برنامه عربستان برای كاهش یك میلیون بشكه ای مصرف نفت

برنامه عربستان برای كاهش یك میلیون بشكه ای مصرف نفت

ایزو وب: عربستان سعودی می خواهد مصرف داخلی هیدروکربنهای مایع را به میزان یک میلیون بشکه در روز کم کند.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس برآورد کرد عربستان سعودی که بزرگترین اقتصاد منطقه خلیج فارس است قبل از شیوع ویروس کرونا حدود ۴۹۱ هزار بشکه در روز نفت برای مصارف صنعتی و تولید نیرو در اوج تقاضای تابستانی در سال ۲۰۱۹ مصرف کرده بود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا این آمار را یک میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۵ برآورد کرده بود.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در برنامه دیالوگ گذار انرژی برلین اظهار نمود: اگر ما بخواهیم موقعیت خود بعنوان یک تولیدکننده کربن در بلندمدت را حفظ نماییم، باید به حد کافی نوآوری و همکاری داشته باشیم تا مطمئن شویم از این منابع هیدروکربن به بهترین نحو بهره بردرای خواهیم کرد و به شیوه بهتری از آنها استفاده می نماییم. ما یک برنامه پایداری را راه اندازی می نماییم که هدف آن یافتن راههایی جهت استفاده هیدروکربنها به شیوه های مختلف به ویژه از منظر مواد است تا روی محیط زیست هیچ اثر منفی نداشته باشد.

کاهش تقاضای داخلی برای نفت می تواند به آرامکوی سعودی کمک نماید ظرفیت مازاد بلندمدت خودرا از ۱.۵ میلیون بشکه در روز به دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد. عربستان سعودی هم اکنون به سبب محدودیت عرضه داوطلبانه، از ۱۲ میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید خود نفت بیشتری دارد. طبق تازه ترین نظرسنجی پلاتس، تولید نفت عربستان سعودی در فوریه تحت توافق اوپک پلاس، ۸.۱۳ میلیون بشکه در روز بود و این کشور پایین شش میلیون بشکه در روز صادرات داشت.

در تحقیقاتی که در مرکز مطالعات و پژوهش نفت ملک عبدالله در سال ۲۰۱۸ انجام گرفت، پیش بینی شد افزایش قیمتهای بنزین و برق در این کشور می تواند ظرفیت صادرات را بیش از ۷۵ هزار بشکه در روز افزایش داده و آلایندگی کربن را به میزان ۹۷ میلیون تن در سال کم کند.

شاهزاده عبدالعزیز اظهار داشت: برنامه تغییر مصرف هیدروکربنهای مایع که امسال معرفی خواهیم کرد، به کاهش مصرف نفت و فرآورده های نفتی در همه نیروگاهها منجر می شود.

عربستان سعودی و کشورهای دیگر بوسیله اصلاحات مختلف و توسعه نیروگاههای گازسوز برای تولید برق و نمک زدایی، پیشرفتهایی در کاهش مصرف سوخت در بخش نیرو داشته اند. بخش نیروی این کشور بدنبال معرفی مقررات سخت گیرانه تر سازمان بین المللی دریانوردی برای سوخت کشتیرانی در سال ۲۰۲۰ ممکنست از فراوانی بیشتر نفت کوره سنگین هم بهره برده باشد.

بر اساس گزارش پلاتس، عربستان سعودی بگفته وزیر انرژی این کشور، در حال پیشبرد ابتکارهای خنثی سازی تغییرات اقلیمی در بخش انرژی است. این ابتکارات شامل تاسیسات تولید هیدروژن سبز به ارزش پنج میلیارد دلار است که با بهره گیری از انرژی تجدیدپذیر تامین می شود و روزانه ۶۰ تن هیدروژن بدون کربن برای صادرات تولید خواهدنمود. عربستان سعودی همین طور تولید ۵۰ درصدی برق بوسیله تجدیدپذیرها و ۵۰ درصد دیگر از گاز طبیعی تا سال ۲۰۳۰ را هدف گذاری کرده است.

منبع:

1399/12/27
11:50:30
0.0 / 5
604
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web