چند شرط برای بهتر شدن حال بازار سرمایه

چند شرط برای بهتر شدن حال بازار سرمایه

به گزارش ایزو وب مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران برگشت دامنه نوسان به حالت عادی، حذف کردن پیشبینی سود و توسعه نهادهای مالی را همچون اقدامات برای بهبود بورس دانست و اظهار داشت: در افق یکساله انتظار بهبود برای بورس را نخواهیم داشت و بازار شرایط رکودی خویش را طی خواهد نمود مگر اینکه شرایط تورمی تداوم پیدا کند، روابط سیاسی بهبود و تحریم ها برداشته شود و دلار سرکوب نشود.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، مهدی رباطی در ویبنار بررسی مهم ترین چالش های بازار سرمایه و راه های برون رفت از آن که با همکاری کارگزاری بورس بیمه ایران و اندیشکده سیاستگذاری اقتصادی تهران برگزار شد، اظهار داشت: کاهش صادرات نفت سبب شد تا دولت بورس را بعنوان منبعی برای تأمین مالی نگاه کند که از این طریق هوای تنفسی برای اقتصاد کشور ایجاد شود. نگاه دولت در ایران به بورس کوتاه مدت بود که ترکیب این نگاه با هدف تأمین مالی سبب شد تا عده زیادی وارد بورس شوند و نیاز کوتاه مدت خویش را رفع نماییم و بازار را به حال خود رها نماییم.
وی افزود: ارزش معاملات بازار سرمایه در اواخر سال ۹۶ تا اواسط سال ۹۷ معادل ۱۰۰ میلیارد تومان بوده است اما طی یکسال رشد ۱۰۰ درصدی پیدا کرد و درکنار این مورد تابحال پیشرفت فنی و تکنولوژیکی در جهت توسعه ابزارهای مالی برای کاهش ریسک سهامداران انجام نشده است. بورس مثل یک چاه نفت بعنوان منبع درآمدی جذاب برای دولت کشف شد اما سیاستگذاران شناخت و آگاهی از بازار سرمایه نداشتند.

رباطی با اشاره به اینکه هر روند مثبتی و منفی در بازارهای مالی در زمانی تمام می شود، اظهار داشت: از همین جهت ریزش بورس قابل پیشبینی بود. نقد شوندگی بازار یکی از مهم ترین مزیت بورس نسبت به سایر بازارها است که در این حوزه دولت باید تلاش می گرد تا مانع خروج پول از بورس می شد که باید قبل از سقوط و ترکیدم حباب بورس برای بحران برنامه ریزی انجام می گرفت. حباب زمانی در بازارها می ترکد که خریدار جدیدی در بازارها وجود نداشته باشد.
مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران افزود: بازار سرمایه تابع حرف و وعده نیست و تنها کاری که سیاستگذار باید در این حوزه انجام دهد این است که نقش تنظیم گری و مدیریتی ساختارهای بازار برای آمادگی در بحران ها را به خوبی ایفا کند. آمادگی داشته باشد.

بازار سرمایه باید شناور باشد
وی با اشاره به اینکه تزریق منابع و وعده های کوتاه مدت کمکی به بورس نمی کند، اظهار داشت: دامنه نوسان نامتقارن در شروع بحران ها در بازارهای سرمایه مورد استفاده قرار می گیرد نه زمانی که بازار سرمایه ایران حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد سقوط کرده است. دامنه نوسان نامتقارن نقد شوندگی بازار را به زیر صفر رساند و بازار سرمایه باید شناور باشد. دامنه نوسان نامتقارن تصمیم غلطی بود که سبب شد تا به تعادل رسیدن بازار به تاخیر بیفتد و باعث بالاتر رفتن ریسک معاملاتی و نقد شوندگی بازار شود. بورس به علت خروج نقدینگی زیاد و کاهش حجم معاملات هنوز به رسیدن تعادل فاصله دارد.

رباطی اضافه کرد: برای بهبود بازار باید دامنه نوسان به حالت عادی خود برگردد تا مانع خروج پول از بورس شود. اقدام دیگر در این حوزه حذف کردن پیشبینی سود است که در کنار این دو مورد باید توسعه نهادهای مالی هم به صورت جدی دنبال شود که مردم خودشان مستقیم وارد بازار نشوند تا ریسک بازار کاهش پیدا کند.

کاهش نرخ بهره بانکی به سود اقتصاد نیست
وی افزود: کاهش نرخ بهره بانکی نه به صلاح اقتصاد کلان و نه بازار سرمایه است زیرا، باعث تورمی شدن اقتصاد می شود. در شرایط فعلی کاری برای نجات بازار نمی توان انجام داد به جز اینکه ساختارهای بازار را به سمت الگوهای جهانی حرکت دهیم.

مدیر عامل کارگزاری بورس بیمه ایران اظهار داشت: تا زمانی که متغیرهای واقعی اقتصادی تغییر نکند، اتفاق خاصی در بازار سرمایه رخ نخواهد داد. در وضعیت فعلی اقتصاد ایران اگر نرخ ارز باردیگر سرکوب شود، بازار سرمایه یک رکود عمیق و دراز مدت خواهد رفت.

انتظار بهبود بورس در یکسال آینده را نداریم
وی با اشاره به اینکه عمده صنایع کشور از سرکوب نرخ ارز صدمه می بینند، بیان نمود: در افق یکساله انتظار بهبود برای بورس را نخواهیم داشت و بازار شرایط رکودی خویش را طی خواهد نمود مگر اینکه شرایط تورمی تداوم پیدا کند، روابط سیاسی بهبود و تحریم ها برداشته شود و دلار سرکوب نشود.
رباطی در انتها سخنانش بیان کرد که دلار در سال آینده حداقل بین ۱۹ تا ۲۳ هزار تومان و حداکثر ۲۷ هزار تومان خواهد بود. همچنین، سال آینده بازار ارزهای دیجیتالی بالاترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها خواهند داشت.
منبع:

1399/12/14
22:38:18
0.0 / 5
758
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web