دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه خبر داد؛

احتمال كاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه

احتمال كاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه

به گزارش ایزو وب دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه اظهار داشت: تلاشهایی برای اعطای تعدادی از مشوق ها داشته ایم و امیدواریم به زودی این مشوق ها اعلام شود؛نمونه آن می تواند کاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه باشد.



به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، حسن دانایی فر امروز در کنفرانس فرصت های همکاری با سوریه که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، عنوان کرد: روابط بین ایران و سوریه به بیشتر از ۴ دهه می رسد و روابط پیش از انقلاب هم به صورت مشخص و واضحی وجود داشته است. طی سه سال گذشته پس از برگشت آرامش قابل توجه به جامعه سوریه و شروع بازسازی اولیه و فراهم آوردن مقدمات بازسازی بعد از جنگ رسیده ایم بنابراین می توانیم در دو مرحله دراین زمینه اقدام کنیم؛ یکی مرحله سازمان دهی و ساختارسازی و دوم مرحله بهره برداری از ساختارهای درست شده است.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه و عراق اضافه کرد: در طول دو و نیم سال قبل و بعد از سفر معاون اول رئیس جمهوری در سال ۹۷ به سوریه سنگ بنای مرحله سازمان دهی و ساختار سازی در سوریه آغاز شد که همچون آن می توان به شکل گیری اتاق مشترک و تشکیل مرکز تجارت ایرانی ها در سوریه اشاره نمود که این تنها مرکز اتاق بازرگانی خارج از ایران است.

وی افزود: مشابه اتاق بازرگانی یک مرکز برای حضور شرکتهای دانش بنیان هم در سوریه خریداری شده و مبحث حضور مجموعه های خصولتی ما همچون بنیاد مستضعفان هم فراهم گشته است.
اتصال به مرزهای زمینی سوریه از خسروی و مهران
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه اضافه کرد: مبحث حمل و نقل و ترانزیت همیشه جزو دغدغه ها بوده و مورد توجه بوده است و با عنایت به این که عراق دو هفته قبل بحث ترانزیت را ابلاغ نمود بنابراین نوید آن می رود که از دو نقطه خسروی و مهران بتوانیم به مرزهای زمینی سوریه در بوکمال متصل شویم و این مورد هم از نظر سرعت در صادرات و هم از نظر کاهش قیمت وضعیت جدیدی را برای ما به ارمغان دارد.
دانایی فر ضمن اشاره به جلسات مختلف با کشتیرانی اظهار داشت: مقرر شده بیستم هر ماه به صورت منظم یک کشتی صادراتی به سمت سوریه حرکت نماید که بنا به اطلاعات تابحال ۶۰ درصد از ظرفیت نخستین کشتی که مقرر است در ۲۰ اسفند به سمت سوریه حرکت نماید، پر شده است.
دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه عنوان کرد: در زمینه هوایی هم انتقال کالا همواره دغدغه بوده است بنابراین پیرو این مورد از یک شرکت برای افزایش یک پرواز قول گرفته شده که امیدواریم عملیاتی شود.

وی اظهار داشت: این اقدامات نشان داده است که مرحله سازمان دهی را تا حدود زیادی پشت سر گذاشته ایم و زمان آن رسیده که از سازمان دهی استفاده و بهره برداری نماییم تا بتوانیم خلاء و فاصله معنا داری که بین رابطه امنیتی، سیاسی و فرهنگی ما با رابطه اقتصادی در سوریه وجود را دارد را برطرف نماییم.
احتمال کاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با سوریه اضافه کرد: صدمه شناسی روابط ایران و سوریه نشان داده است که عمدتاً روابط ما رابطه دولت با دولت بوده و این نمی تواند پایدار باشد. ما در ستاد اعتقاد داریم که آن چیزی که می تواند سبب جهش، شتاب، ماندگاری و پایداری شود نقش بخش خصوصی است و بنابراین طی دو و نیم سال قبل تمام قد در خدمت بخش خصوصی کوشیده ایم تا آنچه که امکان پذیر است را در خدمت بخش خصوصی قرار دهیم و به بخش خصوصی اصالت دهیم.
دانایی فر اظهار داشت: کشتیرانی، راه ترانزیت و پشتیبانی از شرکت هایی که تمایل به تهاتر دارند در دستور کار ما قرار دارد و بنابراین تلاش هایی را برای اعطای بعضی از مشوق ها داشته ایم و صحبت هایی هم در اینباره با معاون اول رئیس جمهوری، رئیس بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی و وزرای مربوطه بخصوص وزارت صمت و همینطور وزیر راه و شهرسازی انجام شده است که امیدواریم بزودی این مشوق ها اعلام گردد که نمونه آن می تواند کاهش سقف تعهدات ارزی با سوریه باشد.


منبع:

1399/12/11
14:47:23
0.0 / 5
552
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , توسعه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web