افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی با استفاده از فناوری های نوین

افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی با استفاده از فناوری های نوین

وزیر نفت اظهار داشت: توسعه فناوری در بالادست نفت اهمیت ویژه ای دارد و مهمترین بخش آن افزایش ضریب بازیافت میادین نفت و گاز است.


به گزارش ایزو وب به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در مراسم امضای ۱۳ قرارداد ازدیاد برداشت میادین نفت و گاز با دانشگاه ها با اشاره به هفته دفاع مقدس، اظهار نمود: جهاد باید در تمام زندگی در جریان باشد و اگر امروز سرپا هستیم به مدد جهادگران گمنامی است که پس از جنگ فعالیت داشتند.

وی با اشاره به اینکه حالا هم جنگ جریان دارد، البته جنگ بدون خونریزی است، خاطرنشان کرد: دانشگاه و صنعت باید با هم کار کنند، آنها لازم و ملزوم هم هستند، دانشگاه ها قلب پیوندی برای نفت هستند و الان این پیوند برقرار شده است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه ۹ قرارداد قبلی با اجبار به امضا رسید اما دانشگاه ها این دفعه خودشان پیش قدم شدند، خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه افزایش بازیافت و بهبود تولید داریم، دانشگاه و صنعت نفت هم با هم پیوند خورده است.

زنگنه با اشاره به توسعه فناوری در بالادست نفت اظهار داشت: چهار محور در این حوزه وجود دارد که مهمترین بخش، افزایش ضریب بازیافت است.

وی نخستین محور از این ۴ رکن را ظرفیت نیروی انسانی متخصص دانست و اضافه کرد: اینکار از سال ۷۷ شروع شد. در طول این سال ها خیلی از افرادی که بورسیه تحصیلی گرفتند و به خارج رفتند برگشتند و استاد شدند. بدون داشتن نیروی متخصص نمی توان از پژوهش صحبت کرد.

وزیر نفت اضافه کرد: رکن بعدی پژوهش است، حالا وضعیت به سمتی می رود که در پژوهش پاسخگو هستیم. همینطور سرمایه گذاری مورد توجهی در آزمایشگاه ها شده است.

زنگنه با اشاره به اینکه دانشگاه و پژوهشگاه نفت را هم تقویت می نماییم، اما انحصار را نمی پذیریم، خاطرنشان کرد: انحصار در هیچ چیز خوب نیست، رقابت، ارزش آفرین است.

وی محور سوم را ظرفیت های حرفه ای دانست و اضافه کرد: این مسئله توسعه پژوهش و فناوری را سامان می دهد، امروز اگر شخصی بخواهد کالا یا خدمتی بفروشد باید هر روز کیفیت را بالا ببرد که با پژوهش های توسعه ای محقق می شود.

وزیر نفت تصریح کرد: توسعه فناوری از مسیر پژوهش میسر است ازاین رو ظرفیت حرفه ای باید تقویت شود که یکی از آنها شرکت های E&P است، ظرفیت حرفه ای چه در شرکت های E&P پیمانکاران عمومی و چه در شرکت های EPD مهم می باشد.

زنگنه با اشاره به اینکه ما حالا در حوزه مشاوره بالادست مخازن کمبود داریم، خاطرنشان کرد: فعلا مذاکرات می نماییم و از مشاورین بخش های دیگر هم بهره می بریم.

وی با اشاره به اینکه یکی از بخش های ظرفیت های حرفه ای، توسعه شرکت های اکتشاف و تولید است، اظهار داشت: محور چهارم مدیریت سیستم ها و نظام اجرا است.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه مدیریت هم فرزند فناوری است و هم می تواند آنرا توسعه دهد، اظهار نمود: درهای پژوهشگاه نفت به روی همه محققان باز است و پارک فناوری را فعال می نماییم، همینطور صندوق پژوهش و فناوری هم مشغول کار است.
وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۴ به ۳۷ میلیارد دلار تولید در صنایع پتروشیمی خواهیم رسید که حجم بالایی اشتغال بوجود می آورد. هم اکنون لایسنس، بخش پایین دست را در اختیار ما قرار نمی دهند ازاین رو تلاش ما این است که این حوزه را فعال نماییم.
1399/06/31
13:12:50
5.0 / 5
1369
تگهای خبر: بورس , تخصص , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
ایزو وب
ISO Web