مبحث نگهداری ساختمان ها از سال ۱۴۰۱ اجرایی می شود

دنیا نسل ششم ساختمان ها را می سازد، ما نسل سوم می سازیم

دنیا نسل ششم ساختمان ها را می سازد، ما نسل سوم می سازیم

به گزارش ایزو وب رئیس سازمان نظام مهندسی با اعلان اینكه دنیا الان نسل ششم ساختمان ها را می سازد و ما در نسل سوم هستیم، اظهار داشت: الان كمتر از پنج درصد ساختمان ها به روش صنعتی ایجاد می شود. همین طور طبق اعلام رئیس ستاد اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، از سال 1401 مبحث 22 مقررات ملی ساختمان كه مربوط به نگهداری بناهاست برای ساختمان های با اولویت یك اجرا می گردد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، احمد خرم در نشست خبری با عنوان مراقبت و نگهداری ساختمان ها اظهار نمود: حداقل ۴۰ درصد ساختمانها باید به روش صنعتی ساخته شود که الان در کشور ما این رقم زیر پنج درصد است. ما ۲۵ تا ۲۸ میلیون ساختمان داریم که حدود ۱۰ میلیون آن آپارتمان است. طی دو برنامه با نقشه راهی که تهیه کرده ایم و برنامه ای که در ستاد تهیه شده که مورد تایید وزارتخانه هم است انگیزه پیدا کردیم که ستاد صنعتی سازی و هوشمندسازی ساختمان سبز را به سرعت عملیاتی نماییم.
هر ۵۰ آپارتمان یک مدیر نگهداری نیاز دارد
وی ادامه داد: الان در دنیا نسل ششم ساختمانها در حال راه اندازی است و ما در نسل سوم هستیم که باید این فاصله را با شتاب پر نماییم. این اتفاق نمی افتد مگر اینکه همه دستگاهها هم عرض پیش بروند.
بگفته خرم، هر ۵۰ آپارتمان یک مدیر لازم دارد. بدین سبب ۱۰ میلیون آپارتمان در کشور ۲۰۰ هزار مهندس می خواهد. از سال آینده این هدف را شروع نماییم که دو تا سه سال طول می کشد و سپس کارها پیش خواهد رفت. ۲۰۰ هزار شغل برای مهندسان یک تحول برای اشتغال فارغ التحصیلان است. اگر با همین شتابی که در این چهار ماه پیش آمدیم و اعتماد و حمایتی که وزارتخانه داشته است به اهداف مدنظر دست پیدا می نماییم. من چند بار مطالب را برای مهندس اسلامی، وزیر راه و شهرسازی فرستادم که با حمایت خودشان ما را امیدوار کردند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد: من قول می دهم در صورت اجرای مبحث نگهداری ساختمانها نرخ بیکاری فارغ التحصیلان ما به صفر برسد. هر شغل مهندسی دو اشتغال غیرمستقیم ایجاد می کند، یعنی این ۲۰۰ هزار نفر ۴۰۰ هزار نفر شغل دیگر ایجاد خواهدنمود.
خرم در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینکه موضوع مربوط به اختیار مالک در انتخاب مهندس ناظر به کجا رسیده است اظهار داشت: در مورد انتخاب ناظر توسط مالک در بخش شخصیتهای حقوقی اجرا نکردیم. زمانی که من در سازمان نظام مهندسی استان تهران بودم آنرا اجرا کردم اما درعین جال قابلیت اجرائی ندارد. هنوز هم کار جامع و مانعی دراین زمینه نشده که بتوان آنرا محقق کرد. این مستلزم استقرار بیمه تضمین کیفیت، تربیت بازرس تخصصی، دادن مجوز رتبه بازرس و دیگر مقدمات است که اگر فراهم نشود دردسرسازاست. من فکر می کنم وزارتخانه و دستگاههای ذی ربط در این قضیه درصدد هستند موضوع را حل کنند. نظام نامه اعطای کار در دستور کار است که احیانا ظرف یکی دو ماه آتی تکلیفش روشن می شود.
بیشترین سرمایه گذاری کشور در بخش ساختمان است
در ادامه این جلسه، حامد مانی فی، مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی اظهار نمود: نگهداری ساختمان، موضوعی است که همه ما در هرجا هستیم با آن ارتباط داریم و بنظر می رسد برای همه افراد اهمیت دارد. ساختمان بزرگترین سرمایه مادی کشور است که بیشترین میزان سرمایه گذاری کشور چه در بخش خصوصی و چه در بخش عمومی در حوزه ساختمان اتفاق می افتد.
وی با اعلان اینکه وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان نظام مهندسی در سراسر کشور به دنبال این هستند که همه ما ساختمانهایی با کیفیت مناسب داشته باشیم اظهار داشت: بارها و بارها ممکنست همه ما در روز از آسانسورها استفاده نمائیم که طبقات مختلف رابالا و پایین می روند و اعتماد می نماییم کسی که مسئول نگهداری است تعمیرات و نگهداری را به خوبی انجام می دهد. به لوله های گاز هم اعتماد می نماییم. همین طور به بخشهای مختلف ساختمان مثل تهویه، تجهیزات مکانیکی، برقی و غیره اعتماد می نماییم. اتفاق زمانی می افتاد که این اجزا مورد بازدید و نگهداری قرار نمی گیرند.
مانی فر اشاره کرد: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در ماده ۳۳ به بحث نگهداری ساختمان می پردازد. اصول و قواعد برای اطمینان از ایمنی، صرفه اقتصادی، بهداشت و موارد دیگر جزو اهدافی است که در مبحث مقررات ملی ساختمان گنجانده شده است. ۲۲ مبحثی که از سال ۱۳۹۲ بعنوان مقررات و نگهداری از ساختمانها تا کنون تدوین شده حکم قانون دارد که باید اجرا شود.
مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد: برخی مباحث همچون مبحث ۲۲ برای اجرائی شدن نیازمند جریان فرابخشی و میان دستگاهی هستند. از مالک گرفته تا دستگاههای عدیده ای که باید همکاری و همراهی کنند و قوانینی که باید انجام این کار را پشتیبانی کنند. پس می طلبد که برای اجرای آن دستگاههای مختلف همچون شهرداریها، مدیریتهای محلی، استانداریها، معاونان عمرانی و مجموعه دستگاههای مدیریتی محلی همکاری کنند. سازمانهای نظام مهندسی ساختمان نیز باید این اهتمام را داشته باشند که کار را برمبنای مبحث ۲۲ جلو ببرند.
بگفته وی، نقش بیمه ها نیز بسیار پراهمیت است. مجموعه این نوع همکاری را تحت عنوان نظامات اداری می دانیم که به سبب ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی پیش نویس آن تهیه شده و کارشناسان می توانند در مورد آن نظر بدهند. همین طور مشاوران املاک و مراکز نقل وانتقال مثل دفترخانه های اسناد رسمی در دیگر کشورها متولی نگهداری ساختمان هستند.
مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان از سال ۱۴۰۱ اجرائی می شود
در ادامه، مهرداد تقی زاده رئیس ستاد اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان اظهار نمود: در نقشه راه ۵۲ فعالیت را پیش بینی کردیم که در ساختمانها صورت گیرد و مشخص می شود که در جاهای مختلف چه کسی مسئول انجام کار است. نگهداشت به مفهوم این است که دوره های خاصی برای بازدید و نگهداری صورت گیرد.
وی ادامه داد: کشورهای مختلف این اطلاعات را در یک سایت بارگذاری می کنند که شهرداری، سازمان نظام مهندسی، آتش نشانی و جاهای مختلف به آن دسترسی دارند. بازرسین هم این موارد را می بینند. پس کسی نمی تواند بگوید چون ساختمان من است هر کاری دلم می خواهد انجام دهم. اگر انجام نشود در مرحله پیشگیری برخورد می شود و جریمه های فوق سنگین در نظر می گیرند. در بعضی کشورها شش ماه تا یک سال زندان برای کسی که از فرد غیرصلاحیت دار برای نگهداری ساختمان بهره برده در نظر می گیرند.
تقی زاده اشاره کرد: رسالتی به عهده رسانه ها است که باید در فرهنگ سازی و نگهداشت ساختمان کمک کنند. ما یک پکیج کامل فرهنگ سازی مبحث ۲۲ را طراحی کردیم که همکاری همه رسانه ها را می طلبد.
رئیس ستاد اجرای مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان درباره زمان اجرای این مبحث در کشور اظهار داشت: طبق زمان بندی که ما داریم در خردادماه ۱۴۰۱ ساختمان های اولویت یک می تواند مبحث ۲۲ در مورد آنها به صورت اصولی اجرائی شود. البته تلاش ما این است که در تیرماه ۱۴۰۰ این اتفاق بیفتد ولی ممکنست به این زمان نرسد. الان در استان فارس ۱۲۲ ساختمان را شناسایی کرده اند. در تهران با همکاری شورای شهر و شهرداری بعضی کارها شروع شده و نتایج خوبی داشته است. مثلا در ساختمان پلاسکو حدود یک میلیارد تومان، مالکان ساختمان برای نگهداری آن تهیه کردند که بعد از آن که هزینه را کردند ابراز رضایت داشتند.
منبع:

1399/08/28
22:46:59
5.0 / 5
1597
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , تجهیزات , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web