته تعریف شده است؛ در مرحله دوم پرداخت تسهیلات کرونا هم رقمی معادل ۸۰۰۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شد که به چهار بخش حمل و نقل، گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش اختصاص یافت.

با وجود آنکه حدود نیمی از اعتبار و تسهیلات مصوب به مرحله پرداخت رسیده و بخشی از متقاضیان و صاحبان کسب وکارهای صدمه دیده آنرا دریافت نمودند اما بخش اعظمی از متقاضیان هم بودند که از گرفتن این تسهیلات منصرف شدند یا موفق به دریافت وام کرونا نشدند که میتوان علل گوناگونی را در این خصوص موثر دانست.حمید حاج اسماعیلی کارشناس حوزه کار در توضیح دلیل استقبال کم از وام کرونا به ایسنا می گوید: در بحث پشتیبانی از کسب و کارها انتظار می رفت کمکها و حمایتها بیشتر از این باشد، چون تنها وام موثر نیست. از طرفی این وام هم مبلغش کم بود و هم باید با سود پرداخت می شد بنابراین استقبال زیادی از آن نشد.

وی می گوید: معمولا کمکهایی که بیشتر کشورها در حوزه کرونا صورت دادند با بهره صفر درصد بود تا فشار به بنگاهها و تولیدکنندگان وارد نیاید ولی این رویه در کشور ما به علت محدودیتهای مالی اجرا نشد؛ از طرفی مشکلاتی هم که در حوزه بانکی با آن روبه رو هستیم مزید بر علت شد تا شرایط آسان و ارزانی جهت استفاده تولیدکنندگان و بنگاهها از تسهیلات حمایتی کرونا فراهم نشود.

این کارشناس حوزه کار اعتقاد دارد برای آنکه صاحبان مشاغل و تولیدکنندگان از وام کرونا استقبال کنند باید مبلغ وام کرونا موثرتر و مدت بازپرداخت آن طولانی تر باشد و بانکها در موعد سررسید با تولیدکنندگان توافق کنند.

ناصر چمنی رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران هم در این خصوص اعتقاد دارد برای آنکه استقبال بیشتری از وام کرونا صورت می گرفت، باید درصد بهره وام پایین می آمد، شرایط دریافت آن آسان تر می شد و بانکها همراهی و حمایت بیشتری از خود نشان می دادند.

او در ارزیابی دلیل استقبال کم متقاضیان از وام کرونا می گوید: وقتی کسب و کارها بیشتر از یکسال تعطیل و راکد بودند و رونقی نداشتند چطور انتظار داریم که وام کرونا را بگیرند و اقساط آنرا پرداخت کنند.

چمنی بروکراسی های اداری و پیچ و خم های بانکی را در این حوزه موثر دانسته و می افزاید: در حالیکه داشتن چک برگشتی از شروط دریافت وام کرونا حذف شده بعضی از بانکها حاضر به پذیرش این مسئله نیستند و شرط دادن وام را نداشتن چک برگشتی، بدهی بانکی و اقساط معوق می دانند بنابراین معتقدم بانکها به قدری مشکل تراشی می کنند که افراد به سختی می توانند وام بگیرند.بر اساس یک نظرسنجی از بررسی موانع دریافت وام، علل عدم پیگیری دریافت وام یا انصراف متقاضیان از آن در سه دسته موانع بانکی، موانع نرم افزاری در سایت کارا و مبلغ وام دسته بندی شده است. مطابق نتایج این نظرسنجی ۴۱ مورد از علل در بخش موانع بانکی، ۲۵ مورد در بخش موانع نرم افزاری و ساختاری و ۶ مورد هم در بخش مبلغ وام بوده است. در بخش موانع بانکی، شرایط سخت تضامین بانکی، چند مرحله ای بودن پرداخت وام، داشتن چک برگشتی ضامن و شرایط سخت بازپرداخت، از مهم ترین علل مطرح شده بوده است.

در بخش موانع نرم افزاری و ساختاری هم عده ای از متقاضیان اعتقاد دارند که امکان پیگیری وام به علت نداشتن ابزارهای لازم برایشان فراهم نبوده یا از نحوه پیگیری پرداخت وام اطلاع نداشته اند. بخش اعظمی از متقاضیان هم عدم دریافت پیامک، فرصت کوتاه تحویل مدارک و یا مواردی همچون رد شدن مدارک و اختلال در سامانه کارا را عنوان کرده اند.

به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، با اینکه دولت کوشیده با تزریق بموقع تسهیلات حمایتی و تمدید چندین باره مهلت ثبت نام، اصناف و کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا را یاری دهد و آنها را به چرخه کار و تولید بازگرداند اما به صورت کلی علل گوناگونی در عدم پیگیری متقاضیان برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا موثر بوده که از مهم ترین آن میتوان به ناکافی بودن مبلغ وام، عدم اطلاع از نحوه پیگیری، پیچ و خم های بانکی و شرایط سخت بازپرداخت وام اشاره نمود.

با توجه به نظر کارشناسان و فعالان حوزه کار به نظر می آید که بیشتر صنوف و واحدهای کسب و کار به علت توقف فعالیت و ضرر و زیانی که در مدت شیوع کرونا متحمل شده و درآمدی نداشتند تمایل چندانی به ثبت نام و دریافت وام و تسهیلات حمایتی کرونا نشان ندادند. شرایط دشوار دریافت وام هم در این حوزه بی تأثیر نبوده و انتظار فعالان اقتصادی و صاحبان کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا این بوده که تسهیلات ارزان تر با شرایط آسان تر در اختیارشان قرار گیرد.

منبع:

1400/02/23
22:21:16
5.0 / 5
344
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web