مدیركل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری توانیر:

تجاری سازی اولویت روز پژوهشگاه نیرو است

تجاری سازی اولویت روز پژوهشگاه نیرو است

به گزارش ایزو وب مدیركل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شركت توانیر اظهار داشت: موسسات تخصصی از بودجه دولتی مشكلات موضوعی را دنبال و در نهایت پژوهش های خویش را تجاری سازی می كنند كه از اولویت های پژوهشگاه نیرو است.


به گزارش ایزو وب به نقل از وزارت نیرو، مسعود تقوایی، با اشاره به اینکه بی توجهی به کاربست پژوهشی سبب بی ثمرشدن هر پژوهشی در صنعت شده است، اظهار داشت: پژوهش صنعت نوعی کارگروهی است که اگر برای بهره برداری از آن استفاده تلاش نشود، اتلاف وقت و هزینه است.

وی با اشاره به اینکه مؤسسات تخصصی از بودجه دولتی استفاده می نمایند، اضافه کرد: این مؤسسات مالکیت گرا هستند و عمدتاً تحقیقاتی را انجام می دهند که مشکلات موضوعی را دنبال کنند و در نهایت به تجاری سازی پژوهش های کاربردی منجر شود؛ این از موضوعات مهمی است که پژوهشگاه نیرو دنبال می کند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر با اشاره به اینکه اقتصاد امروز جهان به شکلی از منابع زیرزمینی و صنعت فاصله گرفته است، عنوان کرد: امروزه رشد چشم گیر مراکز تحقیقاتی را باید پذیرفت، اما چرخه ناکامل پژوهش باید کامل شود و دستاوردهای پژوهشی به مرتفع ساختن مشکلات جامعه منجر شود. امروز در همه جای دنیا ۳۰ تا ۴۰ درصد محصولات صادراتی از فرآورده های حاصل تجاری سازی محصولات پژوهشی است، ازاین رو نمی توان تجاری سازی را از محصولات دانش بنیان جدا کرد.

به قول این مقام مسئول صنایع در صورتی حاضر به سرمایه گذاری هستند که یافته های پژوهشی نیاز آنها را برطرف کند، در بهترین شرایط از هر ۱۰۰ ایده ۵ تا ۶ محصول تجاری سازی شود که می توان گفت حرکتی رو به جلو است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر با اشاره به اینکه چشم انداز دانشگاه های مهم دنیا در قرن ۲۱ افزایش درآمد حاصل از محصولات تجاری سازی بیشتر از درآمد شهریه دانشجویی است، خاطرنشان کرد: ازاین رو حرکت به سمت تجاری سازی از اولویت های پژوهشگاه نیرو است که در سال ۹۹، یک هزار و ۲۰۰ اولویت تحقیقاتی را تعیین کرد که از این تعداد حدود ۶۰۰ طرح تحقیقاتی مصوب شد و تعدادی به تجاری سازی منجر گردید.

تقوایی با اشاره به اینکه باید به دنبال سازوکاری باشیم که تجاری سازی سرعت بیشتری بگیرد، اضافه کرد: اهمیت آن به حدی است که باید مراکز R&D ایجاد شود.
منبع:

1399/08/21
13:51:17
5.0 / 5
1459
تگهای خبر: اقتصاد , تجاری , تخصص , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
ایزو وب
ISO Web