در گفت وگو با ایزو وب مطرح شد

زمین مجانی و تسهیلات ارزان، راه خانه دار شدن كارگران

زمین مجانی و تسهیلات ارزان، راه خانه دار شدن كارگران

ایزو وب: یک کارشناس حوزه کار به منظور خانه دار شدن کارگران پیشنهاد کرد گروههای کارگری در صنوف مختلف، کارگران فاقد مسکن را شناسایی کنند و فهرست اسامی آنها را در اختیار وزارت مسکن قرار دهند و ساخت مسکن کارگران را از راه واگذاری زمین، ساخت و ساز انبوه سازان و اعتبارات و تسهیلات ارزانقیمت دنبال کنند.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد پشتیبانی از کارگران و اهمیت شاًن و منزلت کارگر اظهار نمود: با عنایت به شعار سال جاری که از جانب مقام معظم رهبری به نام" تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" نامگذاری شده، یکی از اضلاع اصلی بازار کار خود کارگران هستند ولی چندان جدی گرفته نمی شوند و مورد حمایت قرار نمی گیرند در حالیکه نیروی کار به لحاظ سرمایه ملی، امنیت اجتماعی، توسعه و آبادانی، تولید کالا و خدمات و دانش و تکنولوژی در ایران از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردار می باشد.

وی اضافه کرد: اینکه توجه مسؤلان نسبت به گذشته بیشتر شده یک فرصت استثنایی هم برای کارگران و هم برای آینده کشور است و باید این فرصت را غنیمت بشماریم تا به درستی برای جایگاه کارگران در بازار کار تصمیم گیری نماییم.

این کارشناس حوزه کار بیانات رهبر معظم انقلاب بر ضرورت تأمین مسکن کارگران را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: مبحث ساخت مسکن برای طبقات فرودست همواره مورد نظر دولتها بوده و بر همین مبنا طرح مسکن مهر یا مسکن ملی به جریان افتاده است، منتها در دو سه سال قبل که تورم خیلی گسترده شده جمعیت بزرگتری از کشور گرفتار مشکل مسکن شده اند و طبق برآوردهایی که خود دولت داشته ۳۵ درصد مردم مستاجر هستند که عموما نیروهای کار و کارگران را شامل می شوند.

حاج اسماعیلی افزود: خوب است که در بحث تولید مسکن ملی، ساخت مسکن برای کارگران از راه واگذاری زمین و ساخت و ساز انبوه سازان با اعتبارات و تسهیلات ارزان نرخ دولتی صورت گیرد، یعنی کارگران از راه سازمان خود بتوانند مذاکراتی را با انبوه سازان انجام بدهند و دولت زمین مجانی در اختیار آنها بگذارد و در عین حال تسهیلات ارزان را از راه بانکها و با پشتوانه دولت دریافت نمایند.

زمین رایگان، تسهیلات ارزان، مسیر خانه دار شدن کارگران

وی پیشنهاد کرد: نهادها و گروههای کارگری در صنف های مختلف، کارگران فاقد مسکن را رصد کنند و فهرست آنها را در اختیار وزارت مسکن بگذارند و با برآوردی که انجام می دهند به صورت اختصاصی برای کمک و پشتیبانی از نیروی کار و کارگران کشور طرح های این چنینی را دنبال کنند. دولت هم مدیریت کند و حوزه کارگری به کمک بیاید تا طی یک برنامه یکساله یا دو ساله و با عنایت به تاکیدات مقام معظم رهبری بخش زیادی از کارگران از این مسیر صاحبخانه شوند.

این کارشناس حوزه کار در مورد اهمیت مهارت آموزی کارگران و ارتقای سطح تخصص آنها هم اظهار داشت: بحث آموزشهای کار از دیرباز وجود داشته و در قانون کار به آن اشاره شده است؛ بخشی از آن وظیفه دولت و حاکمیت است و قسمتی دیگر برعهده کارفرمایان است که در کارگاهها باید صورت گیرد و سطح تخصص و مهارت کارگران در همه صنوف شامل تولیدی، صنعتی و کشاورزی افزایش یابد.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی از اقدامات دولت که با پشتیبانی های مجلس شکل گرفت، بحث افزایش دستمزدها در حوزه کارگری و بازنشستگان بود که کارگران هم در این کار نقش داشتند بنابراین باید کارگران بتوانند شرایطی پیدا کنند که مطالبه گری آنها به شکل جدی در کشور صورت گیرد و این راهی ندارد جز اینکه سازمانهای کارگری بر مبنای قانون کار و قانون اساسی تقویت شوند.

کارگران حق تشکیل سازمانهای کارگری را دارند

به گفته حاج اسماعیلی، با تشکیل سازمانهای کارگری قوی، کارگران می توانند مطالبات خویش را درعرصه های مختلف پیگیری کنند بنابراین باید تقویت نهادهای کارگری در دستور کار قرار گیرد و بر مبنای آنچه که در قانون اساسی و استانداردهای بین المللی اشاره شده و در فرمایشات مقام معظم رهبری هم کاملا مشهود است، کارگران جایگاه و منزلت اجتماعی درستی پیدا کنند.

وی شکل گیری سازمانهای کارگری را باعث بالا رفتن قدرت چانه زنی کارگران دانست و اضافه کرد: کارگران از راه سازمانهای کارگری برجسته تر شده و مورد اعتنا و باور مسؤلان در کشور قرار می گیرند.

به گفته این فعال حوزه کار، اصل ۲۶ قانون اساسی این اجازه را به کارگران داده و در ماده ۱۳۱ قانون کار هم تاکید شده که کارگران حق تشکیل انجمن های صنفی کارگری را دارند.

منبع:

1400/02/14
20:56:01
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web