پیشبینی كارشناسان از نرخ ارز در ۱۴۰۰

پیشبینی كارشناسان از نرخ ارز در ۱۴۰۰

به گزارش ایزو وب تعدادی از کارشناسان اقتصادی در نشستی ضمن اینکه به بررسی عوامل موثر بر تحولات و نوسانات بازار ارز در سالهای اخیر پرداختند، پیشبینی خود از نرخ ارز در سال آینده را هم اعلام نمودند.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، امروز دوشنبه نشست موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی با عنوان "چشم انداز نرخ ارز در سال ۱۴۰۰" با حضور معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی و چند تن از پژوهشگران و کارشناسان اقتصادی برگزار شد.
در ابتدای مراسم حسن ولی بیگی_مدیر گروه پژوهش های اقتصاد کلان و آینده پژوهشی موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی اظهار داشت: تحریم ها از عواملی هستند که تأثیر خویش را بر عرضه و تقاضا ارز در طول تاریخ افزایش داده اند. همچنین، محدودیت های نقل و انتقال پول بازار ارز را از سمت عرضه گرفتار مشکل کرده و فشار خویش را بر بازار ارز گذاشته است. شواهد نشان داده است که بحران های ارزی در سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ در تزریق ارز بوده و جهش قیمت را منجر گردیده است.

آزادسازی منابع نوسانات ارزی را کم می کند
وی ادامه داد: در دوره ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ با روی کار آمدن دولت جدید چشم انداز جدید بوجود آمد و درآمدهای نفتی بهود پیدا کرد. همچنین، در این زمان سیاست ثبات در بازار ارز تداوم یافت که منجر به تورم سالانه ۱۰ درصدی در این دوران شد. همچنین، در این دوران با عرضه ارز به بازار تورم را کنترل کردیم و این سیاست ها در سالهای بعد هم ادامه یافت تا اینکه در سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به شدت نرخ ارز جهش پیدا کرد.
این کارشناس اقتصادی افزود: پس از انتخابات آمریکا سیگنال های خوبی به بازار ارز داده شد و آزادسازی منابع ارزی باعث می شود تا نوسانات ارزی رو به پایین داشته باشیم.
در ادامه این نشست کاظم یاوری_ یک استاد دانشگاه اظهار داشت: ارز حالا در اقتصاد کشور یک دارایی است و همانند سایر دارایی ها در پرتفوی مردم جای می گیرد. متاثر از اینکه افراد چگونه دارایی خویش را جابه جا می کنند و در مقابل سایر دارایی ها چه میزان ریسک و بازدهی دارد، قیمت آن تعیین می شود. در کشور ایران یک عاملی که کم کم بنیادی می شود، تنش و شوک است بگونه ای که اقتصاد ایران خالی از شوک روانی نیست و وقتی این امر دائمی شود، مزمن خواهد شد.

کار بانک مرکزی ایران سخت تر از کشورهای دیگر است
وی با اشاره به اینکه کار هیچ بانک مرکزی در دنیا سخت تر از بانک مرکزی ایران نیست، بیان نمود: بانک مرکزی ایران دائم باید شوک مدیریت کند و وقتی نتوانیم این شوک ها را مدیریت نماییم، از نوسانات کوتاه مدت به دراز مدت تبدیل می شوند. لازم به ذکر است که در کشور هم نقدینگی بیش از اندازه افزایش یافته و هم شوک های زیادی به ریال وارد شده است. از سوی دیگر در اقتصاد جهانی تقاضا برای کالاهایمان چون نفت پایین آمده که مجموع این عوامل بر بازار ارز تأثیر گذار است.
در ادامه سحر بشیری_یک پژوهشگر اقتصادی به تاثیرات نرخ ارز بر متغیرهای اقتصادی پرداخت و اظهار داشت: نرخ ارز بر متغیرهای اقتصادی چون تولید و سرمایه گذاری تاثیرات زیادی دارد. نا اطمینانی نرخ ارز، هزینه های تولید را تحت تأثیر قرار می دهد، هزینه تمام شده و تورم را زیاد می کند. از طرفی، بنگاه های اقتصادی هم با ارز مثل دارایی برخورد می کنند که تحت تأثیر نوسانات ارز سرمایه در گردش بنگاه ها کاسته می شود. همچنین، نرخ ارز متغیر پیشران بر قیمت ها است و شاخص قیمت تولید کننده و مصرف کننده را تحت تأثیر قرار می دهد.

بهبود تراز تجاری با افزایش نرخ ارز
وی ادامه داد: بررسی ها نشان داده است که نرخ ارز با قیمت کالاهای با دوام و بی دوام همبستگی شدیدی دارد و با هر ۱۰ درصد افزایش نرخ ارز، رشد ۴.۴ درصدی نرخ تورم را به دنبال دارد. علاوه براین، همزمان با کاهش نرخ ارز، کاهش رشد اقتصادی و رشد منفی صنعت هم رخ می دهد.
بشیری با اشاره به اینکه با افزیش نرخ ارز در سال نسبت کسری تراز تجاری بهبود پیدا کرده است، اظهار داشت: بنابراین، سیاست ارزی در دراز مدت می تواند تراز تجاری ما را بهبود بخشد. تأثیر نااطمینانی های نرخ ارز کل بخش صنعت مبین این است که ارزش افزروده و سرمایه گذاری کل زیر مجموعه های بخش صنعت به جز پتروشیمی گرفتار ضرر شده اند.

سحر بشیری بیان نمود: شرایط سال آینده بسیار نا اطمینان است که بر نرخ ارز بسیار تأثیر می گذارد که عواملی چون صادرات نفت، رشد اقتصادی، کسری بودجه و نرخ بهره بر نرخ ارز تأثیر می گذارد. کسری بودجه دولت از عوامل مهمی تأثیر گذار بر نرخ ارز است. دولت آینده احتمال دارد تا در جهت حیات باردیگر برجام اقداماتی انحام دهد و از فروش نفت کسری بودجه را کنترل کند که نرخ ارز از این طریق با کاهش مواجه می شود.

دو پیشبینی متفاوت از اقتصاد در ۱۴۰۰
وی با اشاره به اینکه برای اقتصاد در سال آینده دو سناریو وجود دارد، اضافه کرد: یکی سناریوی کنترل کرونا و رفع تحریم و دیگری کنترل کرونا و ثبات تحریم ها است. در سناریوی اول با نرخ رشد ۱۰ تا ۱۲ درصدی صادرات، ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد اقتصادی، فروش نفت حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه و تورم ۲۳ تا ۲۷ درصدی و نرخ ارز ۱۷ تا ۲۳ هزار تومان خواهیم داشت. در وضعیت دوم، فروش نفت مثل هم اکنون، نرخ رشد اقتصادی افت ۲ تا ۳ درصدی و نرخ ارز بالای ۳۰ درصد رشد خواهد داشت.
در انتها یاوری_ یک کارشناس اقتصادی دیگر هم درباره چشم انداز نرخ ارز در سال آینده هم اظهار داشت: تا وقتی که بودجه دولت را متکی بر درآمد سال آن بودجه ببندیم، بحران و نوسانات ارزی ادامه پیدا می کند. با عنایت به اقتصاد ایران در حال و گذشته بهترین چشم اندازی که میتوان از نرخ داشت، قیمت ۲۰ تا ۲۵ هزار تومانی برای دلار است. ما نتوانستیم نقدینگی را کنترل نماییم و چشم انداز روشنی هم برای کنترل آن نداریم. با کنترل قیمت ارز امکان دارد قیمت کالاهای واراتی را کنترل نماییم و در این حوزه باید به سمت متغیرهای کلان اقتصادی و هموار کردن اقتصاد جهانی حرکت نماییم.1399/12/11
20:28:09
0.0 / 5
846
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web