در نامه به وزیر نفت؛

توانگر: وزارت نفت جزئیات اطلاعات تولید گاز پارس جنوبی را ارائه كند

توانگر: وزارت نفت جزئیات اطلاعات تولید گاز پارس جنوبی را ارائه كند

رئیس کمیته اقتصاد انرژی مجلس در نامه ای به وزیر نفت خواهان دریافت جزئیات اطلاعات تولید گاز پارس جنوبی و جزئیات اقدامات وزارت نفت طی ۷ سال و نیم گذشته برای جبران افت فشار گاز این مخزن بوسیله راه اندازی سکوی تقویت فشار شد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، در نامه مجتبی توانگر خطاب به وزیر نفت آمده است:
«بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای بیژن نامدار زنگنه
وزیر محترم نفت
سلام علیکم
همانطور که مستحضر هستید بتازگی با وجود افزایش تولید گاز از میدان مشترک گازی پارس جنوبی، برای اولین بار در کشور در فصل زمستان با چالش حوزه برق و البته گاز روبرو بوده ایم به نحوی که در سردترین روزهای سال شاهد خاموشی برق دستوری به سبب محدودیت گازرسانی به نیروگاه های کشور بودیم. علت این محدودیت این گازرسانی از طرف مقامات وزارت نفت، مصرف بالای گاز توسط بخش خانگی عنوان شده است. بمنظور بررسی کارشناسانه و دقیق درخواست می شود جزئیات اقدامات این وزارت خانه در امتداد سیاست گذاری برای مدیریت مصرف انرژی کشور در قالب استفاده از ابزار تعرفه ای یا فعال کردن سیاست های مدیریت مصرف انرژی در قوانین ملی ساختمان و سایر اقدامات در این راستا، ارائه بفرمایید.
از سویی دیگر در امتداد اجرای توسعه متوازن در صنعت گاز کشور، جزئیات اقدامات در زمینه افزایش ظرفیت تولید گاز از سایر میادین گازی کشور به جز میدان گازی پارس جنوبی اعلام کنید.
همانطور که می دانید از تعداد ۳۷ میدان گازی کشف شده در ایران حدود ۷۷ درصد آنها توسعه نیافته است.
نکته دیگر آخرین اقدامات این وزارت خانه برای واردات مجدد گاز از ترکمنستان بعنوان گازی ارزان که می تواند سبد تامین گاز کشور را متنوع کند با جزئیات بفرمایید.
بدیهی است که توسعه مفهومی کلان و زنجیره ای است. بدین سبب نمی توان افزایش تولید گاز به تنهایی را بعنوان توسعه پایدار معرفی نمود. هر چند افزایش تولید از میادین مشترک نفت و گاز کشور در اولویت است. بدین سبب حلقه بعدی تکمیل فازهای پارس جنوبی، تقویت فشار این مخزن است که اقدامات آن زمان بر و طولانی مدت محسوب می شود. تقاضا می شود جزئیات اقدامات این وزارت خانه بطور خاص درباره ساخت سکوهای تقویت فشار و سیاست گذاری برای ساخت یا واردات کمپرسور را بفرمایید.
جزئیات اقدامات شرکت نفت و گاز پارس بعنوان بهره بردار پارس جنوبی برای حفر چاه هایی در اطراف این مخزن و فازهای مختلف در امتداد تقویت فشار و همین طور اسیدکاری چاه ها نیز می تواند بررسی شود. ساخت سکو برای تجهیزات مورد نیاز تقویت فشار فازهای مختلف و همین طور ساخت یا واردات کمپرسور، زمان بر است و با توجه به این که برمبنای گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس افت تولید گاز از مخزن پارس جنوبی از سال ۱۴۰۶ با رقم حدودی ۲۸ میلیون مترمکعب شروع می شود، سرعت بخشی به اقدامات لازم دراین زمینه ضروری می باشد.
تقاضا می شود جزئیات تولید گاز به تفکیک فازها و چاه های آنرا اعلام بفرمایید.
علت افت تولید حدود ۲۰ میلیون مترمکعبی فاز ۱۵ در روز ۲۹ دی ماه سال جاری چه بوده است؟ البته کاهش تولید گاز در فازهای ۱۳ و ۲۴ نیز در روز مذکور نیز به چشم می خورد. با در نظر گرفتن اظهارنظر مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در خصوص اینکه چاه های توصیفی در فازهای پارس جنوبی حفر می شود، بدین سبب می توان تصور کرد که از آبده بودن لایه گازی فاز C۱۲ نیز باخبر بوده اند. علت حفر این چاه با هزینه حدود چند میلیون دلاری چه بوده است؟
بخش عمده سبد گازی کشور بوسیله پارس جنوبی تامین می شود. از طرفی زیر ساخت بخش خانگی، تجاری، صنعتی و کشاورزی کشور تحت پوشش گاز است. بدین سان هرگونه لطمه یا خلل احتمالی به میدان گازی پارس جنوبی می تواند تمامی این بخش ها را حتی زمین گیر کند، بدین سبب تمرکز بالا روی این میدان هر چند مفید از منظر افزایش تولید مخزنی مشترک است، اما تهدید جدی نیز می تواند به شمار رود.
جزئیات اقدامات وزارت نفت در امتداد متنوع سازی سبد مصرف انرژی کشور و توسعه سایر میدان ها و پتانسیل های انرژی کشور با هدف کاهش تمرکز صرف بر پارس جنوبی چه بوده است؟
خواهشمند است در پاسخ به سوالات مذکور دستور تسریع بفرمایید.»1399/11/14
02:24:11
0.0 / 5
629
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web