نگذارید مرغ از سفره های مردم پر بكشد!

نگذارید مرغ از سفره های مردم پر بكشد!

به گزارش ایزو وب چند هفته ای می شود که مرغ با افزایش قیمت روبرو شده است و علیرغم وعده مسؤلان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت در خصوص ایجاد ثبات در بازار و کاهش قیمت ها، اما به نظر می آید هنوز بازار این کالای پرمصرف به ثبات و آرامش نرسیده است.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا روند افزایشی قیمت مرغ از دیماه سال جاری شروع شد و مرغ تنظیم بازاری ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی را در یک مرحله به ۲۲ تا ۲۳ هزارتومان و در مرحله بعد یعنی اواخر بهمن ماه در سطح خرده فروشی ها به ۲۷ تا ۳۰ هزارتومان رساند. البته مشاهدات میدانی و گزارش های رسیده در هفته های اخیر نشان داده است که در بعضی مغازه های سطح شهر هر کیلو مرغ تا ۳۲ هزارتومان هم به مشتریان عرضه می شود و برخی هم با قطعه بندی کردن تلاش در فروش مرغ دولتی با قیمت های بالاتر دارند. اقدامی که رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی آنرا تخلف دانست و اعلام نمود که سازمان دامپزشکی و ستاد تنظیم بازار برای پیشگیری از سوء استفاده و گرانفروشی، قطعه بندی کردن مرغ را ممنوع کرده است.

اگرچه خیلی از فروشندگان علت افزایش قیمت مرغ را کاهش عرضه مرغ تنظیم بازاری در میدان بهمن (بزرگترین مرکز عرضه مرغ تهران) و خرید مرغ به صورت عمده بیشتر از نرخ مصوب اعلام نمودند اما چندی قبل نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران به ایسنا اظهار داشت که قیمت واقعی مرغ قیمت مصوب تنظیم بازار یعنی ۲۰هزار و۴۰۰ تومان نیست و قیمت واقعی مرغ گرم با عنایت به افزایش مولفه های تولید برپایه آنالیز تشکل ها ۲۴ تا ۲۵هزارتومان می شود و با وجود اینکه تشکل های این بخش درخواست اصلاح قیمت مصوب داشته اند اما هنوز هیچ تغییری صورت نگرفته و این قصور سبب ایجاد نوسانات در تولید خواهد شد.

وی همچین عنوان کرده بود که ستاد تنظیم بازار، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت بایستی پس از افزایش مولفه های تولید مانند ذرت و سویا، جوجه و... اثرات آنرا بر روی قیمت تمام شده تولید بررسی می کردند و قیمت واقعی مرغ برپایه آن تعیین می شد تاهم میل و رغبت به تولید بالا می رفت و هم شاهد این شرایط اعتراضی و دو نرخی در بازار نبودیم. اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

البته در این بین مسائل دیگری هم در مورد افزایش قیمت مرغ مطرح گردیده است. مثلا اینکه تصمیمات جزیره ای و ممنوعیت خروج مرغ از برخی استان ها به این گرانی دامن زده و یا اینکه مردم به علت نگرانی از افزایش مجدد قیمت مرغ دست به احتکار خانگی زده اند!

با این وجود اما از همان روزهای ابتدایی افزایش قیمت مرغ مسؤلان مربوطه مانند همیشه وعده کاهش قیمت و ایجاد ثبات در بازار مرغ را دادند؛ به صورتی که وزیر صمت در ایام پایانی بهمن ماه اعلام نمود با عنایت به نوسانات اخیر در بازار گوشت مرغ، وزارت جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار بیان کرده که ظرف ۳ روز آینده نسبت به عرضه گوشت مرغ در بازار اقدام می کند تا شرایط به حالت عادی بازگردد.

دبیر ستاد تنظیم بازار کشور هم در ایام پایانی بهمن ماه از کافی بودن ذخایر مرغ منجمد در کشور اطلاع داد و اظهار داشت که اختیار عرضه مرغ منجمد به ستاد تنظیم بازار داده شده است و اگر تا آخرهفته قیمت مرغ عادی نشود، از این ذخایر به بازار تزریق خواهد شد. پیشتر هم مدیرعامل شرکت پشیبانی امور دام اعلام نموده بود که این شرکت تا به تعادل رسیدن قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار حضور خواهد داشت و مبادرت به توزیع مرغ وتخم مرغ خواهد نمود.

بعد از آن هم باردیگر دبیر ستاد تنظیم بازار شرایط بازار مرغ و تخم مرغ را مناسب توصیف کرد و اظهار داشت که با عنایت به گزارشات در ارتباط با میزان ورودی مرغ به بازار کشور، در ایام آینده شاهد تعدیل قیمت مرغ خواهیم بود و هماهنگی خوبی بین وزارت صمت و جهاد کشاورزی در زمینه تأمین نهاده برای مرغداران شکل گرفته است و با عنایت به گزارشات وزارت جهاد کشاورزی، هم اکنون مشکلی در تأمین نهاده وجود ندارد و نوسانات اخیر قیمت مرغ به علت اقدامات وزارت جهادکشاورزی در مورد زمینه سازی برای تنظیم بازار موثر این کالا برای ایام نوروز و ماه مبارک رمضان بوده که به صورت موقتی در بعضی استان ها نوسانات افزایش قیمت مرغ شد.

به هر روی علت افزایش قیمت مرغ هرچه که باشد مسؤلان مربوطه در وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صمت نباید تنها به وعده دادن بسنده کنند و باید هرچه زودتر در جهت کاهش قیمت مرغ و ایجاد ثبات در بازار این کالای پرمصرف پروتیینی اقدامات لازم را انجام دهند و اجازه ندهند مرغ هم مانند گوشت قرمز از سبد غذایی برخی خانواده ها برای همیشه پر بکشد!
1399/12/08
12:20:58
0.0 / 5
623
تگهای خبر: آینده , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web