رئیس هیات مدیره انجمن تولیدكنندگان ماشین آلات كشاورزی :

دولت دخالت نكند، قیمت ماشین آلات كشاورزی كاهش پیدا می كند

دولت دخالت نكند، قیمت ماشین آلات كشاورزی كاهش پیدا می كند

به گزارش ایزو وب رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی اظهار داشت: دخالت دولت در سهمیه بندی ماشین آلات کشاورزی، سبب افزایش قیمت می شود.به گزارش ایزو وب به نقل از مهر، حمیدرضا نامی در نشستی خبری با انتقاد از سیاست گذاری های دولت در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی اظهار داشت: صنعت مکانیزاسیون کشاورزی کشور در حال فروپاشی است و اعداد و ارقامی که مسئولان دولتی در رسانه ها اعلام می کنند فقط برای گزارش عملکرد دولتی کاربرد داخلی دارد و آنچه در کف بازار اتفاق می افتد بسیار متفاوت تر است و در این میان صنعتگر و کشاورز در حال از بین رفتن هستند.

وی با اشاره اینکه سیاست گذاری های نادرست دوسال اخیر و دخالتهای غیرقانونی در توزیع و قیمتهای دستوری، شدیداً به صنعت تولید ماشین های کشاورزی کشور لطمه زده است، اضافه کرد: بعنوان مثال در بحث تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی، هدف این بود که این یارانه به سفره مردم برسد اما عملاً به مردم نرسید؛ ساختار دولتی نه هوشمندی ویژه ای برای کنترل و توزیع یارانه و سوبسید دارند و نه از نظر اطمینان از صحت اجرای دقیق سیاست ها و برنامه ها راهکار قابل اتکایی دارند، بنابر شاید بهتر باشد از یارانه هایی که باید به دست مردم برساند و نمی تواند این کار را انجام دهد، صرفنظر و از هدر رفت منابع محدود موجود جلوگیری کرد.

نامی با اشاره به اینکه بعضاً لایه های اجرائی دولت خودرا رقیب بخش خصوصی می دانند، اظهار داشت: برای همین است که ساختار تشکل ها و حتی اتاق تجاری هم آرام آرام شکل دولتی به خود می گیرد.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی اشاره کرد: در این میان مدیران دولتی خودرا موظف به پاسخگویی به مطالبات و سوالات بخش خصوصی و شفاف سازی اقدامات و تصمیمات صورت گرفته خود نمی دانند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه میان گرانفروشی و تورم تفاوت وجود دارد، اظهار داشت: گرانفروشی یعنی اینکه صنعتگر قبلاً به ۱۰ درصد سود در فروش ماشین آلات راضی بوده اما الان بخواهد آنرا با ۳۰ درصد سود عرضه نماید در حالی که باوجود تغییر قیمتها سود صنعت هم از قبل پایین تر آمده. وقتی که مؤلفه های تولید بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش داشته، چه راهکاری وجود دارد که تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی بتوانند با حداقل سود ادامه دهند؟

وی با اعلان اینکه ماشین آلات کشاورزی شامل سه دسته تراکتور، کمباین و سایر ماشین آلات هستند، اضافه کرد: در دو دسته اول که توسط تراکتورسازی ایران و کمباین سازی اراک تولید می شوند، تقریباً با انحصار تولید مواجه هستیم ضمن اینکه آستانه سود شرکت های ما به شدت کاهش یافته و اثر این مساله زمانی مشخص خواهد شد که انحراف سرمایه اتفاق بیفتد و تولیدکنندگان به تولید قطعات خودرو یا کالای دیگر روی آورند که بسیار امر نگران کننده ای است.

نامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی مسئولان به ما بهتان احتکار و گران فروشی وارد کرده اند، اظهار داشت: ما خودمان مواد اولیه تولید را گران می خریم. همین طور کل سهم ماشین آلات در هزینه تولید گندم ۵ درصد است که نسبت به هزینه های دیگر همچون کود و سم رقم خیلی زیادی نیست.

وی ضمن انتقاد از دخالت دولت در توزیع اضافه کرد: صنعتگران با کشاورزان به تعادل و توازن قیمت کالارسیده بودند ولی دخالت مرکز توسعه ماشین های کشاورزی وزارت جهاد و تعیین سهمیه بندی منجر به ایجاد نابسامانی های گسترده در این عرصه شده است.

نامی از انحراف واگذاری ماشین آلات در راه توزیع آگاهی داد و اظهار داشت: این امر منجر به ایجاد فاصله های قیمتی چندین برابر شده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص اینکه آیا مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی خود در این انحراف نقش دارد؟، اظهار داشت: تلفیقی از دلال بخش خصوصی و کارگزار دولتی این کار را انجام می دهند. بدون این کار غیرممکن است که ماشین آلات سر از بازار سیاه در آورند و مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد بستر این انحراف را به وجود آورده و اصرار بر ادامه دارد.

وی با اعلان اینکه در هیچ کجای شرح وظایف مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی قید نشده که این مرکز متولی توزیع و قیمت گذاری است، اظهار داشت: اگر دولت دست از دخالت در این عرصه بردارد قیمت ماشین آلات متعادل می شود حتی تقاضای غیرواقعی خرید و نرخ تراکتور در بازار کاهش خواهد یافت.

رئیس هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات کشاورزی افزود: دخالت دولت دراین زمینه و سهمیه بندی و سایر اقداماتی که انجام می دهد برای ما حدود ۱۰ درصد هزینه دارد که در صورت حذف دخالت دولت، این ۱۰ درصد نیز از بین می رود و قیمتهای ادوات کشاورزی کاهش پیدا می کند.
منبع:

1399/12/05
18:50:47
0.0 / 5
684
تگهای خبر: بازار , تجاری , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web