حضور در پیمان های بین المللی مؤثرترین راه برون رفت از تحریم ها

حضور در پیمان های بین المللی مؤثرترین راه برون رفت از تحریم ها

به گزارش ایزو وب عضو هیئت مدیره اتاق تجاری مشترک ایران و چین اظهار داشت: باتوجه به تحریم های ظالمانه مقابل کشورمان، مؤثرترین راه برون رفت از این تنگناها، حضور در پیمان های منطقه ای و فرامنطقه ای است.به گزارش ایزو وب به نقل از صداوسیما، هرویک یاریجانیان اضافه کرد: پس از اجرائی شدن موافقت نامه تجارت ترکیبی با اوراسیا اگر بتوانیم سند استراتژیک همکاری با چین را اجرائی نماییم این اقدام یکی از بهترین روش ها برای غلبه بر محدودیت های تحریمی خواهد بود.
وی افزود: به جهت اینکه بتوانیم در همکاری با کشورهای دوست، طرح های توسعه ای و زیرساختی خودرا بهتر و روانتر انجام دهیم نیاز به سندهای راهبردی مانند سند استراتژیک همکاری با چین داریم تا بتوانیم چارچوب همکاری ها را مشخص نماییم.
عضو هیئت مدیره اتاق تجاری مشترک ایران و چین با اعلان اینکه سرمایه گذاری چینی ها در ایران برمبنای نیازهای ما در بخش های مختلف صنعت نفت و گاز، پتروشیمی، معدن، طرح های زیرساختی و طرح های عمرانی صورت می پذیرد اظهار داشت: اساس این همکاری ها دو طرفه است و وقتی از همکاری با چین صحبت می نماییم از کشوری حرف می زنیم که پرشتاب ترین اقتصاد بزرگترین اقتصاد رو به رشد را داراست ضمن اینکه مقرر است بر طبق این سند ما هم صادرات خوبی به این کشور داشته باشیم.
یاریجانیان اضافه کرد: بعضی می گویند اگر مقرر است چین به اقتصاد ما ورود کند اقتصاد ما را تصاحب می کند در صورتیکه اینگونه نیست و مقرر است با این کشور همکاری مشترک دوجانبه داشته باشیم و به نظر من بهترین گزینه همکاری در دنیای امروز، کشور چین می تواند باشد.
وی افزود: امروز ۱۲۴ شرکت از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا چینی هستند بدین جهت پیوند ما با این اقتصاد شکوفا، اتفاقات خوبی را برای کشورما رقم خواهد زد.
عضو هیئت مدیره اتاق تجاری مشترک ایران و چین با اعلان اینکه صنایع کشورما در این چند سال قواره خودرا پیدا کرده اند اظهار داشت: برای شکوفایی بیشتر و عبور از این مرحله تحریمی نیاز به یک شریک اقتصادی داریم که چین با توانمندی های بیشمار خود می تواند جایگزین کشورهای غربی شود که در این چند سال ما را تحریم کرده اند.
یاریجانیان اضافه کرد: کشور چین دومین اقتصاد دنیا و تنها کشوری است که در کشور خود نمایشگاه واردات برگزار می نماید، یعنی این کشور نیازمند خرید کالاست چین فروشنده صرف کالا نیست بلکه نیازهای خودرا خریداری و وارد می کند، امروز بااینکه چین خود یکی از بزرگترین صادرکنندگان ماشین آلات حوزه پلیمر است، اما یکی از بزرگترین خریداران این ماشین آلات است که در کشورهایی مانند آلمان و ژاپن تولید می شود، همین طور اولین خریدار خودروهایی که در دیگر کشورها تولید می شود کشور چین است بدین سبب پیوند خوردن با چنین اقتصادی آن هم در این شرایط زمانی بهترین گزینه برای ماست.
وی افزود: بااینکه کشور ما ظرفیت های بسیار بالای صنعتی و تولیدی دارد،، اما صادرات ما به چند کشور همسایه همچون عراق و افغانستان و اخیراً به اوراسیا محدود شده است، اما وقتی سند استراتژیک همکاری ۲۵ ساله با چین منعقد می نماییم به این معناست که به مدت ۲۵ سال بازار بسیار بزرگی برای محصولات صادراتی ما وجود دارد، البته در این زمینه باید برنامه ریزی درست و چشم انداز مناسبی را تعریف نماییم تا با دسترسی به بازار کشور چین در بازارهای فرامنطقه ای گام برداریم که این امر برای اقتصاد ما منافع بسیار زیادی خواهد داشت.
عضو هیئت مدیره اتاق تجاری مشترک ایران و چین اضافه کرد: ایران و چین هر دو از قاره آسیا و برخوردار از هزاران سال سابقه تمدنی هستند، بدین سبب امکان ارتباط با این کشور بسیار آسان تر از سایر کشورهاست که اگر دانشگاه های ما با دانشگاه های این کشور و صنعت ما با صنعت این کشور ارتباط مستقیم داشته باشند می توانیم هم نیازهایمان را تامین نماییم و هم در حوزه هایی مانند نانو که سرآمد هستیم با این کشور تبادل داشته باشیم.
یاریجانیان اظهار داشت: الان بیشترین خریدار مصنوعات چرمی ایران، چینی ها هستند و صنایع چرم، کیف و کفش و صنایع غذایی از اقبال خوبی در چین برخوردار می باشند ضمن اینکه محصولات صنایع غذایی ما همچون شیرینی و شکلات در چند سال اخیر مورد توجه چینی خصوصاً در غرب چین قرار گرفته است یعنی چینی ها در کنار سنگ آهن و مواد اولیه پتروشیمی و نفت و گاز ما طالب کالاهای تولید شده ایرانی هم هستند.
وی اضافه کرد: باید با حضور در نمایشگاه های چین، محصولات خودرا به بازار این کشور بشناسانیم و اگر بتوانیم گروه هایی را انتخاب و به بازار چین اعزام نماییم تا بازار این کشور را مطالعه و تجربیات خودرا به فعالان اقتصادی و وزارتخانه ها منتقل کنند و با یک نقشه راه وارد این بازار شویم بطور قطع در ۲۵ سال آینده دستاوردهای بسیار خوبی خواهیم داشت، اما اگر راهبرد خاصی تعریف نکنیم موفقیت ما کاهش پیدا می کند.
عضو هیئت مدیره اتاق تجاری مشترک ایران و چین اظهار داشت: در دنیای امروز هر همکاری که شکل بگیرد مفید می باشد مگر اینکه رویه همکاری را بلد نباشیم یعنی اگر کشوری نقشه راه خودرا انتخاب نموده و پیش بینی آینده و مطالعات همراه آن داشته باشد می تواند از سندهای همکاری این چنینی بیشترین استفاده و بهره برداری را داشته باشد.
یاریجانیان اضافه کرد: برخی ها می گویند چین در هر کشوری ورود کرده دنبال اهداف دیگری بوده است، اما در نظر بگیریم کشورهای ممتاز دنیا مانند استرالیا و سوئیس و کشورهایی مانند برزیل که با چین پیمان های تجاری بلندمدت دارند از این اسناد همکاری بیشترین بهره برداری را دارند، اما کشورهایی مانند سریلانکا و اکوادور که فاقد برنامه در همکاری مشترک هستند بطور طبیعی نفعی نمی برند.
وی اظهار داشت: اگر از نقشه راه همکاری با چین جدا شویم و در همراهی با صداهای مضر، همکاری با چین را قطع نماییم بطور قطع این امر برای کشورمان خوشایند نخواهد بود.


منبع:

1400/01/13
22:32:14
5.0 / 5
556
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web