یك كارشناس:

فراتورم بازار مسكن ناشی از احتكار است

فراتورم بازار مسكن ناشی از احتكار است

به گزارش ایزو وب یک کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه احتکار زمین و املاک مانع توسعه اقتصادی و اجتماعی شده است اظهار داشت: پیشی گرفتن تقاضا از عرضه در شهرهای بزرگ سبب شده تا قیمت مسکن فراتر از نرخ تورم افزایش پیدا کند.


علی شماعی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: به کارگیری عادلانه زمین و املاک و مدیریت آن در جهت توسعه جهت استفاده همه مردم و نیازمندان یک لزوم اجتناب ناپذیر است. زمین و املاک باید بعنوان یک کالای مصرفی و خدماتی باشد، نه کالای سرمایه ای. در شرایط تورم، قیمت همه کالاها افزایش می یابد و مسکن از این مقوله جدا نیست. ازاین رو بخشی از افزایش قیمت مسکن، ناشی از تورم است. نمی توان انتظار داشت که تورم وجود داشته باشد و قیمت ملک افزایش نیابد.
وی اضافه کرد: آنچه غیر طبیعی است افزایش قیمت فراتر از نرخ تورم است که در زمینه ملک اتفاق افتاده است. دلیل این مسئله پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه بوده است. چنانچه در شهرهای بزرگ، تولید و عرضه مسکن کم بوده اما تقاضاها رشد شتابان داشته اند. در نتیجه تقاضای روز افزون که بیشتر سرمایه گذارانه بوده تا مصرفی و غالب خریداران از جهت نوعی سرمایه گذاری اقدام به خرید ملک کرده اند.
شماعی با اشاره به اینکه یکی از علل سرمایه گذاری در بخش املاک می تواند فاصله میان نرخ سود سپرده بانکی و نرخ تورم باشد اظهار داشت: طبیعی است که در شرایط سود بانکی ۱۰ الی ۲۰ درصد و تورم بیشتر از دو برابر آن هر فرد حساب گری صرفه را در این بیابد موجودی نقد خویش را به سرمایه گذاری مبدل کند که خاطر جمع است و حداقل در حد تورم افزایش قیمت خواهد داشت.
این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: گسترش تقاضای کاذب برای خرید زمین و املاک به دلیل حفظ ارزش اندوخته ها در شرایط تورم افسار گسیخته باعث رواج دلالی زمین و مسکن شده است که باید برای جلوگیری از آن ایجاد بستر های کار و فعالیت و رونق تولید را فراهم می ساختیم.
وی استفاده از زمین و خانه های بدون استفاده را برای بازار مسکن ضروری دانست و اظهار داشت: امروزه در شهرها و روستاها زمین ها و واحدهای خالی و بدون استفاده وجود دارد که با مدیریت مناسب باید در چرخه تولید و بهره برداری قرار گیرند.
شماعی تصریح کرد: عدم وجود حکمرانی خوب سبب شده زمین های زیادی در بخش مرکزی شهرها و بافت های قدیمی و فرسوده روستاها و شهرها بدون استفاده بماند و احتکار شود. باید تمام زمینها و املاک در یک سیستم یکپارچه اطلاعاتی شفاف سازی و با حل مسائل حقوقی آنها به چرخه تولید و بهره برداری وارد شوند. افرادی چندین خانه بدون استفاده و احتکار شده دارند که این سرمایه ها به علت عدم پشتیبانی از تولید و بستر سازی تولید راکد شده و در سیستم دلالی وارد شده اند.
این استاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه شناسایی و پایش دقیق، به روز و مدیریت صحیح در چرخه تولید باید مورد توجه قرارگیرند اضافه کرد: یکی از راههای کنترل این مسئله مالیات بر املاک بیش از اندازه متعارف و بستر سازی و پشتیبانی از تولید است. نارسایی تولید مسکن، عدم تناسب میان عرضه و تقاضای مسکن و افزایش تقاضا نسبت به عرضه بخصوص در شهرهای بزرگ، عدم شفافیت آمار و اطلاعات زمین و املاک، مهم ترین عوامل افزایش قیمت مسکن و هدر رفتن سرمایه ها و مانع توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور است.
وی خاطرنشان کرد: اقتصاد مسکن هم اکنون بیشتر از ۴۰ درصد اقتصاد خانواده و کشور را تشکیل می دهد. بررسی ها و اطلاعات بدست آمده مشخص می کند بیشتر از ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد. همینطور طبق اطلاعات بدست آمده ۱.۳ میلیون خانوار در کشور می باشند که دو خانواده در یک خانه زندگی می کنند و ۲.۱ میلیون خانه هم وجود دارند که تنها چند روز و یا چند ماه از سال مورد استفاده قرار می گیرند. برای حل مسئله مسکن نخستین کار قرار گرفتن واحدهای احتکار شده، خالی و نیمه ساز و زمین های مسکونی بدون کاربری در جرگة استفاده و بهره برداری است.
شماعی با بیان این پیشنهاد که سامانه ملی و جامع اطلاعات زمین و مسکن برای ایجاد شفافیت ایجاد شود اظهار داشت: دولتها و مدیران کشور با وعده دادن و کم کاری و ناکارآمدی در چند دهه اخیر باعث رواج اقتصاد دلالی و سوداگری بازار مسکن شده اند. مسکن را به شدت به کالای سرمایه ای تبدیل نموده و دلالان این نیاز ضروری مردم را به یکی از چالش های خانواده و اوضاع اجتماعی و اقتصادی کشور تبدیل نموده اند.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
بنابراین گزارش، دی سال جاری متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در دیماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان داده است.
منبع:

1399/11/26
23:05:16
0.0 / 5
897
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web