معاون وزیر صمت:

می توانیم تا ۲۷ میلیارد دلار به چین صادرات داشته باشیم

می توانیم تا ۲۷ میلیارد دلار به چین صادرات داشته باشیم

رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: پارینه حدود 9 میلیارد دلار صادرات به چین داشتیم که باتوجه به ظرفیت های موجود این میزان تا سه برابر یعنی 27 میلیارد دلار قابل افزایش است.به گزرش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، حمید زادبوم با اعلان اینکه پارینه اولین شریک صادراتی و وارداتی ما کشور چین بوده است اضافه کرد: پارینه حدود ۱۰ میلیارد دلار نیز از این کشور واردات داشتیم در صورتیکه کل حجم کل تجارت ما با جهان ۷۳ میلیارد دلار بوده است ضمن اینکه برخی کالاهای وارداتی چین کالاهایی است که ما سابقه صادرات این کالاها را داشتیم و داریم.
وی با اعلان اینکه چین در سال ۲۰۲۰ حدود ۴ و ۷ دهم تریلیون دلار مبادلات تجاری داشت افزود: چند سال است که چین صادر کننده اول و دومین وارد کننده جهان است که اگر صادرات و واردات کل کشورهای اتحادیه اروپا را بصورت یکجا محاسبه نماییم به این میزان نمی رسد.
زادبوم اظهار داشت: چین را بعنوان یک کشور نباید نگاه کرد بلکه باید بعنوان یک قاره و اقتصاد مهم به آن نگاه کرد، برای اینکه چین یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر از این جمعیت افراد مرفهی هستند که در سطح مرفهان جهانی قرار دارند ضمن اینکه تقاضا برای کالاهای تجاری در این کشور بسیار بالاست و اگر کسی برای کالایی بتواند بازاری در چین پیدا کند تقاضای بسیار بالایی برای وی ایجاد خواهد شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: سه سال است که چین نمایشگاه واردات خودرا در شهر شانگ های برگزار می نماید که کشورهای دنیا می توانند نیازهای وارداتی چین را در آنجا ارایه کنند.
وی افزود: از آنجائیکه با چین بعنوان یک اقتصاد بزرگ مواجه هستیم باید نوع منافعی را که می توانیم از این اقتصاد به دست آوریم تنظیم نماییم.
زادبوم اظهار داشت: بیشتر صادرات ما به چین در سالهای اخیر، مواد اولیه پتروشیمی، معدنی و مواد خام بوده است که باید از این فرصت استفاده نمائیم و این صادرات را به صادرات با ارزش افزوده بالاتر تبدیل نماییم و حتی سرمایه گذاری ها را در زیرساخت هایی که در آن صادرات خام داریم انجام دهیم.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اعلان اینکه سند امضا شده با چین، سندی کلی است که برای اجرائی شدن آن باید در هر بخش تخصصی قراردادهای مربوط به آن امضا شود اضافه کرد: می توان در حوزه هایی مانند نفت، نیرو، گردشگری، صنعت، معدن، تجارت، انتقال فناوری، بانکی، تامین مالی و زیرساخت های حمل و نقل می توان قراردادهای توسعه ای با چین منعقد کرد.
زادبوم اظهار داشت: چین الان با ۱۶ کشور و اتحادیه منطقه ای، قرارداد تجارت آزاد دارد که می توانیم از این نوع قراردادها استفاده نمائیم البته وقتی می گوئیم تجارت آزاد به این معنا نیست که درهای کشور بر روی ورود و خروج از کشور باز می شود بلکه قرارداد تجارت آزاد، چهارچوبی است که در یک مهلت زمانی برمبنای منافع لحاظ شده ما و طرف مقابل لحاظ اجرائی می شود.
وی اضافه کرد: اخیراً در نمایشگاه واردات شانگ های که شرکت های فرش ایرانی هم در آن حضور داشتند، برآورد اولیه نشان می داد نه فقط فرش موجود در بازار ما برای فروش می تواند وارد بازار چین شود حتی اگر همه فرش های خانه های ایرانی را هم جمع نماییم می تواند در این کشور، بازار داشته باشد
زادبوم اظهار داشت: البته برای افزایش تجارت، زیرساخت های حمل و نقل باید توسعه و زیرساخت های تبادلات بانکی باید به صورتی خاص تعریف شود تا بتوان از این فرصت ها بهره برداری نمود.
وی اضافه کرد: با بعضی کشورها مانند پاکستان، ترکیه و روسیه قراردادهای تجاری داریم و با بعضی کشورها ها هم در حال مذاکره هستیم با کشورهایی مانند افغانستان برای برنامه جامع مشترک هم مذاکرات صورت گرفته است ضمن اینکه به دنبال این هستیم که با کشورهای دوست و همسایه هزینه سندهای راهبردی امضا نماییم تا برای اقتصاد ما راهگشا باشد.
معاون وزیر صمت افزود: ۹۰ درصد تجارت جهانی در قالب موافقت نامه های تجاری، تجارت آزاد و تجارت ترجیحی انجام می شود که پیش زمینه آن، موافقت نامه هایی مانند سندهای راهبردی است.

1400/01/12
14:03:23
5.0 / 5
538
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web