یك تولیدكننده:

بازار محصولات پروتئینی با مصوبه و دستور مدیریت نمی گردد

بازار محصولات پروتئینی با مصوبه و دستور مدیریت نمی گردد

به گزارش ایزو وب مرکزی مدیرعامل یک شرکت تولید لبنیات در اراک اظهار داشت: با مصوبه و دستور نمی توان بازار محصولات پروتئینی و قیمت های آنرا مدیریت کرد چونکه قیمت ها متاثر از عرضه و تقاضاست.


حامد امینی در گفت و گو با ایسنا، درباب وضعیت تولید و قیمت لبنیات با اعلان اینکه صنایع غذایی کشور متاثر از نرخ دلار است، اضافه کرد: صنایع غذایی کشور همچون صنعت لبنیات ارتباط مستقیمی با نرخ ترجیحی ارز ۴۲۰۰ تومانی دارد و متاسفانه این امر ایرادات و مشکلاتی را رقم زده است.
وی اشاره کرد: برنامه ریزی و مدیریت جامعی درباب تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و ورود نهاده های دامی و تبدیل آن به پروتئین مانند مرغ، گوشت و شیرخام از طرف وزارت جهاد کشاورزی وجود ندارد و ساماندهی درستی در این عرصه صورت نگرفته و انتقادات شدیدی نسبت به این اوضاع مطرح است.
امینی با اعلان اینکه سالانه بین ۴ تا ۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده های دامی تخصیص می یابد تا مردم پروتئین ارزان مصرف کنند، اظهار داشت: هم اکنون مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تومانی با ارز آزاد که مبلغی بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است را دولت متقبل شده و یارانه پرداخت می شود تا مردم پروتئین ارزان در اختیار داشته باشند، اما در حقیقت این هدف در وضعیت موجود محقق نشده است.
وی اشاره کرد: هر کیلوگرم شیر خام امروز به قیمت ۵ هزار تومان از دامدار خریداری می شود و وضعیت گوشت و تخم مرغ هم که مشخص است، درخواست فعالان صنعت لبنیات این است که اگر مقرر است مدیریتی اعمال نشود، ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف نمایند و هزینه نابجا روی دوش کشور گذاشته نشود و یارانه مستقیم به مردم داده شود.
مدیرعامل شرکت صلا با اشاره به اینکه در وضعیت کنونی این یارانه درگیر رانت شده است، اظهار داشت: گروهی در حال استفاده از این رانت هستند و به دولت هم اجازه نمی دهند که تصمیم درست بگیرد. دولت قیمت هر کیلوگرم شیر خام را ۴۱۵۰ تومان مصوب می کند، اما امروز کیلویی ۵ هزار تومان خریداری می نماییم و این شرایط و قیمت گذاری در حقیقت متاثر از بازار است نه تصمیمات دولت و ستاد تنظیم بازار کشور.
وی اشاره کرد: متاسفانه عملکرد و قیمت گذاری ستاد تنظیم بازار تاثیر آنچنانی بر کاهش و کنترل قیمت ها ندارد چونکه بازار متاثر از عرضه و تقاضاست و اگر عرضه زیاد شود اساسا کاهش قیمت خواهیم داشت در غیر این صورت حوزه پروتئین کشور با دستور و جلسه مدیریت نمی گردد.
امینی درباب افزایش قیمت لبنیات بیان کرد: شرکت صلا تحت نظارت سازمان تعزیرات قرار دارد و طبق مصوبات ستاد تنظیم بازار قیمت ها افزایش یافته است.
منبع:

1399/10/22
13:38:15
0.0 / 5
1033
تگهای خبر: بازار , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web