در بازار جهانی نفت چه می گذرد؟

در بازار جهانی نفت چه می گذرد؟

ایزو وب: قیمتهای نفت تحت تاثیر قرنطینه های جدید اروپا برای مقابله با شیوع کووید 19 برای بازیافتن روند صعودی نیرومندی که طی چهار ماه گذشته داشت، به تقلا افتاده است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در معاملات روز دوشنبه بین افزایش و کاهش در نوسان بود و در نهایت با ۱۵ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش، در ۶۱ دلار و ۵۵ سنت در هر بشکه بسته شد. بااینکه افزایش قیمت نفت آمریکا از روز جمعه تا حالا به ۲.۴ درصد رسید اما تاثیر چندانی در بهبود فضای بازار بعد از ثبت کاهش هفتگی ۶.۴ درصد در هفته گذشته نداشت.

بهای معاملات نفت برنت با ۹ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، در ۶۴ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه بسته شد. نفت برنت هم روز جمعه دو درصد صعود کرده بود اما برای کل هفته ۶.۸ درصد کاهش داشت.

سقوط هفته گذشته قیمت های نفت، اولین کاهش هفتگی چشم گیر بازارهای نفت بعد از پنج ماه رشد متوالی بود که ۹۰ درصد به قیمت ها اضافه کرده بود.

قیمت های نفت روز دوشنبه بعد از نشستی به ریاست آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که طی آن تشدید محدودیت های کرونائی در واکنش به افزایش موارد مبتلاشدن در این کشور تصویب گردید، نتوانستند عملکرد شایان توجهی نشان دهند.

تحت طرحی که در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت، قرنطینه ها تا ۱۸ آوریل ادامه خواهند داشت و برمبنای منطقه و میزان آلودگی، شدت آنها متغیر خواهند بود.

موارد مبتلاشدن در لهستان هم بیش از سه برابر بالاتر از آلمان است در صورتیکه ایتالیا بعنوان کانون شماره یک آلودگی به کرونا در طول پاندمی سال گذشته، به سمت یک قرنطینه سراسری در طول تعطیلات عید پاک از سوم تا پنجم آوریل پیش می رود.

فواد رزاق زاده، تحلیلگر شرکت تینک مارکتس لندن در اینباره اظهار نمود: نفت از رکورد پایین کم سابقه بهبود پیدا کرده است به ویژه وست تگزاس اینترمدیت که سال قبل به منفی ۴۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده بود و کاهش تولید بالای اوپک به همراه خوش بینی نسبت به بازگشایی اقتصادی با توزیع واکسنهای کووید ۱۹ و امیدواری به سفرهای بیشتر می تواند تقاضا برای سوخت را به سطح قبل از شیوع کرونا افزایش دهد.

وی در ادامه اضافه کرد: با این وجود قیمت ها ممکنست برای تداوم روند صعودی با مانع روبرو شوند، برای اینکه عرضه آمریکا ممکنست سریع تر از تقاضا رشد کند. من نمی توانم رشد بیشتر قیمت ها را ببینم. تصور می کنم نفت برنت برای ماندن در بالای ۷۰ دلار دشواری خواهد داشت و وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۱ به صورت میانگین حدود ۶۰ دلار در هر بشکه خواهد بود. بعد از ریزش قیمت هفته گذشته، روند نزولی قیمت های نفت ممکنست شروع شده باشد. بااینکه تصور می کنم تقاضا با کاهش محدودیت های سفر از طرف اقتصادهای بیشتر در ماه های آینده، بهبود پیدا می کند اما تاثیر این بهبود با افزایش عرضه خنثی خواهد شد. محدودیت عرضه اوپک پلاس به تدریج تسهیل می شود و تولید نفت شیل آمریکا هم به علت جذاب شدن قیمت ها، احیانا افزوده می شود.

پیش از ریزش قیمت هفته گذشته، قیمتهای نفت روند صعودی یکطرفه ای داشتند که تحت تاثیر محدودیت عرضه اوپک پلاس، وعده بازگشایی اقتصادی و کمک اقتصادی عظیم دولت آمریکا بود. وست تگزاس اینترمدیت از حدود ۳۶ دلار در ۳۰ اکتبر به حدود ۶۸ دلار در هر بشکه تا هشتم مارس صعود کرده بود و نفت برنت نیز در همین مدت از ۳۸ دلار به بالای ۷۱ دلار در هر بشکه رسیده بود.

اما آنچه طی این مدت نادیده گرفته شد، تقاضای ضعیف برای سوخت جت و سایر سوخت های حمل و نقل بود، برای اینکه سفرهای جهانی تحت تاثیر پاندمی ضعیف مانده بود. مبارزه مستمر اروپا با موج های جدید شیوع کرونا، روند کند واکسیناسیون و قرنطینه های جدید در این منطقه هم چندان جدی گرفته نشدند.

با این حال پنج شنبه گذشته که بازده اوراق خزانه ۱۰ ساله آمریکا به بالاترین حد در ۱۳ ماه گذشته صعود کرد و شاخص دلار نزدیک ۹۲ واحد ایستاد، سرانجام این نگرانیها جدی گرفته شدند و شاخص نفت آمریکا به ۵۸ دلار و ۲۰ سنت و نفت برنت به ۶۱ دلار و ۴۵ سنت سقوط کردند که پایینترین رکورد در پنج هفته گذشته بود.

بر اساس گزارش اینوستینگ، آماری که روز جمعه منتشر گردید نشان داد شرکت های حفاری آمریکایی از افزایش قیمت ها بهره برداری کرده و هفته گذشته بیشترین افزایش شمار دکل ها را از ژانویه تا حالا داشتند. شمار دکل های حفاری طی هفت ماه گذشته رشد مستمری داشته و حدود ۷۰ درصد از رکورد اندک ۲۴۴ حلقه در اوت رشد کرده است.

از سوی دیگر، بازارهای فیزیکی هم تحت فشار قرار گرفته اند، برای اینکه پالایشگاه های سراسر جهان همچون چین و آمریکا، فعالیتهای تعمیراتی را آغاز نموده اند. فصل تعمیرات پالایشگاهی چین در ماه مه اوج می گیرد و در ژوئن کمتر می شود و برخی از گریدهای نفتی مانند گریدهای نفتی غرب آفریقا را از مشتریان اصلی خود محروم می کند.

در این بین، دو منبع مطلع در اوپک پلاس به رویترز گفتند پایندی این گروه به محدودیت عرضه در فوریه به ۱۱۳ درصد رشد کرد در صورتیکه نرخ پایبندی ژانویه ۱۰۳ درصد بود.

پایبندی اعضای اوپک به ۱۲۴ درصد رسید که شامل کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی بود و نرخ پایبندی اعضای غیرعضو اوپک ۹۴ درصد بود.

منبع:

1400/01/03
13:07:49
5.0 / 5
509
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web