معاون علمی رییس جمهور مطرح كرد

صدور گواهی انطباق برای محصولات هوایی داخلی

صدور گواهی انطباق برای محصولات هوایی داخلی

ایزو وب: معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به فعالیت ۴۵۰ شركت دانش بنیان در حوزه هوایی اظهار داشت: با همكاری سازمان هواپیمایی كشور برای محصولات این شركت ها گواهی انطباق صادر خواهد شد.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، سورنا ستاری امروز در نشست با مدیران عامل شرکتهای هوایی و شرکتهای دانش بنیان فعال در زمینه صنعت هوایی، اضافه کرد: زمانی تصور می شد که مفهوم توسعه سخت افزاری است؛ ازاین رو مبادرت به توسعه کارخانه ها شد، ولی پس از مدتی بعد به این نتیجه رسیدیم که مفهوم توسعه مفهومی مبتنی بر نرم افزار است.
وی افزود: اما حالا به این نتیجه رسیدیم که مفهوم توسعه مفهوم فرهنگی است؛ چونکه این فرهنگ است که سخت افزار، نرم افزار و توسعه را بوجود می آورد.
وی با تکیه بر اینکه در حوزه فناوری مبحث فرهنگ مهم می باشد، یادآورشد: این گفته به این معنا است که باید همه بخواهیم تا توسعه ایجاد شود. اگر این اراده باشد، می توانیم از توان شرکتهای دانش بنیان بهره ببریم و از محصولات داخلی استفاده نماییم.
ستاری تصریح کرد: با توسعه فرهنگ است که به فارغ التحصیلان دانشگاه ها و شرکتهای دانش بنیان و محصولات فناورانه اهمیت داده می شود.
وی افزود: هم اکنون برخی شرکتهای بزرگ صنعتی در کشور داریم که جزو افتخارات کشور به شمار می روند و نمونه آنها را در سطح آسیا نداریم. در این شرکت ها سرمایه گذاری های میلیارد دلاری شده و توانسته اند افراد توانمند را بکار بگیرند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اضافه کرد: اما بنا به علل مختلف همچون فرهنگی اجازه حضور این شرکت ها به صنایع هوایی داده نشده و این در شرایطی است که ما در کشور توربین ملی را تولید کرده ایم.
به قول وی، ورود شرکتهای خصوصی به MRO ها مهم می باشد، چونکه نوآوری ای در بخش خصوصی است و از اکوسیستم دولتی نوآوری بیرون نمی آید.

وی تصریح کرد: هنر ما این است که این فعالیت ها را به بخش خصوصی واگذار نماییم، چونکه اگر گارد ایجادشده در مقابل بخش خصوصی برداشته شود، اتفاقات مهمی رخ می دهد.
ستاری ضمن اشاره به توسعه هوانوردی عمومی در کشور با اشاره به اینکه این یک زمینه کاری مهم می باشد، اظهار داشت: شرکت هایی که در بخش MRO فعالیت می نمایند و شرکت هایی که در حوزه ساخت هواپیما وارد شده اند، باید با این دید نگاه شود که این شرکت ها در آینده تبدیل به شرکتهای بزرگ خواهند شد که دستاوردهای مهمی را تولید می کنند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ساخت هواپیمای ۲۰ نفره را همچون زمینه هایی دانست که شرکتهای دانش بنیان می توانند به آن ورود کنند و افزود: از این طریق شرکت ها می توانند به حوزه ساخت هواپیما وارد شوند.
به قول این مقام مسوول، این اقدام سبب ایجاد اقتصاد هوایی می شود.
ستاری ضمن اشاره به برنامه معاونت علمی در زمینه ساخت تسترهای سیویل، اظهار داشت: این برنامه با بخش خصوصی اجرایی می شود و ما آمادگی داریم که هر کمکی که لازم باشد، عرضه دهیم و حمایت هایی همچون معافیت های مالیاتی اعطای وام داشته باشیم و از طرفی انتظار داریم تا نهادهای مرتبط از توانمندی شرکتهای دانش بنیان استفاده کنند.
وی اظهار داشت: هم اکنون ۴۵۰ شرکت دانش بنیان در حوزه هوایی مشغول فعالیت هستند.
ستاری همینطور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: یکی از بخش های مهم، توسعه شرکتهای دانش بنیان حوزه هوایی است که بخش مهمی از توسعه با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری محقق می شود.
وی با تکیه بر رعایت همه استانداردهای حوزه هوایی، اظهار نمود: خوشبختانه همه اقدامات در این حوزه در حال اجراست و مسیر خیلی از زمینه ها برای فعالیت شرکتهای دانش بنیان باز شده است.
ستاری اضافه کرد: مقرر است در کلیه حوزه های هوایی شرکتهای دانش بنیان مشارکت کنند، ولی این ملزم به این است که سازمان هواپیمایی استانداردهای هوایی را به محصولات شرکتهای فعال در این عرصه اعطا کند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: معاونت علمی آماده است که به شرکت ها برای دریافت استانداردها در حوزه های فنی و قطعه سازی کمک نماید.
ستاری درمورد دریافت استانداردهای بین المللی برای قطعات هوایی ساخت داخل، اظهار داشت: دریافت استانداد بین المللی برای قطعات هوایی همانند سایر حوزه ها در چارچوب گواهی انطباق خواهد بود.
وی توضیح داد: در این قالب گواهی انطباق نسبت به استانداردهای بین المللی به محصولات اعطا می شود.
ستاری با تکیه بر اینکه این استانداردها با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری صادر می شود، افزود: گواهی انطباق از جانب سازمان برای شرکتها صادر خواهد شد.
منبع:

1399/08/19
22:50:43
5.0 / 5
1105
تگهای خبر: آینده , اقتصاد , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
ایزو وب
ISO Web