باید مراقب كارگران چینی بود!

باید مراقب كارگران چینی بود!

به گزارش ایزو وب یک کارشناس اقتصادی درباره تفاهمنامه ایران و چین با اشاره به اینکه این تفاهمنامه در بازگشت آمریکا به تعهدات خود هم بسیار موثر است، اظهار داشت: ضمن اینکه ایران در این تفاهمنامه باید به اشتغال توجه ویژه کند، باید در زمینه ورود کارگران چینی مراقب باشد و بیشترین سختگیری و خط قرمز را بگذارد؛ بگونه ای که نباید همه کارگران چینی باشند بلکه حدودا ۱۰تا ۲۰ درصد آنها ایرانی باشند.


صادق الحسینی در گفتگو با ایسنا، درباره سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین اظهار نمود: تفاهمنامه ایران و چین باید زودتر از این امضا می شد، چونکه از آنجائیکه هیچگاه ایران به صورت مستقیم مستعمره هیچ کشوری نبوده، باید بتواند در دنیایی که در حال حرکت به سمت دو قطبی شدن است، برای ارتباط مستقل با ابر قدرت دنیا با کشورهای دیگر بخصوص بلوک شرق از این قبیل تفاهمنامه ها امضا کند.
وی ادامه داد: این تفاهمنامه ها به ایران کمک می نماید تا فرصت های بیشتری برای مذاکره با آمریکا داشته باشد. تفاهمنامه با چین فارغ از اینکه ابعاد سیاسی گسترده ای در زمینه ارتباط با جهان دارد، می تواند به کاهش تحریم پذیری ایران، افزایش سرمایه گذاری بخصوص در صنایع زیربنایی، جاده، ریل و بنادر، فولاد و انتقال تکنولوژی کمک نماید.
این تحلیلگر اقتصادی افزود: سیاستگذار کشور باید قبل از نهایی شدن بندهای قرارداد، تعیین کند که چینی ها در کدام قسمت و به چه صورت از بنادر، جاده ها و ریل ها ایران اجازه حضور داشته باشند و چه خطوط قرمزی را هم باید رعایت نمایند. چین می تواند با سرمایه گذاری در صنعت خودرو و فولاد ایران، تحولی در این حوزه ایجاد نماید.
الحسینی با اشاره به اینکه در این تفاهمنامه باید تلاش شود تا بیشترین امتیاز نصیب کشور شود، اظهار داشت: در حوزه بندری باید با سرمایه گذاری ها بندر جاسک مثل بندر جبل علی امارات با همان حجم عملیاتی شود. در جهت شراکت شرکتهای ایرانی و چینی باید به جاده ابریشم توجه ویژه شود و ایران باید در زمینه ورود کارگران چینی مراقب باشد و بیشترین سختگیری و خط قرمز را بگذارد؛ بگونه ای که نباید همه کارگران چینی باشند بلکه باید ۱۰تا ۲۰ درصد آنها ایرانی باشند.
او در آخر با تاکید براینکه ایران در این تفاهمنامه باید به اشتغال توجه ویژه کند، اضافه کرد: در کل این تفاهمنامه اثرات سیاسی قوی خواهد داشت و اثرات اقتصادی آن بستگی به این دارد که سیاستگذار ایرانی چه قدر با هوش عمل کند. همچنین، این تفاهمنامه در بازگشت آمریکا به تعهدات خود هم بسیار موثر است.
منبع:

1400/01/14
23:09:59
5.0 / 5
365
تگهای خبر: اقتصاد , تكنولوژی , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web