معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه:

وزارت خارجه می تواند نقش فراوانی در توسعه و ارتقاء مراودات خارجی داشته باشد

وزارت خارجه می تواند نقش فراوانی در توسعه و ارتقاء مراودات خارجی داشته باشد

نخستین جلسه وبیناری سیدرسول مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه با روسای نمایندگی های وزارت امور خارجه در استان های سراسر کشور برپا شد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، کوشش برای تحقق تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ((تولید، مانع زدایی ها و پشتیبانی ها))، تقویت تجارت خارجی و صادرات استانها و همین طور تدوین برنامه های اقتصادی دفاتر وزارت امور خارجه طی سال 1400، با اهمیت ترین مباحث مطروحه در نشست را تشکیل می دادند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در این جلسه اظهار داشت: باوجود اینکه وزارت امور خارجه مسئول تجارت خارجی کشور نمی باشد ولی بعنوان یک تسهیل کننده و نقش آفرین می تواند نقش فراوانی در توسعه و ارتقاء مراودات خارجی کشور داشته باشد. وزارت خارجه های دنیا دفاتر استانی ندارد ولی تاسیس دفاتر وزارت خارجه کشورمان در تمامی استانهای کشور به نیت کمک و مساعدت در استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت های اقتصادی استانها صورت گرفته است.
وی اظهار داشت: دفاتر استانی بوسیله ظرفیت سازی و ارتباط گیری حرفه ای و کارآمد با نهادها و موسسات اقتصا ی استانها می تواند نقش برجسته ای در ارتقاء مناسبات اقتصادی با کشور های هدف صادراتی و خصوصاً حوزه همسایگان داشته باشند.

مهاجر اشاره کرد: تعامل نزدیک روسای دفاتر استانی با مقامات اقتصادی استان در بخش های دولتی و خصوصی و برقراری ارتباط موثر با اتاق های تجاری و تجار موفق کاملا لازم است و نقش بارزی در شناسایی و کاهش مشکلات شرکت های مختلف در سطح استانی خواهد داشت. وزارت خارجه باید شرکتها را در راه برقراری ارتباطات اقتصادی و صادرات و وارداتشان مساعدت و راهنمایی نماید.
او با اهمیت ترین وظیفه و علت تاسیس دفاتر استانی را مسائل اقتصادی و سپس کنسولی ذکر کرد که هر دو به خاطر نیازهای مقابله با تحریم های ظالمانه آمریکا بوده است.
وی اظهار داشت: کارهای اقتصادی در وزارت خارجه اهمیت یافته و میزان نقش افرینی اقتصادی دفاتر استانی و نیز سفارتخانه های ایران در خارج از کشور بیش از پیش تعیین کننده شده است.

سید رسول مهاجر اظهار داشت: تشکیل جلسه و کسب اطلاعات شرکت ها، موسسات و تجار فعال در حوزه های مختلف واردات و صادرات کالا و خدمات، معرفی فرصت های سرمایه گذاری استانها و به روز رسانی اطلاعات اقتصادی استانها از وظایف اصلی نمایندگی های استانی است و اینطور اطلاعات و ظرفیت های اقتصادی استانها باید به نمایندگی های کشورمان در خارج و سفارتخانه های خارجی در داخل منتقل گردد و زمینه جذب سرمایه هرچه بیشتری را برای استانها فراهم نماییم.
معاون دیپلماسی اقتصادی در این جلسه تشکیل وبینار های گوناگون بین مقامات رسمی استانی و نیز اتاق تجاری و شرکت های خصوصی و تجار با مقامات رسمی و خصوصی کشورهای خارجی و سفارتخانه های کشورمان در خارج را اقدامی بسیار مهم دانست که طی سال قبل در پرتو همه گیری کرونا با همت وزارت خارجه در بیشتر کشورهای جهان و خصوصا همسایگان صورت گرفت و تداوم این شیوه خصوصا در وضعیت فعلی کرونا می تواند مورد توجه باشد.1400/02/11
16:35:42
5.0 / 5
275
تگهای خبر: اقتصاد , تجاری , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web