معاون وزیر صمت:

صادركنندگان می توانند به ازای تعهدات ارزی سال97 واردات انجام دهند

صادركنندگان می توانند به ازای تعهدات ارزی سال97 واردات انجام دهند

به گزارش ایزو وب معاون وزیر صمت اظهار داشت: با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، صادرکنندگانی که از سال 97 تعهد ارزی دارند می توانند در ازای میزان تعهد خود، واردات داشته باشند.به گزارش ایزو وب به نقل از اتاق تجاری تهران، حمید زادبوم با اعلان اینکه بسته سیاستی بانک مرکزی در تیرماه سال گذشته، به سبب آنکه شرایط رفع تعهد ارزی فقط شامل ارائه ارز نیمایی بود، مورد اعتراض صادرکنندگان قرار گرفت، گفت: به دنبال پیشنهادهای اتاق تجاری، وزارت صمت ساز و کارهای مربوط به تنوع سازی در بازگشت ارز صادراتی و ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان مورد بررسی قرار داد و در نهایت، مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در آبان ماه سال ۹۹ تصویب و ابلاغ گردید.
به گفته رئیس کل سازمان توسعه تجارت، بر طبق این مصوبه، به صادرکنندگانی که از شروع سال ۹۸ تعهد ارزی داشتند، اجازه داده شد تا در قالب واردات در مقابل صادرات، ایفای تعهد ارزی کنند و واردات با ارز اشخاص نیز آزاد شد.
زادبوم اضافه کرد: در حقیقت کمیته ماده ۲، مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را جایگزین بسته سیاستی ۲۵ تیرماه بانک مرکزی کرده بود تا برمبنای آن، مقررات پیچیده بخشنامه تیرماه بانک مرکزی از بین برود؛ اما اشکالاتی در حوزه صادرات و واردات در این ابلاغیه وجود داشت که قرار شد با نظر بخش خصوصی برطرف شود.
معاون وزیر صمت اظهار داشت: بر این اساس کمیته اقدام ارزی در سازمان توسعه تجارت با حضور اتاق های تجاری، تعاون و اصناف، سازمان امور مالیاتی، گمرک و بانک مرکزی تشکیل شد تا مصوبه ۱۷۷ که آرامشی را به صادرکنندگان و واردکنندگان داده بود، مورد بازبینی قرار گرفته و تکمیل شود.
به گفته وی، در نهایت بسته پیشنهادی با نظر اتاق تجاری و فعالان اقتصادی تهیه شد تا به ابلاغیه ۱۷۷ اضافه شود. این بسته پیشنهادی ۱۳ بند داشت و قرار بود در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تعیین تکلیف شود؛ اما در اواخر اسفند ماه گذشته با حضور نمایندگانی از پنج عضو کمیته ماده ۲ در بانک مرکزی و با حضور معاون ارزی این نهاد، مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست همین طور نماینده وزارت نفت، سازمان برنامه، وزارت اقتصاد و وزارت صمت مطالبی را مطرح نمودند و سرانجام بعد از بحث و بررسی، این بسته پیشنهادی به ۱۴ بند افزایش پیدا کرد.
به گفته زادبوم، از با اهمیت ترین اتفاقات اصلاحی این بسته این بود که پتروشیمی ها می خواستند از ارز صادراتی خود برای واردات تجهیزات مورد نیاز استفاده کنند که با نظر وزارت نفت، محقق شد.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت با اعلان اینکه یکشنبه هفته جاری، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصمیم گرفت تا برخی تصمیم گیری ها در ارتباط با بندهای این بسته پیشنهادی ۱۴ بندی را به کمیته ماده ۲ بسپارد، اضافه کرد: این جلسه به روز شنبه هفته آتی موکول شده است.
وی اظهار داشت: همین طور با مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، صادرکنندگانی که از سال ۹۷ تعهد ارزی دارند می توانند در ازای میزان تعهد خود، واردات داشته باشند. قبل از این، وضعیت تعهد ارزی مربوط به سالهای ۹۸ و ۹۹ تعیین تکلیف شده بود.


منبع:

1400/01/17
17:07:59
5.0 / 5
565
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بانك , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web