پیشواز شركتهای ریلی برای افزایش قیمت بلیت قطار!

پیشواز شركتهای ریلی برای افزایش قیمت بلیت قطار!

در شرایطی که همه مسؤلان و متولیان بر افزایش نیافتن قیمت بلیت قطار تاکید دارند و می گویند مسافران تنها باید ۲۵ درصد قیمت صندلی خالی را بپردازند، مقایسه نرخ های کنونی با ماه های گذشته نشان از افزایش دو برابری قیمت آن دارد.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، طی هفته های گذشته مساله افزایش یافتن بلیت قطار در خیلی از سفرها و مسیرها مورد اعتراض مسافران قرار گرفته بود و حتی نمایندگان مجلس هم نسبت به آن اعتراض کردند. محمدرضا رضایی کوچی -رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی- اعتراضش را نسبت به این مساله این گونه با ایسنا مطرح کرد: مساله قابل توجه این است که اگر ما می خواهیم بار مسافر را از جاده ها ببریم به سمت قطار طبیعی است که باید برای مردم جاذبه ایجاد نماییم. در گام اول باید از نظر اقتصادی برای مردم به صرفه بوده و مردم شبکه ریلی را ترجیح دهند.

وی اضافه کرد: افزایش قیمت بلیط قطار خودش باعث دفع مسافر از این حوزه و سوق دادن آنان به جاده ها می شود. کمیسیون عمران حتما این مورد را دنبال کرده و از وزارت راه و شهرسازی و راه آهن انتظار داریم نظارت جدی بر قیمت ها داشته و آنها را کنترل کنند.

اما مسؤلان شرکت راه آهن و متولیان حمل و نقل ریلی در اینباره معتقد بودند که قیمتی در زمینه سفرهای ریل افزایش نیافته است و مسافران باید تنها ۲۵ درصد از هزینه بلیت صندلی های خالی در کوپه شان را پرداخت کنند.

محمد رجبی - رئیس انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل ریلی- هم در اینباره به ایسنا اظهار داشت: قیمت بلیت قطار افزایش پیدا نکرده است و پیش از این چنین قانونی وجود داشت که اگر مسافری صندلی خالی را کنارش بخواهد باید صد درصد پول بلیت آنرا پرداخت کند. در شرایط کنونی شیوع کرونا دولت از حوزه ریلی خواست تا قانون ۵۰ درصد را برای پذیرش مسافر در کوپه ها اجرا کنند و در این راستا با عنایت به این که دولت هیچ حمایتی از ما نکرد، درخواست دادیم تا مسافران ۵۰ درصد بلیت صندلی های خالی را پرداخت کند.

وی اضافه کرد: بعد از پیگیری های فراوان مصوب شد تا مردم تنها ۲۵ درصد از این هزینه را پرداخت کنند که البته تنها مسافرانی است که این هزینه هایاضافه برایشان اعمال می شود که در کوپه هایی با صندلی خالی هستند اما خانواده هایی که با هم سفر می کنند می توانند کوپه هایی به اندازه تعداد خودشان تهیه کنند تا مشمول این قانون نشوند.

همچنین سعید رسولی -مدیرعامل شرکت راه آهن - با اشاره به اینکه در روزهای نوروز افزایش قیمتی در قیمت بلیت قطار نداریم، اظهار نمود: تابحال هم افزایش قیمتی بابت بلیت قطار نداشته ایم اما برای صندلی های خالی توانسته ایم از ستاد ملی مقابله با کرونا مجوزی برای دریافت ۲۵ درصد از بهای بلیت را دریافت نماییم در حالیکه پیش از شیوع این ویروس اگر مسافری صندلی خالی را کنارش می خواست باید ۱۰۰ درصد پول آنرا پرداخت می کرد.

مدیرعامل شرکت راه آهن افزود: البته در بین قطارهای مسافری بلیت قطار پنج ستاره با نرخ آزاد و در دامنه ای مشخص فروخته می شود اما قطارهای چهار ستاره و سه ستاره با کیفیت مناسب که افزایش قیمتی نداشته اند و برپایه مصوبه موجود بلیت های خویش را عرضه می کنند، اما امکان دارد قطارهای پنج ستاره در روزهای پیک با استفاده از مجوز قانونی که دارند تا سقف ۳۰ درصد قیمت خویش را افزایش داده باشند. در این صورت مردم شاید تصور کنند که قیمت بلیت قطار افزوده شده است در حالیکه این گونه نیست.

این اظهارات و واکنش ها در حالی صورت گرفته است که به نظر می آید شرکتهای حمل و نقل ریلی به پیشواز رفته اند و زودتر از موعد قیمت بلیت های خویش را در مسیرهای مختلف افزایش داده اند چون که مقایسه قیمت بلیت قطار در ماه های گذشته با روزهای پیش رو اثبات کننده این مدعاست.

یکی از شهروندان قیمت بلیت قطارهای خریداری شده خویش را برای ایسنا ارسال کرد که نشان می داد در اواخر آذر ماه با پرداخت ۱۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان بلیت قطار چهار ستاره غدیر را برای مسیر تهران-مشهد خریداری نموده اما این نرخ برای امروز و روزهای آتی به ۲۴۵ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است، چیزی حدود دو برابر!البته قیمت های بلیت قطار در مسیرهای دیگر هم همین گونه بوده و افزایش یافته است که باید دید این افزایش قیمت با کدام مجوز صورت گرفته است؟

منبع:

1399/12/12
09:59:25
0.0 / 5
716
تگهای خبر: اقتصاد , شركت , قیمت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web