درخواست وزارت جهاد از گندمكاران؛

كشاورزان گندم تولیدی خودرا فقط به مراكز خرید دولت تحویل دهند

كشاورزان گندم تولیدی خودرا فقط به مراكز خرید دولت تحویل دهند

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش قیمت گندم به 5000 تومان از کشاورزان خواست که آنها نیز تولید خودرا فقط به مراکز خرید دولت تحویل دهند.


به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، فرامک عزیز کریمی درباره معیارهای تعیین قیمت جدید گندم اظهار داشت: قیمت سال قبل خرید تضمینی حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود که در ابتدا قیمت ۴ هزار تومان برای سال جدید در نظر گرفته شد، اما باتوجه به هزینه های کشت و قیمت تمام شده گندم برای کشاورزان با تعامل دولت و مجلس برای پشتیبانی از گندمکاران قیمت نهایی ۵ هزار تومان تعیین شد.
عزیزکریمی درباره نحوه محاسبه و پرداخت پول گندمکاران، خصوصاً کشاورزانی که در دو هفته اخیر گندم های خودرا تحویل داده اند، اظهار داشت: وجه حدود ۲۰۰ هزار تن گندمی که در ۱۴ روز اخیر خرید تضمینی شده است با قیمت جدید پرداخت خواهد شد. مدت زمان پرداخت اکنون حدود ۲ هفته است، ولی ممکنست در اوج برداشت که اوایل تیرماه است به ۲۰ روز الی یک ماه هم برسد.
وی درباره اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در تامین بذر محصولات کشاورزی همچون تامین بذر گندم اضافه کرد: سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه برای حدود ۴۸۰ هزار تن بذر گندم پرداخت می نماییم که البته تقریباً کل این بذر در داخل و با استانداردهای جهانی تولید می شود.
کریمی درباره میزان تولید گندم در کشور اظهار داشت: در اراضی دیم میانگین ۱.۳ تن در هکتار و در اراضی آبی حدود ۴ تن در هکتار گندم تولید می شود و استان خوزستان با تولید حدود ۱.۲ تا ۱.۴ میلیون تن در صدر لیست تولید گندم کشور قرار دارد. گلستان، کردستان، فارس و خراسان ها نیز در تولید گندم سرآمد هستند. با این وجود امیدواریم به تولید بیش از ۱۲ میلیون تن گندم برسیم که از این مقدار، مازاد بر مصرف کشور برای ذخایر راهبردی ذخیره خواهد شد.
وی اشاره کرد: دولت و مجلس برادری خودرا با افزایش بی سابقه و ۱۰۰ درصدی قیمت خرید تضمینی ثابت کردند، از کشاورزان درخواست می کنم آنها نیز تولید خودرا فقط به مراکز خرید دولت تحویل دهند.

1400/02/01
22:08:57
5.0 / 5
615
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web