رئیس دفتر رئیس جمهوری اعلام كرد

هدف گذاری ایران و تركیه برای تجارت 30 میلیارد دلاری

هدف گذاری ایران و تركیه برای تجارت 30 میلیارد دلاری

به گزارش ایزو وب رئیس دفتر رئیس جمهوری اظهار داشت: در کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه، باردیگر به هدف گذاری سالانه 30 میلیارد دلاری مبادلات تجاری بین دو کشور تاکید کردیم.به گزارش ایزو وب به نقل از صدا و سیما، محمود واعظی در حاشیه بیست و هشتمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه گفت: باید به شرکت های مشتاق سرمایه گذاری در ایران یا ترکیه دقت کنیم، چون علاوه بر روابط تجاری و صنعتی، سرمایه گذاری ها موجب پایداری روابط دو کشور می شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره سرمایه گذاری بخش خصوصی در دو کشور، اظهار داشت: همیشه تاکید می نماییم تجارت و روابط اقتصادی در بخش خصوصی محور اصلی باشد و دولت نیز حامی بخش خصوصی است اگر مشکلی به وجود آید بوسیله دیپلماتیک حل می نماییم.
رئیس دفتر رئیس جمهور درباره افزایش حجم تجاری دو کشور امسال نیز اضافه کرد: حجم تجاری دو کشور مانند دو سه ماه گذشته که افزایشی بود همچنان تا آخر سال روند افزایشی خواهد داشت.
واعظی اشاره کرد: اگر تحریم ها برداشته شود شاهد جهش رشد تجاری با ترکیه خواهیم بود و سرعت حجم تجاری به پیش از تحریم و به هدف گذاری انجام شده می رسد، چون زمینه همکاری بین شرکت های دو کشور وجود دارد.
وی اظهار داشت: ترکیه از قدیم یکی از مشتریان نفت ایران بوده، اما در سه سال قبل خرید نفت متوقف گردید و در صورتیکه باردیگر خرید نفت شروع شود موجب گسترش همکاری در سایر زمینه ها نیز خواهد شد.
واعظی اضافه کرد: روابط ایران و ترکیه در میان همسایگان از اهمیت بسیار بالایی برخوردارست این روابط در زمینه های سیاسی، منطقه ای، اقتصادی و تجاری است.
رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: تنظیم روابط دو کشور که بوسیله کمیسیون مشترک هر سال برگزار می گردد نقشه راه را برای وزارت خانه های مختلف و سازمان ها مشخص می کند که روابط را به چه صورت پیش ببرند تا هدف گذاری برای آینده روابط صورت گیرد.
واعظی با اشاره به اینکه بین ایران و ترکیه عرصه همکاری بسیار گسترده ای وجود دارد، اضافه کرد: ۵ کمیته بوسیله ارتباط تصویری، کارشان را با ترکیه شروع کردند و به توافقاتی هم رسیدند که نتیجه آن برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی شد. در این کمیسیون با وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه تبادل نظر کردیم و به یک چارچوبی رسیدیم که برمبنای آن، سند بیست و هشتمین کمیسیون مشترک به امضا رسید.
واعظی اظهار داشت: در این سند همه ابعاد روابط علمی، گردشگری، فرهنگی و میراثی، گاز، انرژی، نیرو، حمل و نقل، تجاری، بانکی، گمرکی و صنعتی در قالب کمیته های مختلف بحث و بررسی گردید.
وی با اشاره به اینکه در مذاکرات امروز در زمینه محیط زیست همکاری استان های مرزی، گاز، پتروشیمی، نفت و کشاورزی نیز گفتگو شد، اضافه کرد: مقرر است به این موارد، توجه بیشتری شود که بطور قطع شاهد رشد تجاری خواهیم بود.
رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: هدف گذاری که پیش از تحریم برای حجم تجاری بین دو کشور انجام شده بود سالانه ۳۰ میلیارد دلار بود که در سه سال قبل به خاطر جنگ اقتصادی و تحریم، خرید نفت از ایران کاهش پیدا کرد و در یک سال قبل نیز کرونا موجب شد حجم تجاری دو کشور کاهش بیشتری پیدا کند.
واعظی اضافه کرد: خوشبختانه در ۳ ماه گذشته حجم روابط تجاری ایران و ترکیه افزایشی بود که نشان میدهد صنعتگران و تجار ایران و ترکیه برای دور زدن کرونا و بی اثر شدن تحریم، راهی پیدا کرده اند. این بی اثر شدن تحریم را با خیلی از کشورهای دیگر نیز که با آنها روابط تجاری داریم، مشاهده می نماییم که اقبال آنها نسبت به همکاری با ایران گسترش پیدا کرده است.
رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار داشت: امروز باردیگر به هدف گذاری سالانه ۳۰ میلیارد دلاری مبادلات تجاری بین ایران و ترکیه، هر دو طرف تاکید کردیم.
واعظی اضافه کرد: امروز بر موافقت نامه ترجیحی و موضوع حمل و نقل نیز تاکید گردید.
وی اظهار داشت: به سبب روابط با ترکیه و ترانزیت با اروپا در مرز بازرگان صف طولانی تشکیل می شود که برمبنای تبادل نظر امروز قرار شد علاوه بر مرز بازرگان از مرز دیگری هم استفاده نمائیم.
رئیس دفتر رئیس جمهور اضافه کرد: درباره روابط بانکی، گمرکی، سلامت و تجهیزات پزشکی نیز بحث و تبادل نظر شد و از آن جایی که حدود یک تا دو ماه دیگر تولیدکننده واکسن کرونا خواهیم بود پس از تولید و استفاده در داخل، اگر کشورهای دوست مایل بودند می توانند از آن استفاده کنند.


منبع:

1400/02/09
14:52:38
5.0 / 5
547
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بانك , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web