مزایا و معایب بانكداری الكترونیك در بحران كرونا

مزایا و معایب بانكداری الكترونیك در بحران كرونا

به گزارش ایزو وب خراسان رضوی به علت کنترل بیماری همه گیر کووید-۱۹ خیلی از شعب بانک ها نیمه تعطیل شدند و خیلی از افراد برای انجام امور بانکی خود به فناوری های نوین روی آوردند.


به نقل از نیوز، با در نظر گرفتن نتایج کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خدمات بانکداری الکترونیکی و هوش مصنوعی سبب می شود تا با بهبود کیفیت خدمات بانکی، تجربه مشتری در بانکداری از راه دور هموارتر شود. باآنکه شعب بانک ها کماکان بسته می شوند و دسترسی به پول نقد را دشوارتر می کنند، اما دیدن آینده بانکداری که با نیازهای دولت و جوامع سازگار باشد، بسیار دلگرم کننده است.
خودپردازها
هم اکنون، به علت کاهش عرضه خدمات حضوری در شعب بانکی اروپا شاهد افزایش خودپردازهای بانکی (ATM) هستیم و برخی دولت های اروپایی هم قصد دارند هزینه های مورداستفاده در صنعت بانکداری را از راه فناوری ابر (Cloud)، ادغام سایر خدمات و سرمایه گذاری کاهش دهند. به علت این که میزان مالیات بر مبنای منطقه شعبه بانکی و دستگاههای خودپرداز متفاوت می باشد، برخی بانک ها امکان دارد برای کمک به حل این مسائل احتیاج به سرمایه گذاری بیشتر در فناوری خودپرداز احساس کنند و حتی اگر این روش لزوما به معنای کاهش هزینه ها نباشد، هدف کلی آن بهبودی اقتصادی از راه خودپردازها خواهد بود که از اهداف ایجاد چنین سیستمی بیان شده است.
ظهور هوش مصنوعی
موسسات مالی در جستجوی روش های جدیدی جهت استفاده از هوش مصنوعی در سرمایه گذاری های تجاری خود هستند. به طورکلی از هوش مصنوعی برای انجام فرایندهای قابل تکرار و قابل پیشبینی استفاده می شود و احتیاج به پول نقد را در مواقع ضروری برآورد می کند. علاوه بر این، ازآنجاکه استفاده از ابزارهای پیشبینی کننده سبب صرفه جویی در وقت و هزینه می شود می توان با مهندسی این موارد خرابی زمان استفاده از تجهیزات را هم پیشبینی و از هرگونه زیان جلوگیری کرد. یکی دیگر از کاربردهای ابتکاری هوش مصنوعی که در سال ۲۰۲۱ مشاهده خواهد شد، کاربرد تشخیص چهره بعنوان روشی برای رمزگشایی احساسات مشتریان و تأثیر آن در زمان انجام خدمات بانکی با فرض اولویت با مشتری، خواهد بود.
تلفن بانک
سیستم عامل های دیجیتال، غیرقابل اعتماد هستند چونکه امکان دارد اختلالات فنی در آنها رخ دهد؛ بنابراین، بانک ها باید موارد مختلفی را در بانکداری الکترونیک درنظر بگیرند. یکی از گزینه های مناسب تلفن بانک است، چونکه در صورت شکست همه مسیرها راه نجات خواهد بود، بااین حال بانک ها تنها نباید به این مورد اکتفا کنند چونکه مشتریان مختلف روش های مختلف ارتباطی را ترجیح می دهند. البته با این روش تعاملات چهره به چهره مشتری و خدمات حضوری بانکی تحت تأثیر قرار می گیرد و درنهایت می تواند منجر به از دست دادن مشتری شود بنابراین بانک ها باید ارزش هر کانال و نحوه استفاده از آنرا توسط مشتریان ارزیابی کنند.


معایب بانکداری آنلاین
در دوران همه گیری، بانکداری آنلاین از راه کامپیوتر های شخصی و برنامه های تلفن همراه سبب راحتی و دسترسی بانکی در ۲۴ ساعت شبانه روز شده است. بااین حال، برخی موارد منفی در بانکداری آنلاین وجود دارد. باآنکه این معایب امکان دارد شما را از استفاده از خدمات آنلاین بازدارد، اما با وجود نگرانی های کنونی استفاده از آن در اولویت قرار گرفته است.
توقف در خدمات و فناوری
هر زمان که ما از کامپیوتر یا خدمات اینترنتی استفاده می نماییم، در معرض پایداری و کارایی سیستم هستیم. اگر سرویس اینترنت برای مدتی آهسته یا کاملا خاموش باشد، توانایی دسترسی آنلاین به حساب ها تحت تأثیر قرار خواهد گرفت یا اگر سرورهای بانک به علت تعمیر و یا خرابی به صورت موقت در دسترس نباشند، نمی توانید به صورت آنلاین یا از راه تلفن همراه به اطلاعات بانکی خود دسترسی پیدا کنید.
نگرانی های امنیتی و سرقت هویت
به طورکلی، سایت های بانکی آنلاین و برنامه های تلفن همراه بگونه ای طراحی شده اند که ایمن باشند و بانک ها به صورت مستمر پروتکل های امنیتی به روز را اجرا می کنند. بااین حال، هیچ سیستمی کاملا بی خطر نیست و امکان دارد که حساب ها هک شوند؛ ازاین رو درحالی که می توانید با اطمینان از بانکداری همراه یا آنلاین استفاده کنید، مراقب باشید از شبکه هایی که ایمن نیستند، استفاده نکنید و مراقب تغییر رمزهای عبور و محافظت از اطلاعات ورود خود باشید.
راحت اما نه همیشه سریع
باآنکه امکان دارد زمان کمی برای واریز چک از راه برنامه تلفن همراه لازم باشد، اما شما همچنان باید منتظر دسترسی به حساب خود باشید. بانکداری آنلاین ازنظر میزان صرفه جویی در رفت و آمد به بانک یا انتظار در صف راحت باشد اما همه سپرده ها بررسی می شوند و طبق سیاست بانک امکان دارد مدت زمانی در مراحل واریز و برداشت وقفه ایجاد شود.
فقدان رابطه با بانکدار
در بیشتر موارد امکان دارد بتوانید نیازهای عمومی بانکی خویش را برطرف کنید و سایت های بانکی آنلاین هم دارای دپارتمان خدمات مشتری هستند اما شما اغلب باید کار بانکی خویش را از راه تلفن انجام دهید و پیش از صحبت با کسی که هیچ شناختی از نیازهای شما یا سابقه بانکی شما ندارد، در انتظار بمانید. در مقابل، یک بانکدار محلی انگیزه دارد که به مشتریان خود خدمت کند و روابط بین خود و مشتری را تقویت کند.
دامنه محدود خدمات
باآنکه می توانید کارهای زیادی را با یک حساب بانکی آنلاین انجام دهید، مانند سپرده گذاری، موجودی چک و پرداخت قبض، اما محدودیت در انواع خدمات دسترسی وجود دارد. امکان دارد برای افتتاح حساب جدید یا درخواست وام یا رهن درخواست اولیه از این طریق عرضه دهید، اما در بیشتر موارد برای امضاء فرم ها و عرضه اسناد هویتی و یا در صورت احتیاج به پول نقد باید به شعبه بانک یا خودپرداز نزدیک رجوع کنید.
مزایای بانکداری آنلاین
باز کردن یک حساب آنلاین ساده و کار با آن آسان است. به سادگی می توانید قبض های خویش را پرداخت کرده و وجوه خویش را بین حساب ها منتقل کنید. برای پرداخت قبض ها نیازی نیست که در صف بایستید همینطور لازم نیست رسید کلیه صورتحساب های خویش را نگه دارید، چونکه با بانکداری آنلاین می توانید معاملات خویش را به سادگی مشاهده کنید. همیشه در دسترس می باشد و شما می توانید وظایف خویش را از هرکجا و در هر زمان انجام دهید، حتی زمانی که بانک تعطیل می باشد. تنها چیزی که باید در اختیار داشته باشید اتصال به اینترنت فعال است. بانکداری آنلاین سریع و کارآمد است و وجوه از یک حساب به حساب دیگر خیلی سریع منتقل می شوند. همینطور می توانید از راه بانکداری اینترنتی چندین حساب را به سادگی مدیریت کنید. شما می توانید همیشه معاملات و مانده حساب خویش را مشاهده کنید. همینطور می توانید از هرگونه تهدیدی پیش از اینکه صدمه جدی به حساب شما وارد شود، آگاه شوید.
بانکداری آنلاین در جهان
در نروژ میزان استفاده از خدمات بانکداری آنلاین ۹۲ درصد است، بعدازآن دانمارک با ۹۰ درصد و فنلاند با ۸۷ درصد قرار گرفتند. به ترتیب سوئد با ۸۶ درصد، انگلستان با ۶۸ درصد، ایالات متحده با ۶۷ درصد، هند با ۵۱ درصد، چین با ۴۲ درصد، یونان با ۲۵ درصد و بلغارستان با ۵ درصد در مقام های بعد قرار دارند.
منابع

smallbusiness.chron.com

toughnickel.com

thefintechtimes.com1399/10/23
12:11:12
5.0 / 5
1164
تگهای خبر: آنلاین , آینده , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web