بیانیه پایانی پانزدهمین نشست وزارتی اوپك پلاس

بیانیه پایانی پانزدهمین نشست وزارتی اوپك پلاس

پانزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) موسوم به اوپک پلاس شب گذشته با صدور اطلاعیه ای پایان یافت.به گزارش ایزو وب به نقل از دبیرخانه اوپک، پانزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شب گذشته (پنجشنبه ۱۲ فروردین ماه) به ریاست عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی و همکاری الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه بوسیله ویدیوکنفرانس و حضور ۲۳ کشور عضو با انتشار اطلاعیه ای پایان یافت.
در این جلسه بر تأثیر مثبت توافقنامه همکاری (DoC) در پشتیبانی از توازن باردیگر بازار جهانی نفت تاکید شد. این نتایج با تصمیم های تاریخی گرفته شده در دهمین نشست (فوق العاده) اوپک و غیر اوپک در ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ برای تعدیل روند رو به پایین تولید کل نفت خام و تصمیم های بعدی آن همسو بوده است.
وزیران انرژی اوپک و غیر اوپک از سیاست محتاطانه عربستان سعودی برای حفظ کاهش داوطلبانه روزانه یک میلیون بشکه ای خود در ماه آوریل ۲۰۲۱ و برای سومین ماه پی در پی قدردانی کردند.
در این جلسه ضمن تاکید بر ادامه پایبندی به روند توافق شده در دوازدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک (در دسامبر ۲۰۲۰) برای برگزاری ماهانه نشست های وزیران اوپک و غیر اوپک، تصویب گردید که سطح تولید در ماه های مه، ژوئن و ژوئیه ۲۰۲۱ به تدریج تعدیل شود. این تعدیل تولید باید با ارزیابی شرایط بازار باشد و تعدیل ماهانه تولید نباید بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز باشد.
وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس گزارش ماهانه کمیته فنی مشترک (JTC)، همچون داده های مربوط به تولید نفت خام در ماه فوریه را بررسی کردند.
آنها با مدنظر قرار دادن احیای شرایط بازار نفت در پی برنامه های واکسیناسیون جهانی و بسته های محرک اقتصادهای مهم جهان، یادآور شدند که نوسان های مشاهده شده در هفته های اخیر مستلزم ادامه رویکرد محتاطانه و هوشیارانه در نظارت بر تحولات بازار است.
در این جلسه مشاهده شد که ذخیره سازی های نفتی کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاریهای اقتصادی (OECD) در ماه فوریه برای هفتمین ماه پی در پی کاهش یافته، اما همچنان بالاتر از میانگین ۲۰۱۵-۲۰۱۹ بوده است.
در این جلسه از عملکرد مثبت کشورهای شرکت کننده در توافقنامه همکاری استقبال شد. پایبندی مجموع این کشورها در ماه فوریه ۲۰۲۱ به ۱۱۵ درصد رسیده است که سبب تقویت روند پایبندی بالای کشورهای شرکت کننده می شود.
این وزیران یادآور شدند که از زمان نشست کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک در آوریل ۲۰۲۰ تا اختتام ماه فوریه ۲۰۲۱، این کشورها ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه از تولید نفت خود کاسته و سبب تعدیل عرضه جهانی نفت و تسریع در بازگرداندن تعادل به بازار نفت شده اند.
وزیران نفت و انرژی اوپک و غیر اوپک از کشورهایی که برنامه جبرانی تخطی از تولید پیشین خودرا ارایه داده اند و همچنان در حال جبران تولید بیش از سهمیه خود در توافق کاهش تولید هستند، قدردانی کردند. آنها همین طور خواهان پایبندی کامل همه شرکت کنندگان برای رسیدن به هدف تعادل بازار و جلوگیری از تأخیر بی رویه این پروسه شدند.
در همین زمینه، وزیران نفت و انرژی اوپک و غیر اوپک با درخواست کشورهای متخلف در خصوص تمدید مهلت جبران پایبند نبودنشان تا اختتام سپتامبر ۲۰۲۱ موافقت کردند.
در این جلسه از اعضایی که به سهمیه کاهش تولید خود پایبند نبوده اند خواسته شد تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۱(۲۶ فروردین ماه) برنامه هایشان را برای جبران تخطی از سهمیه تولید به دبیرخانه اوپک عرضه کنند.
در این جلسه از عربستان برای ارائه دو برنامه «طرح سبز سعودی» و «طرح سبز خاورمیانه» که نقش مهمی در کوشش های جهانی برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی دارد، قدردانی گردید و از تعهد ریاض برای انتقال دانش و به اشتراک گذاشتن تجربه های خود دراین زمینه استقبال کرد.
صنعت نفت و گاز می تواند قسمتی از چاره تغییرات آب وهوایی باشد. اوپک منابع و تخصص مهمی دارد که می تواند به رفع چالش کاهش انتشار جهانی گازهای گلخانه ای کمک نماید.
این سازمان راه های افزایش همکاری دراین زمینه مهم را کشف خواهدنمود. رهبران کشورهای G۲۰ قبل از این از راهبرد ارائه شده توسط عربستان برای مقابله با تغییرات آب و هوایی - اقتصاد چرخشی و ۴ محور آن - کاهش، استفاده باردیگر، بازیافت و حذف - بعنوان چاره ای جامع و متعادل برای مقابله با انتشار گازهای گلخانه ای استقبال کرده اند.
وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس از نقش مشارکتی کمیته مشترک فنی و دبیرخانه اوپک در این جلسه قدردانی کردند.
در این جلسه قرار شد که نشست آینده کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت کشورهای عضو و غیر عضو اوپک (JMMC) و شانزدهمین نشست وزارتی اوپک پلاس در ۲۸ آوریل ۲۰۲۱ (هشتم اردیبهشت ماه) اجرا شود.

1400/01/13
15:48:59
5.0 / 5
604
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web