پورابراهیمی خبر داد

تدوین طرح ساماندهی بازار سرمایه در كمیسیون اقتصادی مجلس بعلاوه جزئیات

تدوین طرح ساماندهی بازار سرمایه در كمیسیون اقتصادی مجلس بعلاوه جزئیات

به گزارش ایزو وب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: طرح ساماندهی بورس با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس برای بهبود شرایط بازار سرمایه ۲۵ آبان در دستور كار این كمیسیون قرار می گیرد.به گزارش ایزو وب به نقل از صداوسیما، محمدرضا پورابراهیمی ضمن اشاره به قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست علنی پنجم آبان مجلس شورای اسلامی درباره وضع بازار سهام و عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار و وزارت امور اقتصادی و دارایی، خاطرنشان کرد: چالش ها و پیشنهادهای کمیسیون اقتصادی در این گزارش طبق ماده ۴۵ قانون آیین نامه داخلی مجلس، در کمیسیون مربوطه بررسی و سپس تبدیل به طرح شده است و در دستور کار نشست علنی مجلس قرار می گیرد.
وی به فراز و فرودهای مکرر بازار بورس اشاره نمود و اضافه کرد: هدف از تدوین این طرح بهبود شرایط و ساماندهی بازار سرمایه است که از راه مصوبات قانونی مجلس به بورس و وزارت اقتصاد و دارایی ابلاغ خواهد گردید.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در نشست سه شنبه گذشته با رئیس مجلس شورای اسلامی هم مقرر شد که کمیسیون اقتصادی عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار را در اجرای مصوبات شورایعالی بورس بررسی کند که گزارش این اقدامات هم هفته آینده به ریاست مجلس عرضه خواهد شد.
در گزارش کمیسیون اقتصادی و به منظور ساماندهی بازار سرمایه، پیشنهادهایی برای تصویب عرضه شده است؛ همچون آنکه: سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است در انتها هر هفته معاملاتی، نسبت به رتبه بندی شرکتهای پذیرفته شده در بازار سرمایه بر مبنای شاخصهای ریسک مصوب شورایعالی بورس و اوراق بهادار ایران در چارچوب سه گروه پُر ریسک، ریسک متوسط و کم ریسک، تهیه و منتشر کند.
سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است اطلاعات معاملات همه اشخاص حقوقی را در زمان معامله افشا کند. سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است با تعریف و تعیین حدود نوسانات شاخص در شرایط غیرعادی، در مواجهه با نوسانات شدید و غیر متعارف به کارگیری ابزارهای کنترل بازار مانند دامنه مجاز نوسان، حجم مبنا و سایر ابزارهای در اختیار اقدام نماید. سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه دستورالعمل فعالیت فعالان فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه را تهیه و بعد از تصویب در شورایعالی بورس و اوراق بهادار ایران اجرایی کند. هرگونه فعالیت در فضای مجازی در حوزه بازار سرمایه خارج از دستورالعمل مذکور ممنوع می باشد و متخلفان از اجرای این بند مشمول مجازات های جرایم اختلال در نظام اقتصادی هستند. سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف است حداقل ۱۰ درصد کارمزد معاملات اوراق بهادار را به شرط عدم افزایش هزینه معاملات برای خریداران و فروشندگان، بعنوان منابع پایدار صندوق تثبیت بازار سرمایه پیش بینی نماید.
به گفته پورابراهیمی این پیشنهادها بزودی در چارچوب طرحی قانونی برای دریافت رأی موافق نمایندگان راهی صحن خانه ملت خواهد شد.


منبع:

1399/08/23
18:21:27
5.0 / 5
1429
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
ایزو وب
ISO Web