مدیركل راه و شهرسازی استان كهگیلویه و بویراحمد خبر داد

شناسایی گسل های فعال شهر سی سخت

شناسایی گسل های فعال شهر سی سخت

به گزارش ایزو وب کهگیلویه و بویراحمد مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: گسل های فعال شهر سی سخت شناسایی شده اند، این شهر به یک حوزه شطرنجی تقسیم شده و با همکاری آزمایشگاه مکانیک خاک و سازمان زمین شناسی به صورت شطرنجی ۳۰ نقطه از این شهر گمانه زنی شده است.


«پژمان نیک اقبالی» در گفت و گو با خبرنگاران اضافه کرد: بعد از زلزله ۵.۶ ریشتری شهر سی سخت وزیر راه و شهرسازی بعنوان نماینده ویژه دولت بلافاصله چند روز بعد به شهرستان دنا سفر می کند که با گزارش خوبی که به هیئت دولت عرضه کرد در کمترین زمان ممکن این در مورد زلزله مصوباتی برای بازسازی این شهر در نظر گرفته شد.
وی اظهارکرد: تیم های کارشناسی مهندسی همراه با همکاری دانشگاه یاسوج در شهر زلزله زده سی سخت مستقر شد بازدیدهای میدانی از وضعیت گسل های این شهر و وضعیت ساخت ساز با همکاری دانشگاه یاسوج آزمایشگاه مکانیک خاک و سازمان زمین شناسی کشور انجام شد که با عنایت به گزارش تهیه شده دانشگاه یافت ارسال به وزارت راه و شهرسازی و با حضور اساتید برتر کشور در زمینه زلزله خطر نسبی زلزله در شهرهای سی سخت یاسوج از سه دهم و ۳۵ صدم افزوده شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ازاین رو از این به بعد ساخت و ساز ها در شهر یاسوج و سی سخت با مقاومت بیشتر ساخته می شوند، تصریح کرد: گسل های فعال شهر سی سخت هم شناسایی شدند که مقرر است یا ساخت و سازها در محدوده گسل ها محدود شوند و یا ساخت و سازها به صورت ویژه انجام شوند.
نیک اقبالی خاطرنشان کرد: گسل های فعال شهر سی سخت شناسایی شده اند، این شهر به یک حوزه شطرنجی تقسیم شده و با همکاری آزمایشگاه مکانیک خاک و سازمان زمین شناسی به صورت شطرنجی ۳۰ نقطه از این شهر گمانه زنی شده است. اطلاعات خاک شناسی برداشت به اطلاعات گسل این شهر مشخص شد.
وی افزود: با عنایت به محدودیت زمین در شهر سی سخت امکان جابجایی خانه ها از محل گسل وجود ندارد اما تاکیدات ما بر مقاوم سازی واحدهای مسکونی در محل گسل است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در صورتیکه در محل گسل ها، ساخت ساز شود باید با تمهیدات ویژه ای صورت گیرد که تبدیل وضعیت خطر نسبی زلزله برای شهرهای سی سخت و یاسوج بین ۵ تا ۱۰ درصد هزینه اضافی خواهد داشت اما برای زلزله های بالایی ۷ ریشتر هم جوابگو خواهد بود.
نیک اقبالی اظهارکرد: در مسافرت معاون وزیر راه و شهرسازی جناب آقای دکتر امانی رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور مقرر شد تمام خسارات وارد به جاده های شهرستان دنا و اطراف شهر سی سخت به لحاظ زلزله و ترافیک ماشین آلات سنگین این محدوده، بلافاصله بعد از بازسازی شهر زلزله زده سی سخت بازسازی مسیرها صورت گیرد.
وی تصریح کرد: در بازدید آقای دکتر عبودی معاون وزیر راه و شهرسازی از شهر سی سخت مقرر شد که ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای ساخت یک باب مدرسه به مبلغ سه و نیم میلیارد تومان، یک باغ کتابخانه به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، یک فرهنگسرا به مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و ۱۰ میلیارد تومان برای بازسازی معابر شهر سیستم اختصاص داده شود که در حال پیگیری برای تهیه زمین جهت شروع عملیات این سه پروژه هستیم.
مدیرکل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: در ارتباط با ۱۰ میلیارد تومان جهت بازسازی شهر با همکاری شهرداری سی سخت بعد از اتمام بازسازی شهر زلزله زده بلافاصله برای جدولگذاری و آسفالت خیابان ها و معابر شهر اقدام می شود. همینطور طی سفر رئیس شورایعالی شهرسازی کشور مقرر شد که اعتبار لازم برای تصویب طرح جامع و تفصیلی شهر سی سخت اختصاص داده شود.
نیک اقبالی اظهار داشت: برای بازسازی اماکن عمومی و ادارات شهر زلزله زده سی سخت ۱۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده و در اختیار مسؤلان مربوطه قرار گرفت.
به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، وی بیان نمود: برای کمک به شهرداری سی سخت در جاهایی که ساختمان های مردم در معبر بازگشایی جدید قرار می گیرند زمین بلاعوض در اختیار مردم قرار می دهیم همینطور برای کسانی که زیر(متراژ زمین آنها قبلاً کمتر از حد نصاب ساخت در شهر سی سخت بود) دارند در در کمیسیون ماده ۵ شهر سی سخت همه را جمع آوری کرده ایم که در محل مناسب زمینی را در اختیار آنها قرار دهیم مشروط به اینکه زمین قبلی شان را به شهرداری یا راه و شهرسازی واگذار کنند.
منبع:

1400/02/07
11:04:06
5.0 / 5
297
تگهای خبر: آزمایشگاه , سازمان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web