انتقاد روس ها از جنگ دلاری و تحریم های اقتصادی

انتقاد روس ها از جنگ دلاری و تحریم های اقتصادی

قائم مقام وزیر خارجه روسیه، کاهش استفاده از دلار را یک واکنش طبیعی به تحریمهای آمریکا دانست.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، قائم مقام وزیر خارجه روسیه در گفت و گو با اسپوتنیک با انتقاد از استفاده ابزاری آمریکا از دلار اظهار داشت: پیش بینی پذیر نبودن سیاست های آمریکا سبب شده است تا نتوان به دلار در مبادلات تجاری دو و چندجانبه اعتماد کرد. بگفته الکساندر پنکین، کاهش استفاده از دلار یک واکنش طبیعی به وضعیت ژئوپلتیکی فعلی است.
پنکین سیاست گذاری های اقتصادی آمریکا را غیرقابل پیش بینی دانست و اضافه کرد: نمی توانیم برای مبادلات تجاری خود به دلار خیلی اعتماد داشته باشیم. هم ما و هم سایر کشورها نیاز داریم تا در مبادلات تجاری از ارزهای ملی و سایر ارزهای معتبر جهانی ( بجای دلار) استفاده نمائیم.
قائم مقام وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود، استفاده بیشتر از ارزهای ملی در مبادلات خارجی را یک مساله مهم در عرصه تجارت خارجی دانست و اضافه کرد: با شرایط فعلی، شرکتها و کشورها مجبور شده اند اقداماتی انجام دهند تا خسارات اقتصادی و ریسکهای ناشی از تحریم های آمریکا را به حداقل برسانند.
قبل از این نیز سرگئی لاوروف- وزیر خارجه روسیه- در گفت و گو با یک رسانه چینی از چین خواسته بود تا در تبادلات تجاری خود با روسیه از ارزهای ملی استفاده نماید. بگفته لاوروف، آمریکا و دیگر کشورهای غربی تنها به ابزار تحریم بر این باورند که به نفع هیچ کسی نیست. وزیر خارجه روسیه از زیان شرکت های اروپایی در نتیجه منع تجارت با روسیه توسط اتحادیه اروپا بعنوان عاملی نام برده بود که نشان دهنده شکست سیاست تحریمی غرب است. لاوروف همین طور دولت بایدن را متهم کرد که سیاست های تحریمی دولت های قبلی را دنبال می کند.
طبق اعلام وزارت دارایی روسیه، روند کاهش وابستگی این کشور به دلار ادامه یافته و سهم دلار از ذخایر ارزی از ۴۵ درصد به ۳۵ درصد کاهش یافته؛ در صورتیکه سهم یوان از این ذخایر به ۱۵ درصد بالا رفته است. روسیه همین طور در سالهای اخیر به میزان شایان توجهی از حجم اوراق دلاری در اختیار خود کاسته است؛ تا جایی که حجم اوراق دلاری در اختیار این کشور از ۱۷۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به تنها ۶ میلیارد دلار رسیده که از این مقدار ۴.۸ میلیارد دلار مربوط به اوراق کوتاه مدت و ۱.۲ میلیارد دلار هم مربوط به اوراق بلندمدت بوده است.1400/01/16
11:18:24
5.0 / 5
561
تگهای خبر: اقتصاد , تجاری , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web