توافق برای ترانزیت و ترخیص مرغ های وارداتی

توافق برای ترانزیت و ترخیص مرغ های وارداتی

ایزو وب: پس از مشکلاتی که بتازگی در ارتباط با ترانزیت مرغ های وارداتی پیش آمد و نبود مصوبه ای در مورد جریان ترانزیت این محصول، گمرک و وزارت صمت توافق کردند در ارتباط با ترانزیت مرغ های وارداتی، بر طبق شرایط مربوط به ترانزیت محموله های گوشت قرمز اقدام نمایند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، طی مصوبه ۲۶ اسفندماه سال قبل هیات وزیران، قرار شد ۵۰ هزار تن گوشت مرغ با بهره گیری از ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی توسط شرکت پشتیبانی امور دام وارد کشور شود. این واردات به سبب شرایط بازار مرغ و کمبود و نوسان قیمتی که در آن به وجود آمده بود مصوب شد تا بتواند سهمی در تعدیل بازار داشته باشد.
اما آنچه صورت گرفت این بود که در مرحله اول در فروردین ماه ۱۳۹۰ تن مرغ به گمرک رسید و با وجود این که مجوز ترخیص ۱۰۰ درصدی آن بدون کد رهگیری را هم حتی صادر شده بود، به سبب مشکلاتی که وجود داشت سازمان دامپزشکی مجوز ترخیص نداد. اما مساله اینجا بود که شرایط سردخانه ای برای نگهداری این محموله تا زمان صدور مجوز دامپزشکی برای ترخیص مهیا نبود و طبق اعلام مسئولان مربوطه، قبل از آن هماهنگی در ترانزیت این محصول به سردخانه های تحت کلید گمرک از طرف وزارت جهاد صورت نگرفته بود.

نبود مصوبه ای برای ترانزیت مرغ وارداتی
به دنبال این جریان، بتازگی گمرک ایران طی مکاتبه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) پیشنهاد کرده برای رفع اشکال ترانزیت مرغ های وارداتی و باتوجه به نبود مصوبه ای در این مورد، فعلا مانند مصوبه مربوط به ترانزیت محموله های گوشت قرمز که در سال ۱۳۹۸ مصوب شده بود، اقدام گردد تا در مورد این مساله نیز تصمیم قطعی گرفته شود.
بر این اساس ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به قبادی، معاون تجاری داخلی وزارت صمت اعلام نموده که مصوبه هیات وزیران درباره واردات ۵۰ هزار گوشت مرغ به قید فوریت به گمرکات اجرائی ابلاغ گردید که نخستین محموله مرغ وارداتی نیز در گمرک تهران تخلیه شده و گمرک محل به سبب فسادپذیری و عدم امکان نگهداری این کالا در گمرک به سبب نبود سردخانه حائزشرایط مطابق با مصوبه مربوط به رفع مشکلات ترانزیت محموله های گوشت قرمز اقدام نموده است؛ بطوریکه محصول بصورت حمل یکسره به سردخانه های معرفی شده توسط وزارت جهاد کشاورزی ترانزیت شود تا بعد از مجوزهای ستاندن شده قانونی و کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص قطعی آن اقدام گردد.

اعلام گمرک جهت استفاده از مفاد گوشت قرمز برای مرغ و موافقت صمت
براین اساس، گمرک از وزارت صمت خواسته تا مفاد مصوبه مربوط به گوشت قرمز، قابل تعمیم و تسری به محموله های گوشت مرغ نیز باشد تا برای محموله های بعدی در این مورد اقدام گردد.
در ادامه قبادی، در پاسخ به گمرک موافقت خودرا اعلام و تاکید کرده که این معاونت با تعمیم و تسری مصوبه رفع ترانزیت گوشت های قرمز به محموله های مرغ به سبب جلوگیری از فساد و افت کیفیت و همین طور تسریع در پروسه تعمیم و توزیع موافق است.

شرایط ترانزیت گوشت قرمز که فعلا برای مرغ هم اجرا می شود
اما جریان ترانزیت گوشت قرمز به توافق و مصوبه ای در جلسه ستاد تنظیم بازار در خرداد سال ۱۳۹۸ برمی گردد که برای ساماندهی واردات گوشت های قرمز به گمرک تا ترخیص آن پنج مورد مصوب شده بود و در دستور کار گمرک قرار داشت.
بر طبق این مصوبه که فعلا قابل تعمیم به گوشت مرغ نیز است باید لیست سردخانه های مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی با بیان سازمان دامپزشکی با عنوان «سردخانه مرجع تحت کلید گمرک» برای تسهیل واردات و حمل یکسره ملاک اقدام گمرک قرار گیرد.
همین طور سردخانه های مورد تایید مکلف به همکاری با گمرک و ایجاد دسترسی های لازم برای انجام کنترل و نظارت های مربوطه خواهند بود. از سویی قرار شد گمرکات مرزی با حمل یکسره محموله های گوشت به مقصد گمرکات مقصد با رعایت مقررات ترانزیت اقدام نمایند.
در بند دیگری مصوب شد گمرک مقصد مکلف است نسبت به تسهیل حمل یکسره از گمرک به مقصد سردخانه های تحت کلید به همراه مامور بدرقه اقدام نماید که در این مورد تاکید شد گمرک مقصد در امتداد تضمین حقوق و عوارض قانونی دولت از گمرک مقصد به محل سردخانه مجاز است بجای تضامین مالی از تعهد محضری استفاده نماید.
طبق این مصوبه، سردخانه ها مکلف هستند جهت خروج محموله های گوشت ترانزیت تاییدیه پرداخت حقوق و عوارض گمرکی از طرف گمرک را دریافت و فک پلمب و اجازه خروج با حضور نماینده گمرک باشد.
منبع:

1400/02/22
10:08:19
5.0 / 5
544
تگهای خبر: بازار , بانك , تجاری , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web