در دیدار معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با وزیر نیروی ایران؛

باكو از تشكیل كارگروه مشترك كشورهای منطقه حوضه ارس استقبال كرد

باكو از تشكیل كارگروه مشترك كشورهای منطقه حوضه ارس استقبال كرد

ایزو وب: معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان از پیشنهاد وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تشکیل کارگروه مشترک کشورهای منطقه حوضه آبریز ارس استقبال کرد.


به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت نیرو، رضا اردکانیان، در حاشیه کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و آذربایجان در دیدار شاهین مصطفی یف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان، با اشاره به سابقه ۵۰ ساله کشورهای منطقه حوضه آبریز مشترک ارس، پیشنهاد نمود کارگروه مشترک این حوضه آبریز با همکاری کشورهای اطراف این رودخانه شامل ایران، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه تشکیل گردد که طرف آذربایجانی از این پیشنهاد استقبال کرد. قرار شد با تشکیل این کارگروه و با حضور کشورهای منطقه، همکاری ها به صورت رسمی در زمینه بهره برداری مشترک از این حوضه آبریز به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. در این دیدار، وزیر نیرو با اشاره به اتخاذ تصمیمات خوب در مسافرت پیشین معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان به تهران در روز ۲۲ دسامبر اظهار داشت: پروتکل مربوط به کمیته فنی مشترک، گام بلندی برای تسریع در اجرای پروژه خداآفرین- قیزقلعه سی بود. وی به تماسهای مکرر خود با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به دنبال این سفر اشاره نمود و اضافه کرد: خوشبختانه به درخواست های وزیر انرژی جمهوری آذربایجان در جهت اجرای پروتکل، پاسخ مثبت داده شد. متقابلاً ما هم در جهت اجرای پروتکل ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ چند درخواست مشخص داشتیم که امیدواریم سریع تر اجرا شود. وزیر نیرو، یکی از این درخواست ها را معرفی کارفرمای تکمیل پروژه از سمت آذربایجان عنوان نمود و اضافه کرد: امید است این کار هرچه سریعتر انجام و بطور رسمی و کتبی به ما ابلاغ شود. تعیین خسارت های احتمالی به جاده و دکل برق و روش جبران آن برمبنای پروتکل، درخواست دیگر ما است که امید است زودتر صورت گیرد. البته بندهای دیگری هم در پروتکل ۲۲ دسامبر وجود دارد که خوشبختانه امروز هم مورد بحث قرار گرفت. درخواست من بطور کلی این است که سریع تر قدم های اجرائی برای عملیاتی کردن پروتکل ۲۲ دسامبر برداشته شود. اردکانیان گفت: درباب برق هم، انتظار می رود اطلاعات لازم تکمیلی از سمت جمهوری آذربایجان برای پروژه سنکرون کردن سیستم برق بین ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه دریافت شود و این داده ها در اختیار مهندسی مشاور ایرانی که برای این کار انتخاب شده قرار داده شود. این اطلاعات هنوز تحویل نشده و خیلی مسئله تعیین کننده ای است؛ چونکه فرصت ما برای اجرائی کردن پروژه در دولت حاضر رو به پایان است و بیش از این نباید کار با تأخیر مواجه شود. این مقام مسئول اظهار داشت: امروز هم در سند کمیسیون مشترک موارد کمک کننده ای در هر دو موضوع آب و برق بین معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و وزیر اقتصاد و دارایی ایران مورد توافق قرار گرفت.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان: روابط اقتصادی ایران و آذربایجان اهمیت بالایی دارد

نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز با پیگیری توافقات دیدار گذشته دو طرف بر اهمیت روابط اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان تاکید نمود. شاهین مصطفی یف، با اشاره به توافق های دیدار گذشته درباب سدهای خداآفرین و قیزقلعه سی اظهار نمود: در روز ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ دو کشور کار بزرگی را انجام دادند و به توافقات مهمی رسیدند. وی همین طور به شیوع ویروس کرونا در جهان اشاره نمود و افزود: با وجود این، جمهوری آذربایجان با هیأتی ۱۴ نفره به کشور ایران سفر کرده تا نشان دهد روابط دو کشور چقدر دارای اهمیت است. معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان روابط دو کشور در سالهای گذشته را اشاره کرد و اظهار داشت: با نگاه به شاخص ها و نمودارها، همکاری دو کشور در زمینه های مختلف همچون حمل و نقل، انرژی و دیگر زمینه ها توسعه یافته و نسبت به گذشته بیشتر شده است. این مقام مسئول با اشاره به چهاردهمین اجلاس مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و آذربایجان و امضای یادداشت تفاهم بین دو طرف اشاره کرد: امروز روز موفقیت آمیزی برای ما بود چونکه با وزیر اقتصاد و رئیس ایرانی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی به توافقات جدیدی رسیدیم و موانع و مشکلات موجود بر سر راه برطرف شد. در توافقات این سند برخی موارد مربوط به تقویت همکاریهای انرژی همچون آب و برق می پردازد و امیدوارم این نکات عاملی برای همکاریهای بیشتر دو کشور باشد. رئیس آذربایجانی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در خاتمه بر پیگیری موارد توافقات دیدار گذشته دو طرف در ۲۲ دسامبر تاکید نمود.


منبع:

1399/11/01
22:46:35
0.0 / 5
1048
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web