پژوهشگر اقتصاد مقاومتی تشریح كرد:

چگونه وابستگی به دان مرغ، كمر اقتصاد را می شكند؟!

چگونه وابستگی به دان مرغ، كمر اقتصاد را می شكند؟!

به گزارش ایزو وب قم کارشناس حوزه اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: راه پیشگیری از انزوای اقتصادی کشور، اجرای اقتصاد مقاومتی است.


حجت الاسلام حمزه معلی در گفتگو با ایسنا، بیان نمود: پایه های نظری اقتصاد مقاومتی از نظام اقتصادی اسلام استخراج شده است و با عنایت به شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور نسخه کارآمد و به روز عرضه می دهد. هم اکنون و در ایران دو عامل تحریم ها و فشار اقتصادی از سوی دشمن و آمادگی زیرساخت های به وجود آمده برای جهش اقتصادی، زمینه عرضه نظریه هوشمندانه و پیشرو اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب شده است.
وی اضافه کرد: با عنایت به تبیین و تفسیر مؤلفه های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به دانش بنیانی، درون زایی، برون گرایی، عدالت محوری و مردم بنیانی، این نکته مشخص است که اقتصاد مقاومتی باید علاوه بر خنثی کردن تحریم ها منجر به رشد و پویایی اقتصادی کشور شود.
معلی اجرای کامل مولفه های اقتصاد مقاومتی را وابسته به عوامل مختلفی دانست و صریح کرد: همچون این عوامل همکاری و هماهنگی تمامی بازیگران اقتصادی کشور است به نحوی که این مورد تنها به یک نهاد یا وزارتخانه محدود نشود. عدم هماهنگی میان سیاست ها و دستورالعمل های اجرایی با اصول اقتصاد مقاومتی از چالش های اجرای کامل اقتصاد مقاومتی در کشور است. این مهم سبب می شود تا متولی مستقیم قسمت های مختلف آن مشخص نباشد و در نهایت مدیریت یکپارچه و ارزیابی در اجرای آنها صورت نگیرد.
وی افزود: فعالیتهای پراکنده و غیرمنسجم بازیگران اقتصاد ایران مانند دستگاههای ذیل سه قوه، شرکتهای دولتی و بانکهای دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی مانند شهرداری ها و شرکتهای تابع، سازمان تأمین اجتماعی، بنیاد مستضـعفان، بنیـاد ۱۵ خـرداد و غیره و نهادهای انقلابـی همچون سـتاد اجرایی فرمان امام، بنیادهای تعاون نیروهای مسلح، قرارگاه های سازندگی، شرکتهای ذیل آستان های مقدس و غیره اجرای صحیح سیاست های اقتصاد مقاومتی را گرفتار چالش جدی کرده است.
معلی اظهار نمود: از دیگر عوامل مؤثر می توان به عدم فهم صحیح و درک کامل اقتصاد مقاومتی و عدم اعتقاد برخی مسئولین به کارآیی اقتصادمقاومتی اشاره نمود. این مسائل سبب کژفهمی و فاصله گرفتن از توفیقات و نتایج عمل به این نظریه اقتصادی در کشور شده است.
کارشناس حوزه اقتصاد مقاومتی ضمن اشاره به اینکه سیاست های اجرایی کشور هم باید با مولفه ها و سیاست های اقتصاد مقاومتی سازگاری داشته باشد خاطرنشان کرد: سیاست ها و برنامه های اقتصادی کشور ما بعد از انقلاب احتیاج به تغییر و شروعی باردیگر داشت و در حالیکه شرایط بعد از انقلاب یا بعد از جنگ به لحاظ خواست عمومی و آمادگی ذهنی مردم و مسئولین بهترین زمان برای این تغییر بود، متاسفانه این اتفاق در کشور رخ نداد. ازاین رو برنامه های اقتصادی در کشور همچنان مانند گذشته مبنای نسخه های بانک جهانی و صندوق بین المللی پول ادامه پیدا کرد در حالیکه اقتصاددان های آزاده غربی هم به این روش معترضند و آنرا عامل بدهکاری و پسرفت اقتصادی کشورها دانسته و کشورهایی مانند کره جنوبی عامل موفقیت خویش را فاصله گرفتن از این نسخه ها می دانند.
معلی در ادامه اظهار داشت: تفاوت عمده اقتصاد مقاومتی و اقتصاد متعارف در مردم بنیان بودن آن است. اقتصاد متعارف یک اقتصاد سرمایه محور و سود محور است و متاسفانه در کشور ما هم مؤلفه مردم بنیان بودن از سوی مسئولین به معنای خصوصی سازی گرفته شده است. در حالیکه مردم بنیان بودن به این معناست که اقتصاد با اراده، سرمایه و حضور مردم تحقق پیدا کند. وی افزود: عدم فهم و اجرای صحیح این موضوعات سبب عدم ورود اقتصاد مقاومتی به معیشت و زندگی مردم و در نتیجه مانع لذت بردن آنها از پیشرفت های مختلف کشور در دیگر زمینه ها می شود. در برحه کنونی هم به علت شکست گفتمان تکیه به غرب و مذاکره، زمینه برای تغییر زیرساخت های اقتصادی کشور و استفاده از پتانسیل های موجود و حرکت به سمت اقتصاد بومی و مردمی وجود دارد و باید دید دولتمردان به خصوص دولت جوان انقلابی در آینده چگونه عمل خواهند کرد.
وی وابستگی کشور به کالاهای حیاتی خارجی مانند روغن خام سویا و دانه ذرت دامی، همینطور وابستگی کشور به درآمدهای حاصل از فروش نفت را از صدمه های اقتصاد کشور و مانع ایجاد اقتصاد مقاومتی بیان کرد و اظهار داشت: کشور ما که همواره در معرض تحریم قرار داشته باید با پیشبینی این شرایط تاکنون در بسیاری موارد دیگر به خودکفایی می رسید. همینطور باید با مهندسی تعاملات اقتصادی با کشورهای دیگر به خصوص کشورهای جبهه مقاومت و همسایه زمینه کاهش صدمه پذیری اقتصاد کشور فراهم می گشت.
معلی در پاسخ به اینکه بعضی می گویند اقتصاد مقاومتی به معنای انزوای اقتصادی و دوری گزیدن از دنیا است توضیح داد: اگر می خواهیم به انزوای اقتصادی گرفتار نشویم ناگزیریم قوی شویم. عزم عمومی برای اجرای اقتصاد مقاومتی بطور قطع سبب قوی شدن اقتصاد کشور خواهد شد. اقتصاد مقاومتی علاوه بر کاهش صدمه های تحریم باعث پیشرفت و بالابردن رتبه اقتصاد کشور در جهان می شود؛ در این صورت ضعف اقتصادی کشور که اتفاقا عامل انزوای اقتصادی می باشد برطرف شده و اقتصاد کشور با تأثیرگذاری در مناسبات اقتصادی جهان، حرفی برای گفتن خواهد داشت.
وی اظهار داشت: باآنکه مفهوم اقتصاد مقاومتی بدیع و نو است ولی بعضی از مولفه های آن مدت زمان زیادی است که توسط کشورهای پیشرو در حال اجراست. مثلا تجربه آمریکا در ۱۵۰ سال گذشته نشان میدهد این کشور با ارتقای تولید و صنایع داخلی، توجه به ابداع، فناوری و دانش و همینطور کاهش وابستگی به نفت، توانسته است با قوی کردن اقتصاد خود به کشوری اثرگذار در همه مناسبات جهانی تبدیل گردد.
منبع:

1399/11/30
12:06:13
0.0 / 5
748
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web