پروژه انرژی كه ترامپ نتوانست متوقف نماید

پروژه انرژی كه ترامپ نتوانست متوقف نماید

روسیه احیانا موفق خواهد شد جدید ترین تحریمهای آمریكا ضد پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ را دور زده و این خط لوله را تكمیل كند.به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، شرکت گازپروم که مالک این خط لوله است، اعلام نموده که در حال بررسی گزینه هایی برای تکمیل کار ساخت این پروژه است که یک سال پیش بدنبال تحریمهای آمریکا متوقف گردید. این شرکت روسی همینطور در حال بررسی گزینه هایی برای غلبه بر دور جدید تحریمهایی است که مقرر است ظرف دو تا سه هفته آینده ضد این پروژه در کنگره آمریکا تصویب شود.

پروژه ۹.۵ میلیارد یورویی خط لوله نورد استریم ۲، عامل شکاف بزرگ در روابط ترانس آتلانتیک بوده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از اروپا خواسته است وابستگی به واردات گاز روسیه را کم کند. شرکتهای آلمانی و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان مخالف دخالت آمریکا هستند و شرکتهای غربی زمانی که جریان گاز در این خط لوله آغاز شود، از فعالیت نورد استریم ۲ سود خواهند برد.

راینر سیل، مدیراجرایی شرکت نفتی اتریشی OMV AG که جزء حامیان غربی این خط لوله است، اظهار کرده که کار راه اندازی لوله ها ازسرگرفته خواهند شد و ساخت این پروژه تکمیل می شود. وی اظهار داشت: ما متقاعد شده ایم که این پروژه ضروریست.

اما نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا به دنبال تصویب قانونی تا قبل از آخر سال ۲۰۲۰ هستند که تحریمها ضد نورد استریم ۲ را تشدید می کند. جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا با مخالفت با نورد استریم ۲ به ترامپ پیوسته و امید اندکی درباره رفع ضدیت با این پروژه بعد از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا در ژانویه باقی گذاشته است.

این امر گازپروم را با سه مشکل حل نشده قبل از ازسرگیری کار ساخت پروژه روبرو می کند. نخست این که باید کشتی برای کار راه اندازی لوله ها در بستر دریا پیدا کند، سپس بیمه برای این پروژه دریافت کند و مجوزی بگیرد که کار انجام شده ایمن و مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپا بوده است. گازپروم و دولت روسیه روی این سه مبحث کار می کنند.

کاتژا یافیماوا، یکی از محققان ارشد موسسه مطالعات انرژی آکسفورد اعتقاد دارد تکمیل ساخت نورد استریم ۲ تا تابستان سال ۲۰۲۱ و دریافت مجوزهای لازم برای آغاز صادرات گاز از این خط لوله در زمستان، همچنان امکان دارد. تحریمهای بیشتر امکان دارد مدت زمان تکمیل این پروژه را طولانی کند اما وی پیش بینی نمود گازپروم در نهایت راهکارهایی برای رفع موانع پیش رو پیدا خواهد نمود و آمریکا باید دریابد که نمی تواند این اقدام را متوقف نماید.

چه کسانی به گاز روسیه وابسته هستند؟

نشانه هایی از کمک دولت مرکل برای هماهنگ کردن واکنش کشورهای اتحادیه اروپا به تحریمهای آمریکا وجود دارد و قانونگذاران آلمانی به گروههای صنعتی پیوسته و به رفتار مقامات آمریکایی که از اختیارات قانونی شان فراتر رفته اند، اعتراض کرده اند. گروه لابی صنعتی بی دی آی آلمان از مداخله آمریکا انتقاد و اعلام نموده که مداخلات واشنگتن سبب صدمه اقتصادی قابل توجهی خواهد شد و همینطور حاکمیت آلمان و اتحادیه اروپا را تضعیف می کند.

دسامبر گذشته که تنها چند هفته به تکمیل ساخت خطوط لوله نورد استریم ۲ به طول ۱۲۳۰ کیلومتر مانده بود، دولت آمریکا شرکتهایی که در ساخت این پروژه مشارکت دارند را هدف تحریم قرار داد. در نتیجه شرکت سوییسی Allseas Group کشتی مخصوص راه اندازی لوله خویش را از این پروژه خارج کرد و ۱۶۰ کیلومتر دیگر از لوله هایی که باید در بستر دریای بالتیک راه اندازی می شدند، باقی ماند.

بزرگترین سوال این است که آیا گازپروم کشتی برای آخر کار ساخت پروژه پیدا کرده است. این شرکت اوایل سال جاری کشتی آکادمیک چرسکی را خریداری و به منطقه آورد. این کشتی مدام در دریای بالتیک سفر کرده است و امکان دارد منتظر آرام شدن شرایط آب و هوایی برای ازسرگیری کار در فصل بهار باشد.

دور دیگر تحریمهای آمریکا مانع از بیمه کردن نورد استریم ۲ توسط شرکتهایی می شود که به سیستم مالی آمریکا دسترسی دارند. این مساله به شرکت بیمه زوریخ لطمه خواهد زد. به علت بزرگی این پروژه، احیانا نورد استریم ۲ به یک بیمه کننده اتکایی برای کمک به پوشش هزینه ها نیاز خواهد داشت. تحریمهای آمریکا امکان دارد نورد استریم ۲ را ناچار کند همه این خدمات را در روسیه و احیانا از راه نهادهای دولتی تأمین کند. یک گزینه احتمالی شرکت بیمه اتکایی ملی روسیه است که از جانب دولت برای مقابله با ریسک تحریمها بوجود آمده است. هیچ محدودیتی درباره ملیت شرکت بیمه کننده برای این پروژه وجود ندارد.

گواهی تایید هم مبحث دیگری است که حل آن زمان می برد. شرکت "دت نورسک وریتاس هولدینگ" نروژ که ایمنی و یکپارچگی خط لوله را بررسی می کند، در آستانه تصمیم آمریکا برای اعلام تحریمهای جدید اعلام نمود از کار برای پروژه نورد استریم ۲ کنار می کشد. آژانس انرژی دانمارک اعلام نموده که نورد استریم ۲ می تواند از هر شرکتی برای عمل به این اجبار استفاده نماید که به معنای امکان ورود یک شرکت روسی در این حوزه می باشد. اگر تحریمهای آمریکا شامل این بخش شود، شرکت گازپروم برای گواهی تایید می تواند از یک نهاد دولتی استفاده نماید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تابحال هیچ کدام از ۹ حامی مالی نورد استریم ۲ با وجود عصبانیت فزاینده آمریکا از این پروژه کنار نکشیده اند. شرکت OMV به همراه رویال داچ شل، یونی پر، انژی و وینترشال به فاینانس این پروژه کمک کرده اند. جودیت هارتمان، مدیرمالی انژی ابراز امیدواری کرده که نورد استریم ۲ تکمیل شود.

منبع:

1399/09/09
11:54:09
5.0 / 5
1229
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , خدمات , سود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web