در گزارش ایزو وب مطرح شد:

برق امید هزینه زا است

برق امید هزینه زا است

به گزارش ایزو وب رئیس هیات مدیره سندیكای برق ایران اظهار داشت: طرح برق امید قسمتی از یك طرح جامع است كه اجرای تك بخشی آن برای وزارت نیرو هزینه زا است در حالی كه می توانست چنین نباشد.علی بخشی، رئیس هیأت مدیره سندیکای برق ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره انتقادات مطرح شده درباره طرح برق امید که مصرف برق کم مصرف ها را رایگان می کند، اظهار داشت: این طرح قسمتی از یک طرح کامل بود. یک طرح کلان در صنعت برق طراحی شد که این تنها جزئی از آن بود. در آن طرح کامل چند مرزبندی تعریف می شد؛ نخست کم مصرف ها، مشترکین با مصرف متوسط و در نهایت پر مصرف ها و صنایع انرژی بر مانند صنایع فولاد، آلومینیوم، ذوب آهن و...
وی اضافه کرد: در این مرزبندی، مصرف برق کم مصرف ها رایگان، تعرفه برق مشترکین با مصرف متوسط را یارانه ای و تعرفه برق مشترکین پرمصرف و صنایع انرژی بر را با نرخ حقیقی برق در نظر گرفته شده بود.
به گفته این مقام مسؤول اگر این طرح به صورت جامع اجرایی می شد، محل جبران هزینه تعرفه برق قسمتی از مشترکین که رایگان می شد، بدون ایجاد بار هزینه مضاعف و جداگانه، جبران می شد. به عبارتی وزارت نیرو نیازی نداشت تا محل مجزایی برای جبران این بارهزینه ای در نظر بگیرد.
توجیه طرح های کاهش تلفات با طرح جامع صنعت برق
بخشی افزود: از سویی دیگر در صورتیکه چنین طرحی بطور کامل اجرا می شد، مشترکینی که مصرف متوسط داشتند تشویق می شدند تا با مدیریت بیشتر، مصرف خودرا کاهش داده تا در زمره کم مصرف ها قرار بگیرند. از طرفی صنایع انرژی بر در شرایط کنونی سودآوری کلانی دارند و در حقیقت عمده این سود کلان به سبب هزینه های تولید که تعرفه برق سهم عمده ای در آن دارند، تامین می شود. در این طرح جامع می توانستیم ارزش حقیقی برق را از این صنایع دریافت نماییم.
رئیس هیأت مدیره سندیکای برق ایران با اشاره به اینکه اگر تعرفه گذاری هوشمند به طورکامل اجرایی می شد، رقابت مطلوبی بین تمامی مشترکین در امتداد مدیریت مصرف شکل می گرفت، اظهار داشت: در صورت اجرای کاملی، طرح های افزایش راندمان و کاهش تلفات توجیه اقتصادی پیدا می کرد و تمامی مشترکین انگیزه پیدا می کردند تا این طرح ها را اجرا کرده و مصرف و هزینه خودرا کاهش دهند.
وی با تاکید بر اینکه اجرای کامل طرح سبب می شد تا حتی قسمتی از کسری بودجه وزارت نیرو جبران شود، اشاره کرد: وزارت نیرو حدود ۳ تا ۴ هزار میلیارد تومان به مجموعه های ذی ربط و پیمانکاران خود بدهکار است که اجرای کامل طرح می توانست قسمتی از این کسری را جبران کند. از سویی دیگر با انگیزه ای که در امتداد کاهش مصرف ایجاد می شد می توانستیم برای برق مازاد برنامه ریزی صادراتی داشته و منابع ارزی بیشتری را تامین نماییم، اما قسمتی از این طرح جامع اجرایی شده که هزینه زا بوده و ایجاد دین می کند.

1399/07/06
19:56:52
5.0 / 5
1431
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , سود , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
ایزو وب
ISO Web